Kokia duona yra tikra ir sveika?

Tik natūralus brandintas duonos raugas ir jo pagrindu kepama duonelė yra naudinga sveikatai.

Duona yra laikoma svarbiausiu maisto produktu. Praktiškai visame pasaulyje, didžiosios daugumos žmonių. Duonos atsiradimas siejamas su senovės Egiptu, tačiau esmė ne tame. Kalba eina apie duonos kaip produkto natūralumą bei vertę.

Seniau lietuviai labai gerbė duoną, net stebuklingų galių jai suteikdavę, tokių kaip stiprybės sugrąžinimas. Moterys mediniame kubile, pridengtame drobule, kruopščiai brandindavo duonos raugą po keletą parų iš miltų ir vandens, saugodavo jį kaip didžiausią turtą, niekam jo net neskolindavo ir neduodavo.

Kuom tautiečius maitina duonos gamintojai šiandien?

Deja, šiuo metu situacija yra labai pasikeitusi, nes pramonė, tiesiogiai susijusi su duonos gaminimu ir pardavimu, duoną pavertė sintetikos ir E nuodų produktu: kepimui naudojama sintetinės rūgštys, įvairūs raugų pakaitalai, įvairūs E tipo emulsikliai ir antioksidantai.

Perėjus per duonos skyriaus lentynas natūralios duonos paieškose, neradome nė vieno natūralaus kepinio! Tik E arba mielės, kurios, beje, išmanančių duonos kepėjų yra laikomos absoliučiai netinkamos duonos gaminime, jos kildinime. Jie laiko, kad duona su mielėmis yra jau nebe duona, nes receptūroje neturi būti jokio cukraus. Tokia duona laikoma nenatūrali, nes tikras raugas gaminamas tik iš miltų ir šilto vandens. Jokių mielių!
Netgi jokių pienų, (kurį raugo gaminime naudoja nemaža dalis šeimininkių) nes, kaip jau ne kartą yra minėta, kad pienas (karvių, ožkų ir pan.) yra jauniklių gyvūnų maistas tam tikrame jų gyvenimo etape.

O mielės, dedamos į duonos gaminius vietoj natūralaus raugo, skaldo cukrų į vieną iš didžiausių narkotinių NUODŲ – alkoholį ir anglies dvideginį.

Štai kuom savo tautiečius maitina maisto pramonininkai.
Šiuolaikinės gamybinės technologijos duonos gamintojams atveria galimybes duoną kepti greitai, nes tokiu būdu yra didinama pardavimų apyvarta ir pelnas. Tai, be abejo, naudinga gamintojams, tačiau absoliučiai nesveika tą duoną valgantiems.
Ekologiška duona
Tuo tarpu natūralus brandintas duonos raugas ir jo pagrindu kepama duonelė yra tikra ir naudinga sveikatai: labai mažai riebalų, daug ląstelienos, lengviau kontroliuoti savo svorį; gerina virškinimą. Natūralios fermentacijos metu susidaro anglies dvideginio dujos, kurios natūraliai purena gaminius, suteikia kepiniams norimą minkštimo akytumą. Taigi duona yra soti ir minkštutė, pigi, kvapni, gali būti pagardinama kmynais, kalendra. Tad tiems, kuriems rūpi jų sveikata ir ką jie valgo, reiktų tiesiog to raugo susibrandinti ir duonelę keptis patiems ar susirasti išmanantį kepėją.

Autorė @ J. Juršys

4 Komentaras

  1. Giedriau, neradau reklamuojamos duonos sudėties. Ten parašyta – rugiai, raugas. O iš ko tas raugas? Net vandens nepaminėta. Kepa be vandens? Negaliu dėti jūsų nuorodos, tik dėl to, kad skanu. Būtina produkto sudėtis ir paprastumas, kad žmonės patys galėtų pasigaminti.

  2. Pagal senas tradicijas kepta natūrali, ekologiška ruginė duona. Būtinai paragaukite!

  3. Noriu paklausti kaip pasigaminti (susibrandinti0 raugo. aciu

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+