Taisyklinga rankų nagų priežiūra
- NAGO STRUKTŪRA
Nagai sudaryti iš baltymo, pavadinimu keratinas. Po nago odele susiformuoja minkštas nagutis, kuris augdamas sukietėja ir stumia jau susidariusias ląsteles į priekį. Taip auga nagai. Sveiki nagai yra glotnūs, be jokių griovelių ar įdubimų, vientisos rožinės spalvos. Kartais dėl traumos ar tam tikrų vitaminų stokos atsiranda baltos horizontalios arba vertikalios dėmelės. Bet kuriuo atveju, nagutis visada auga ir atsinaujina. Svarbu laiku pastebėti nesklandumus ir nedelsiant juos pašalinti.
Esame įpratę į nagus žiūrėti tik estetine prasme. Tačiau dažnai pokyčiai naguose gali perspėti ir apie rimtesnius, vidinius organizmo sutrikimus. Aptarsime dažniausiai pasitaikančius nagų pokyčius. Juos reikėtų sugebėti atskirti nuo nagų ligų, kurios dažniausiai būna įgimtos, taip pat nuo nagų pažeidimų, kurie atsiranda sergant odos ligomis.
- NAGŲ POKYČIAI
Jei pastebimi išvardintus požymiai, reikia rimtai susirūpinkite savo nagų būkle:
- nagas pakeitė spalvą: labai blogai jei visas nagutis patamsėjo ir nebėra rožinis, arba atsirado juodų dėmelių po nagu;
- pasikeičia nago paviršius: jis tampa gruoblėtas ir nelygus;
- nagutis pasidaro perdėtai lankstus ir plonytis;
- nagas atsiskiria nuo aplink jį esančios odos;
- apynagių odelės pradeda kraujuoti;
- nagų odelės patinsta, parausta, ima nemaloniai skaudėti.
Tokiais atvejais būtina pasitarti su gydytoju dermatologu!
2.1. Nagų formos pokyčiai
Būgnininko lazdelės formos pirštai (sustorėję pirštų galai ir laikrodžio stiklelio formos nagai) rodo deguonies trūkumą. Taip būna sergant lėtinėmis plaučių ligomis (LOPL, tuberkulioze, bronchektazine liga, plaučių navikais ir kt.) širdies ligomis, hipertireoze. Tačiau tokie pirštai susiformuoja tik sergant ilgą laiką.
Įdubę šaukštelio formos nagai dažniausiai yra mažakraujystės požymis, atsirandantis dėl geležies stokos. Tačiau gali būti sergant ir kitomis ligomis: sklerodermija, tireotoksikoze ir esant antinksčių patologija.
2.2. Nagų spalvos pokyčiai
Baltos dėmelės dažniausiai yra tik kosmetinė problema, o ne ligos požymis. Manoma, kad jos susidaro orui patenkant tarp nago plokštelių. Taip gali atsitikit po traumų, manikiūro, ypač jei naudojami geležiniai įrankiai nago odelei atstumti.
Rudos nago juostos gali atsirasti dėl pigmentinių panaginių apgamų.
Difuziškai rudas nagas būna sergant Adisono liga bei išsivysčius difuzinei melanozei piktybinės melanomos atvejais.
Pusmėnulių nebuvimas būna dažnai sergant inkstų ligomis. Vietoj jų matoma balta juostelė, o už jos yra ruda zona, kuri apima pusę nago plokštelės. Įdomu tai, kad pusmėnulis dingsta 25% visų dialize gydomų ligonių.
Melsvi nagai, ypač pusmėnulio srityje, atsiranda apsinuodijus vaistais ir sidabro junginiais. Taip pat jei organizme trūksta deguonies dėl plaučių ar širdies ligų.
Gelsvai rudos dėmės po nagu būna sergant psoriaze.
2.3. Nagų paviršiaus pokyčiai
Išilginės vagelės gali rodyti skrandžio ligą, tačiau metams bėgant tokių vagelių daugėja ir natūraliai. Viena išilginė vagelė yra susijusi su paveldima liga, dažniausiai būna rankos nykščio nage. Tačiau gali atsirasti ir po traumų. Skersinės vagelės per visą nago plotį atsiranda dėl ūmaus toksinio pažeidimo. Jos atsiranda praėjus 5 – 6 savaitėms po ligos. Tokį pažeidimą gali sukelti infekcinės ligos (skarlatina, gripas, rožė ir kt.); apsinuodijimas toksinėmis medžiagomis (arsenu, taliu, citostatikais), sutrikusi skrandžio ir žarnyno funkcija, hepatitas, trūkstant vitaminų, ypač B grupės, sergant kai kuriomis odos ligomis. Kartais tokie pakitimai gali atsirasti dėl stiprių psichinių išgyvenimų.
Smulkios duobutės ant nagų gali būti mažakraujystės požymis. Duobutės naguose atsiranda ir sergant psoriaze.
Nagų laisvojo krašto suskilimas. Nagas suskyla, kai daug grojama muzikiniais instrumentais, kai instrumentas liečiamas pirštų pagalvėlėmis, ar neracionaliai naudojamos sintetinės plovimo ir valymo priemonės, muilai ar trūkstant geležies ir kalcio.
