Apie mėsos naudą ir jogos žalą

Samprotavimuose apie mėsos žalą, kuriuos galima išgirsti vegetarų gretose, yra kai kurie momentai, su kuriais galima visiškai sutikti, kaip ir su argumentais, neturinčiais nieko bendro su realybe.
Turėdamas visiško vegetarizmo ilgalaikę patirtį (be mėsos, kiaušinių, žuvies),  nuodugniai perskaičiau ir studijavau fundamentaliuosius rytų traktatus apie indų kosmologiją, budizmo filosofiją, kartu su ajurveda, akupunktūra, joga; dėl to galiu apie visą tai pasakyti kelis pastebėjimus.  Ilgai praktikavau įvairias sveikatinimo psichofizines praktikas: nuo Vipasanos iki vaikščiojimo žarijomis ir kvėpavimo technikų.
Susisteminsiu kai kurias tezes.
Kai ajurvedoje kalbama apie maisto tipus, apie kažkokio produkto naudą ar žalą sveikatai, reikia prisiminti kai kuriuos dalykus. Ten įsivestos sampratos: varnos – kastos, egzistuojančios Indijoje iki … šiol.  Ten yra gunos: savybės. Priminsiu jas: satva – proto pagrindas, jam būdingas subtilumas, lengvumas, šviesa ir džiaugsmas. Radžas: energijos pagrindas, aktyvumas, sužadinimas, kančia. Tamas: inercijos pagrindas, grubumas, apatija, amorfinis, tamsus.
Ir maistas ajurvedoje skirstomas į tuos pačius modelius, pagal poveikį. Taminis maistas iššaukia apkvaišimą, sunkumą, miegą; tai ir upinės žuvys, šakniavaisiai, bet koks nešviežias pagamintas maistas. Radžinis maistas sąlygojo jėgą, energiją, tuomet tai buvo mėsa, aštrūs prieskoniai – karių maistas. Satvinis maistas turėjo vesti žmogų į tokį gyvenimo būdą, kuriame jis praktikavo ramybę, meditaciją, susimąstymą apie savo vidų, kūriniją. Čia buvo naudojami pieno produktai, saldūs vaisiai, medus, košės, riešutai ir ryžiai – žynių maistas. Šiandien daugelis bando valgyti tokį – satvinį maistą, būdami tamo arba radžo gunose. Kai maistas neatitinka mąstymo gunos, vystosi neurostenija, nepasitenkinimas, ligos, nes žmogus valgydamas atseit „gerą maistą“ pats save disharmonizuoja, praranda stabilią nervų sistemą ir, be jokios abejonės, kaltina artimus arba valdžią. Reikia pastebėti, jog senovėje masinio alkoholio vartojimo Indijoje nebuvo…

Dar vienas dalykas, kuris įtakoja žmogų, yra ne tik maisto produktai, bet ir klimatas. Indija, iš kur kito šiandieninė mada maistui, jogai ir kitiems rytų dalykams, yra ypatingoje klimatinėje zonoje, dalijamoje į dvi dalis: karšta ir labai karšta. Bet koks fizinis darbas arba fiziniai užsiėmimai tokiame klimate tiesiog draudžiami, nes kenksmingi sveikatai. Todėl pats mėgstamiausias jų užsiėmimas yra pasikalbėjimas susėdus kur nors pavėsyje. Štai kodėl indusai labai mėgsta pamokslauti, būti „gurais”, prašyti išmaldos ir visiškai nesirūpinti buitinėmis sąlygomis.

Jeigu pažiūrėti į mūsų dabartinį meniu, tai jame vyrauja grūdiniai produktai, žuvis, paukštiena, kiaušiniai, konservai, lašiniai, duona. Natūrali mėsa vyrauja daug rečiau, o štai jos produktai: dešros ir kiti pusfabrikačiai, konservai yra užkariavę rinką. Tačiau tai tikri nuodai. Net kiaulienos šašlyką ne kiekvienas gali sau leisti; tai jau tampa lyg šventinis patiekalas.

