Organiniai maisto produktai

Organinių maisto produktų gamyboje visiškai uždrausti: cheminis rafinavimas ir dezodoravimas, hidrogenizacija, radiacinis apšvitinimas, dirbtiniai konservantai, skonio stiprikliai, saldikliai, aromatizatoriai, dirbtinis mineralizavimas ir vitaminizavimas, genetiškai modifikuoti ingridientai.

Europoje ir Amerikoje natūralūs produktai, neturintys genetiškai modifikuotų organizmų, žemės ūkio ir maisto chemijos, jau senai yra populiarūs. Juos vadina „organiniais” (angl. „organic”). Šio termino prasmė pralenkia mūsų suvokimą apie ekologiškus produktus.

Europoje „organic” produktai atitinka standartus: „Europos sąjungos susitarimas dėl žemės ūkio organinės produkcijos gamybos Nr.2092/91 nuo birželio 24, 1991 metais.” Amerikietiškų standartų pagrindas – „Aktas dėl organinių maisto produktų gamybos”, priimtas 1990 metais.

Pagrindinis „organic” standartų tikslas – aprūpinti produktus maksimalia „švara” – uždrausti nuodingus cheminius elementus ir GMO, ir maksimaliai išlaikyti produktų maistingumo vertę: pilnaverčiai baltymai, sudėtingi angliavandeniai, gamtiniai riebalai, vitaminai, mikroelementai, enzimai, ląstelės.

Organinis žemės ūkis nenaudoja cheminių pagerintojų, gerbicidų, pesticidų, insekticidų, fungicidų. Kovoje su kenkėjais naudojami biologiniai ir fiziniai metodai, natūralūs apribojimai. Žemės derlingumą palaiko teisinga sėjomaina ir organinių trąšų naudojimas. Daugelį darbų atlieka rankiniu būdu, kad nepakenkti augalams ir žemei.

Gyvulininkystės organiniai standartai numato maksimaliai natūralias kiekvienos veislės kasdienio būtinumo patenkinimo sąlygas. Išlaikymo pagrindas – laisvas ganymas, o jei dėl netinkamų oro sąlygų gyvulį reikia laikyti uždaroje patalpoje, tai kiekvienam iš jų yra numatyta vietos norma, leidžianti patenkinti natūralų poreikį judėti. Gyvūnus maitina tik sertifikuotu organiniu augaliniu maistu; jiems niekada neleidžia nei hormonų, nei antibiotikų. Sergančius gyvūnus laiko atskirai nuo sveikų ir gydo homeopatiniais vaistais.

Organinę žaliavą perdirba saugiais metodais, maksimaliai išsaugant visą maistinę kokybę. Visiškai uždrausti: cheminis rafinavimas ir dezodoravimas, hidrogenizacija, radiacinis apšvitinimas, dirbtiniai konservantai, skonio stiprikliai, saldikliai, aromatizatoriai, dirbtinis mineralizavimas ir vitaminizavimas, genetiškai modifikuoti ingridientai.

Kad produktas gautų įvertinimą „organic/organinis”, kontroliuojamieji organai inspektuoja kiekvieną etapą „nuo lauko iki prekystalio”: sodinimo medžiagą, žemdirbystės sąlygas ir agrotechnikos veiksmus, saugojimą, perdirbimą, įpakavimą. Netgi pardavėjas – didmeninė kompanija ar parduotuvė privalo gauti sertifikatą, patvirtinantį jo statusą kaip organinio produkto platintojo (distribiutoriaus) – patikimą ekologinės švaros ir produkto kokybės garantiją.

Visada buvo laikoma, kad organiniai produktai turi daugiau maistinių ir biologiškai aktyvių medžiagų palyginus su produktais, gamintais tradiciniu būdu. Ir tam yra moksliniai patvirtinimai. Pavyzdžiui, 2001 metų apžvalgoje, paremtoje 41 tyrimu, gauti rezultatai parodė, kad organiniai vaisiai, daržovės ir grūdai turi 17% daugiau vitamino C, 21% daugiau geležies, 29% daugiau magnio, 13,6 daugiau fosforo nei neorganiniai produktai. Be to, organiniai maisto produktai daug skanesni.

Žemės ūkyje organinių produktų auginimo standartų laikymasis daro didžiulę teigiamą įtaką aplinkai. 1995 metais, JAV nacionalinis organinių standartų komitetas priėmė sekantį nutarimą: „Organinė ūkininkystė yra ekologinės produkcijos sistema, didinanti veislių įvairumą, gerinanti biologinę apykaitą ir biologinį žemės aktyvumą. Bazuojasi ant minimalaus sunaudojimo ne organinių medžiagų ir gerina ekologinę pusiausvyrą.” Kitas žodžiais tariant, kalba eina ne mažiau kaip apie ekosistemos sveikatos atstatymą ir išsaugojimą.

Autorė: Rita Medvedhnik
@ Vertė: Saulėtas

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+