Ligos ir procedūros, išgalvotos komerciniais tikslais

Šiuolaikinė medicina kasmet džiugina naujais atradimais ir pasiekimais. Bet, be oficialių faktų, nesąžiningi žiniasklaidos ir privačių organizacijų atstovai plinta melagingą informaciją apie pseudoligas, fiktyvias medicinos ir higienos procedūras, tariamai padedančias išlaikyti sveikatą. „Virusinė“ kultūra internete tai dar labiau skatina. Kartais net labiausiai nepatiklūs žmonės gali patikėti neegzistuojančiomis ligomis ir pradėti brangaus gydymo procesą. Kaip apsisaugoti nuo pinigų švaistymo?

Padidėjęs elektromagnetinis jautrumas

Vis dažniau į internetą prasiskverbia informacija apie vadinamąjį žmogaus padidėjusį elektromagnetinį jautrumą. Tokie šaltiniai tvirtina, kad elektros laidai, įvairių įtaisų spinduliavimas ir belaidis vietinis tinklas (Wi-Fi) pasižymi labai neigiamu poveikiu žmogaus organizmui, todėl sukelia daug pavojingų ligų. Kai kurie žmonės iš daugelio Europos šalių net sugebėjo gauti kompensaciją iš darbdavių dėl padidėjusio jautrumo elektronams, sklindantiems iš kompiuterių ir telefonų.

Tačiau iki šiol vis dar nėra jokio oficialiai patvirtinto žalingo elektromagnetinių bangų poveikio žmogui. Ragindama kontroliuoti darbuotojų darbo sąlygas, Pasalinė sveikatos apsaugos organizacija (PSO) nemano, kad būtina atsižvelgti į tokį reiškinį kaip padidėjęs elektromagnetinis jautrumas ir priskiria jį fiktyviems sutrikimams. Žmonių, kurie tiki jautrumu elektrinėms bangoms, simptomai būna galvos skausmas, pykinimas, nemiga, bendras silpnumas ir lėtinis nuovargis. Daugelis mokslininkų teigia, kad egzistuoja savotiškas nocebo poveikis, priešingas placebui, kai žmogus pradeda įtikinti save, kad tam tikras reiškinys jam pavojingas. Taigi, asmenys pradeda tikėti klaidingomis ligomis, kurios iš tikrųjų neegzistuoja. Palaipsniui visas kūnas reaguoja į šį reiškinį. Nepaisant plačiai paplitusios nuomonės apie žalingą mobiliojo telefono, kompiuterio ir Wi-Fi poveikį, dauguma tyrėjų mano, kad šie nuogąstavimai yra nepagrįstai perdėti.

Dažnas prasimasis duše

Plaukų ir kūno plovimui skirtų priemonių reklamoje galite išgirsti rekomendacijas arba netiesiogines užuominas apie tai, kad praustis duše reikėtų kasdien ir daugiau nei vieną kartą. Kai kurie žmonės jau nebeįsivaizduoja savo gyvenimo be įprasto dušo ar vonios ir išleidžia daug pinigų šampūnams bei įvairiems  plovikliams pirkti. Viena vertus, tokia higiena yra gera ligų prevencija. Tačiau šiuolaikiniai tyrimai parodė, kad pernelyg dažnas vandens ir detergentų poveikis nuplauna nuo odos paviršiaus naudingas bakterijas ir riebalus, užtikrinančius natūralią organizmo apsaugą.

Apskritai, įprotis maudytis dažniau nei kartą per dieną buvo sugalvotas ir įpirštas gudrių rinkodaros specialistų, norint padidinti dušo ir vonios kosmetikos pardavimus. Bet tai nereiškia, kad reikia savo gyvenime drastiškai sumažinti vandens procedūrų skaičių. Visiškai pakanka nusiprausti po dušu kartą per dieną, o plauti plaukus reikėtų trinkti kas tris dienas. Ir nereikėtų pernelyg piktnaudžiauti plovimo priemonėmis, t.y. iš karto neišpilti ant savęs pusės butelio, kaip rodoma reklamose.

Truputį išplėsime šią temą. Ar kada nors susimąstėte kodėl prekybos centrų durys automatiškai atsidaro su pauze, t.y. turite prie jų stabtelėti? Marketologai pastebėjo, kad įėjęs į parduotuvę žmogus pirmiausiu metrus pralekia labai greitai ir nepastebi čia išdėstytų prekių. Todėl durys dabar atsidaro ne iškarto ir priverčia mus sumažinti tempą. Antra kliūtis neretai būna taip pat su pauze atsiverianti pertvarėlė prie kasų. Toliau mus atakuoja krūva akcijų, kurios turėtų mus priversti atidžiau apžiūrėti prekes. Rinkodaros specialistai pastebėjo, kad kuo daugiau laiko žmogus praleidžia parduotuvėje, tuo daugiau nuperka.

Tuo tikslu perkamiausios prekės (mėsa, duona) paprastai išdėstomos tolimiausiame prekybos centro taške, todėl norėdami jas pasiekti privalome pereiti visą parduotuvę ir į vežimėlius pridedame visokio nebūtino šlamšto. Beje, vežimėliai gaminami triukšmingi (neretai ir sunkai riedantys) tam, kad sumažintumėm savo kelionės greitį, nes jaučiamės nepatogiai keldami triukšmą. Tam tai pat padeda mažomis plytelėmis išklijuotos grindys. Dar vienas marketologų triukas – atpalaiduojanti muzika, kuri ramina ir verčia judėti lėčiau. Pasitaiko ir nerūpestingų melodijų, kurios skatina labiau išlaidauti.

