Anakardžio (kešio) riešutas – negyvas maistas

Anakardžio (kešio) riešuto tėvynė – Brazilija. Jis taip pat auginamas Indijoje, Bangladeše. Mėgsta šiltą klimatą. Jei temperatūra siekia + 25, tai augalas „nušąla“. (Tai mūsuose jo ir neišauginsi?) Riešutai – tai viena iš dalių amžinai žalio medžio. Kita dalis yra kešio obuoliai, kurie daugiau primena kriaušės formą.

Obuoliai labai skanūs, sultingi, greit gendantys, todėl jų negalima transportuoti. Iš jų paprastai spaudžia sultis, gamina uogienes, džemus, kompotus. Plantacijose obuoliai ir riešutai noksta ant medžių, o paskui nubyra. Tada juos surenka.

Riešutas auga ant obuolio viršaus. Tą riešutą nuima ir džiovina saulėje. Po to juos kepa karštame smėlyje arba ant metalinių lakštų. Paprastai riešutas būna apvalkale, tačiau iki mūsų jis atkeliauja „plikas“, valytas. O ar pamąstėte, kodėl šis riešutas parduodamas visada be kevalo? Ogi todėl, kad tarp kevalo ir tarp luobelės, kuri apgobusi riešutą, yra nuodinga konsistencija – kardolas. Ir jei jos patenka ant odos, tai oda gali būti net nudeginama. Todėl pirmiausia riešutus labai atsargiai išima iš kevalo ir luobelės. Kad nuimti kevalą, naudojama 200 C temperatūra. Po to specialiai termiškai apdoroja, kad nuodingas aliejus pilnai išgaruotų. Netgi nuo nedidelio to aliejaus kiekio galima apsinuodyti. Riešutų valymas yra labai atsakingas ir pavojingas darbas. Netgi patyrė darbuotojai – lukštentojai dažnai patiria nudegimus, nes riešutų valymas atliekamas plikomis rankomis. Po to riešutus kaitina, kad aliejaus likučiai išgaruotų. Jokiu būdų nebandykite valyti riešutų savarankiškai, jei pasitaikytų tokia proga!

Tas nuodas, išimtas iš po kevalo, panaudojamas medicinoje ir pramonėje. Iš apvalkalėlio destiliavimo metodu gaunamos dvi frakcijos. Kietąją susmulkina ir naudoja automobilių stabdžių apsiuvimui, o skystoji dalis įeina į felanamimo sudėtį, kuris naudojamas kaip stiprintojas ir modifikatorius gumos, lako gamyboje.

Mitybos specialistai teigia, kad riešutas savo sudėty turi 21% baltymų, 47% riebalų (mažiau, nei kituose riešutuose), 22% angliavandenių. Na ir vitaminai: A, riboflavinas (B2), tiaminas (B1); taip pat: karotinas, geležis, fosforas, kalcis, nikotino rūgštis.

Tačiau iš aukščiau aprašytos informacijos yra aišku, kad anakardžio riešutai pas vartotojus patenka jau kaip termiškai apdorota, ne natūrali produkcija. Ir dėl to, kad jų apdorojimas yra pavojingas bei rankų darbo, jų yra aukšta pardavimo kaina.
Ruošė J. Juršys

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+