Žuvis, višta, bananai, makaronai, visuomenę „neša” į žemiausią kastą, skiepidami bukumą, inertiškumą žmogaus fiziniam kūnui. Griežtesnės nei Indijos, mūsų oro sąlygos – ilga žiema, trumpa vasara – kitaip veikia žmonių mentalitetą.

Šaltesnių kraštų žmonių fizinis stovis reikalauja jėgos, vikrumo, ištvermės. Reikia dirbti, arti žemę, sodinti, kirsti miškus, kad išgyventi šaltomis oro sąlygomis, reikia šiltų rūbų, o maiste – riebalų. Dirbti tad… reikia labai daug. Pietiečiai silpnesni. Jiems nereikia šiltų rūbų, ir sunkaus fizinio darbo.
Kas yra joga? Ta joga, kuri tikra, jau senai absoliučiai pametė save, išnyko.

Joga yra proto sustabdymo praktika. Jos mokomasi metais turint mokytoją, praktikuojant pilną neveiklumą ir atsiskyrėlio gyvenimą. O tai, kas šiandien populiarinama ir vadinama joga, yra tik gimnastikos, kvėpavimo pratimų sistema, atsiradusi maždaug prieš 150 metų. Per tą laiką šie pratimai apaugo mitais, legendomis, buvo papildyti įvairiomis organizmo valymosi praktikomis. Pratimus per laiką žmonės pavadino madingiau – joga, nes tai nauja, naudinga. O mokyti jų ėmėsi pasivadinę gurais žmonės, kurie ne tik taip pasivadino, bet ir už tam tikrą sumą kitus įšventina. Auga „jogų“ mokyklos visame pasaulyje. O prasidėjo viskas nuo Indijos „jogos“ mokytojų paklausos, kurią užaugino daugėjantys turistai, trokštantys rasti savo guru ir prašviesėti.  Milijonai bedarbių tapo jogos mokytojais, tuo būdu užsidirbo pragyvenimui.

Seksuali energija

Dera skirti dėmesį seksui ir virškinimo sistemos elgesiui. Nesigilinsiu į seksualios energijos atsiradimo šaltinį, jos kaupimo būdus ar sublimaciją. Tiesiog įsivaizduokite arbatinuką ant įjungtos dujinės. Garų – energijos susikaupimas vyksta apačioje – maladcharoje. Dalis jos išeina per nosį –  svadchistaną, dalis per stogą – sachasrarą. Tačiau stogas – dangtis gali būti tampriai uždarytas, dėl to garas išeina per nosį, kol arbatinio neišjungiame. Liaudyje yra tokie posakiai: nuleisk garą, na ko užvirei. Jeigu nosį uždaryti ir pakelti dangtelį – stogelį – garai eis per viršų. Deja, daugelio žmonių stogas, dangtelis, galva tampriai uždaryti, dėl to dažniausiai jie elgiasi pasikliaudami instinktyviu centru. Pastarojo darbą nulemia streso – argesijos būsenos, kurios sociumo sąlygose visada lydimos problemomis, ligomis, vidurių užkietėjimais ir t.t. Kas buvo Indijoje žino, jog skrandis ten dirba puikiai, o seksualinė energija sublimuojasi. Šie dalykai daro lanksčiais protą bei kūną. Jeigu jūs prisiminsite vieną iš labiausiai perpildytų Mumbajaus gatvių, kur 6 juostos beprotiško trafiko varo vienpusėn, ir 6 kiton pusėn, tai jums bus aišku, apie ką aš kalbu. Šią gatvę gali pereiti tiesiu kampu be šviesoforų ir perėjų invalidai, kupranugariai, valstiečiai vežimais, asilai, o taip pat motociklininkai, dviratininkai, elgetos, ir kita indų publika. Kuriam žmogui toks faktas neiššauks pykčio priepuolio ir nekontroliuojamos agresijos?