Glitimo sukeltos ligos

Tarp madingų tendencijų dietologijos srityje dabar dažnai pastebimas visiškas glitimo pašalinimas iš raciono. Tai daroma ne tik siekiant sumažinti suvartojamų kaloringų duonos produktų. Kai kurie žmonės rimtai išsigandę dėl gliuteino baltymų ar glitimo netolerancijos – celiakijos. Ir vietoj to, kad kreiptųsi į gydytojus ir sužinotų jautrumo glitimo turintiems produktams buvimą ar nebuvimą, jie maksimaliai apriboja šį baltymą savo mityboje.

Produktų gamintojai visame pasaulyje dažnai pasinaudoja šia baime ir aktyviai reklamuoja produktus paženklintus užrašu „be glitimo“. Tyrimai parodė, kad daugelis žmonių, kurie neserga celiakija, tiki maisto produktų su glitimu neigiamu poveikiu jų sveikatai, nustatydami netikrus simptomus. Vėlgi, tai iš tikrųjų tai yra nocebo efektas, kai dėl asmens tikėjimo jo organizmas fiziškai nustoja priimti tariamai pavojingą glitimą. Be to, celiakijos simptomai panašūs į dirgliosios žarnos sindromą. Kad nesupainioti ligos ir nepanikuoti, būtina kreiptis į gydytoją ir atlikti tyrimus.

Kūno energetinis disbalansas

Kitas abejotinas modernus negalavimas – tai energijos disbalansas, dėl kurio gali išsivystyti depresija, nerimas ir lėtinės ligos. Jį žada išgydyti alternatyvios medicinos rūšies, kilusios Japonijoje devintajame dešimtmetyje, Reiki pasekėjai. Jie praktikuoja energijos mainų su gydytojo delnais terapiją. Šis oficialiai nepripažintas gydymo tipas yra pagrįstas auros tyrimu, t.y. žmogaus energijos srityje.

Manoma, kad Reiki specialistas gali panaudoti savo kūno energiją, kad paveiktų paciento aurą ir padėtų jam atsigauti. Kai kurie specialistai teigia, kad tokį gydymą galima atlikti dideliu atstumu. Tačiau moksliškai įrodytų faktų apie Reiki terapijos veiksmingumą dar nėra. Tačiau yra daugelis žmonių ir toliau tikisi stebuklo iš tokio gydymo, išleisdami tam daug pinigų. Iš teisų, subalansuoti energiją gali padėti kitas žmogus, tačiau jei nebus pašalintos negalavimą sukėlusios priežastys, tai bus tik laikinas palengvėjimas. Geriausia būtų pačiam apsilankyti tokiuose užsiėmimuose ir praktikuoti nuolat.

Detoksikacija

Tai yra viena iš populiariausių temų internete, kur galima rasti daug straipsnių apie įvairius organizmo valymo būdus. Iniciatyvūs tinklaraštininkai žada už tam tikrą sumą papasakoti apie detoksiduojanįmaistą, taip pat nemažai uždirba specialių detoksikacijos produktų gamintojai. Šio ažiotažo skatintojai tvirtina, kad toksinai kaupiasi žmogaus kūne, kuriuos privaloma reguliariai šalinti įvairiais priedais, dietomis, kosmetika ir sveikatinimo procedūromis. Priešingu atveju nuodai kaupiasi viduje ir gali pagreitinti senėjimą bei sukelti pavojingas ligas.

Tačiau oficiali medicina sako, kad pats žmogaus organizmas neblogai atlieka toksinų pašalinimą, o jam padėti reikia tik apsinuodijus, pavyzdžiui, maistu, alkoholiu, narkotikais, chemikalais ir t.t. Jei kyla įtarimas, kad kepenys ir šalinimo sistema nesugeba susitvarkyti su sukauptais toksinais, geriausia būtų pasikonsultuoti su gydytoju. Detoksikacijos dietos ir valymo procedūros vargu ar padės.

Klaidinga depresija

Miego sutrikimaiDepresijos sąvoka tapo neatsiejama šiuolaikinės visuomenės dalimi. Tokia būklė iš tiesų egzistuoja ir oficialiai pripažinta. Tačiau dažnai žmonės tikra problema laiko įprastą nuovargį ar blogą nuotaiką. Remiantis statistika teigiama, kad pastaraisiais metais antidepresantų pardavimai nuolat auga, tačiau depresija kaip liga nėra nustatoma visiems ja besiskundžiantiems. Nepaisant raminamųjų vaistų sukeliamų įvairių nepageidaujamų reiškinių, žmonės juos perka dideliais kiekiais ir dažnai vartoja be gydytojo recepto. Tai ne tik neišsprendžia problemos, bet gali rimtai pabloginti dabartinę sveikatos būklę.

Dauguma antidepresantų padidina serotonino gamybą, nes tai padeda susidoroti su realia depresija. Tačiau be ypatingos priežasties padidinus „džiaugsmo hormono“ koncentraciją organizme, jo perteklius gali pabloginti smegenų darbą, sukelti traukulius ir lėtines ligas.

Taigi, stenkitės mastyti blaiviai, galvokite ką ir kodėl darote, ar iš tiesų Jums to reikia ir nerizikuokite savo sveikata, šeimos bei visuomenės gerove.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+