Gunų požymiai..

Kiekviena guna turi nustatytas taisykles ir psichofizinius pratimus. Brachmanai kartoja mantras, studijuoja vedas, atlieka religinius ritualus ir nustatinėja elgesio normas kitiems visuomenės sluoksniams. Jie valgo nedidelį kiekį satviško maisto. Jie nemąsto apie tai, kaip užsidirbti, o seksualią energiją sublimuoja į dvasinį tobulėjimą.

Kšatrijai padeda brachmanams valdžioje, apsaugoja, valdo kitų kastų gyvenimus ir pinigus. Jie mokosi karo meno, augina raumenis, valgo mėsą, aktyviai užsiima seksu. Visi religiniai ritualai stiprina karių ir valdančiųjų valdžią.

Pirkliai ir žemdirbiai paklūsta brachmanams ir kariams. Jie gali valgyti bet ką, būti aktyvūs sekse ir balansuoti tarp fizinio ir protinio darbo. Valstiečiai dirba sunkiai, ir sunkus gyvenimas juos bukina. Yra dar neliečiamieji, kurie iškrenta iš sociumo ir mes visi žinome, kas jie. Nieko neveikia, prašo išmaldos, vagia, prievartauja, užmuša…

Ką mes iš to, kas parašyta, galime suprasti?
Gimnastikos pratimai nėra joga, tai jos imitacija, dėl to ji augina didelį ego. O būtent ego ir yra didžiausias tikro jogo priešas.
Vegetarizmas – tai istoriškai susiklostęs, viso pasaulio žemdirbių racionas. Susiklostė vegetarizmas dėl to, kad nebuvo kito pasirinkimo. Tačiau kai buvo iš ko rinktis, žemdirbiai vegetarai valgė mėsą.

Joga yra pratimai, atliekami sustabdant protą visiška kūno nejudra, kad patirti samadchi. Jokie kitokie pratimai vadintis joga tiesiog negali, nes visa kita yra nebe joga. Deja, dabar joga yra vadinama bet kokia kūno padėtis, kas rodo, jog joga virto šou verslu. Vadinasi, madinga tendencija viską, kas šauna į galvą, vadinti joga, tapo norma. Na, o Šri Aurobindo pasakė garsią frazę: „Visas gyvenimas yra joga“.

Gal geriau žinoti, jog:

Žmogų, kuris praktikuoja proto stabdymą, koncentraciją ir meditaciją, būtina vadinti jogu. Žmonės, atsisakydami valgyti mėsą, turi trumpalaikę apsivalymo naudą. Tačiau ši nauda gimsta praktiškai ne iš fizinės žmogaus būklės, o iš mentalinės proto kontrolės, nepasiduodant kūno įpročiams ir poreikiams, būtent, susivaldymo nevalgyti mėsos. Šiaip, visas maistas turi būti vaistas, o vaistai turi būti maistu. Saikas – tobulas gyvenimo modelis. Gimnastika gerai valo organizmą. Nepadės nei badas, nei sveikas maistas, jeigu pažeidžiamas saikas.
Tačiau fiziniai pratimai, vadinami joga, kenkia trim būdais: žmonės įsikiša į galvą netikrą, išgalvotą religiją ir filosofiją; paprastus gimnastikos pratimus paverčia panacėja nuo visų problemų; primeta, įdiegia laisviems žmonėms modeliuotą elgesį ir maistą, tuo pririša žmogų, padaro priklausomą.
p.s. jeigu kam įdomu, tai vis dar teigiama, kad raudona mėsa ne tik vitaminų ar mineralų šaltinis, ne tik geras raumenų augimo, ne tik kūno stiprumo, pasirengimo savigynai šaltinis, ir teikia radžinę energiją, aistros ir pergalės energiją.
Ir ką dabar daryti?:)
Pagal shri_boomer

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+