Nago įskilimai ir lūžinėjimai. Silpni nagai gali būti ir paveldėti, tačiau dažniausiai taip atsitinka dėl aplinkos poveikio. Nagus labai susilpnina dažnas rankų mirkymas, dažnas nagų lakavimas, ilgalaikis plovimo ir valymo priemonių, muilo naudojimas. Tokius nagų pokyčius gali lemti ir susilpnėjusi skydliaukės veikla. Manoma, kad ploni ir minkšti nagai gali rodyti ir ginekologines problemas.
- RANKŲ NAGŲ PRIEŽIŪRA
Tam, kad nagai atrodytų tobulai, reikia atlikti šiuos veiksmus:
- Nagučius nuolatos tepkite drėkinamuoju kremu, bei apsaugokite nuo nešvarumų. Saugokitės įvairių bakterijų ar grybelių, kurie gali sugadinti nagutį, nes užsikrėtus tam tikromis nagų ligomis, žymės liks visam gyvenimui. Kai plaunate indus būtinai mūvėkite gumines pirštines, taip pat kai valote namus įvairiausiomis cheminėmis priemonėmis. Patariama vengti ilgų mirkimų vonioje, nes nagučiams tai nėra labai gerai.
- Reguliariai trumpinkite ir dildžiuokite nagus. Įrankiai visada turi būti aštrūs, nes priešingu atveju nagutis yra pažeidžiamas. Geriausia nagus karpyti tada, kai esate tik ką išsimaudžiusi, tada jie būna minkšti, lankstūs. Po nagų karpymo visada naudokite maitinamąjį kremą, švelniai pamasažuokite nagų odeles, kad pagerėtų kraujo apytaka.
- Retkarčiais leiskite nagams “pakvėpuoti“ ir palikite juos tiesiog nelakuotus.
- Rankų kremą ar bet kurį kūno losjoną laikykite virtuvėje. Kas kart po indų, rankų plovimo jas patepkite.
- Tikriausiai jau žinote, jog dirbant sode geriau mūvėti pirštines. Tačiau nepamirškite prieš jas užsidedant rankas patepti drėkinamuoju kremu.
- Kad sustiprintumėte savo nagučius, kartais patepkite juos alyvuogių aliejumi.
- Stenkitės suvartoti kuo daugiau produktų, kuriuose būtų kalcio ir vitamino D.
- Visus manikiūro darymo įrankius saugokite uždarame indelyje, kad apsaugotumėte nuo mikrobų ir bakterijų.
- Ilgiems nagams kenkia per ilgas deginimasis ar plaukiojimas. Tai juos sausina. Pasilepinusios saulės voniomis ar baseinu, nepamirškite nagučius ir odeles patepti drėkinamuoju kremu.
- Prieš atliekant purviną darbą nagais pagremžkite sausą muilą. Taip panagės liks švarios ir lengvai išvalomos.
- Norėdama kuo ilgiau išsaugoti manikiūrą, prieš maudynes rankas patepkite kremu.
- Jei nagai yra linkę skilinėti, lūžinėti ar pleišėti, kuo dažniau juos patepkite drėkinamuoju kremu.
Ko daryti nevertėtų su rankų nagais:
- Nenaudokite nagų kaip šveitimo, lupimo, atidarymo įrankių. Tai pažeidžia nagą ne tik iš išorės, bet ir iš vidaus.
- Nekramtykite nagų ir odelių, esančių apie jas. Taip bus pažeidžiamas nago guolis. Net į menkiausią įdrėskimą gali patekti pavojinga bakterija, kuri sukels labai daug problemų.
- Visada pašalinkite įplyšusį nagą. Jei nenorite jo nukirpti, priklijuokite klijais, tačiau jokiu būdu nepalikite jo kaboti, nes nerūpestingai užkliuvusi galite rimtai susižeisti.
- Į nago negalavimus nekreipti dėmesio griežtai draudžiama. Net jei problema vos matoma, visada patariame pasitarti su gydytoju ar bent jau nagų specialiste.
- Jei turite galimybę, niekada nekirpkite nagų trumpai.
- Niekada apie nagus esančių odelių nekirpkite žirklėmis.
- Neplaukite rūbų ar bet ko kito labai karštame vandenyje.
- Nevalykite panagių su aštriais daiktais, tam yra skirti specialūs nagų šepetukai.
- Venkite ilgalaikių kontaktų su dezinfekcinėmis priemonėmis.
- Niekada nebandykite nagų lako pašalinti aštriu objektu; tam skirtas skystas nagų lako valiklis.
- NAGŲ DILDYMO TECHNIKA
Nuėmus nagų laką, nagą formuoti, dildyti reikia tol, kol jis yra sausas. Negalima dildyti nagus po mirkymo, nes mirkymas suminkština nagą, todėl, dildymo metu, jis gali lengvai lūžti arba įskilti. Ilgesniems nagams kirpti naudojamos nagų žnyples.
Dildės turi būti aštrios, 240 arba daugiau dalelių, kad natūralių nagų kraštas nesuskeldėtų ir nebūtų pažeistas. Suteikiant formą, nagą dildyti reikia tolygiai, nekreipiant dildės tam tikru kampu. Dildant nagą tam tikru kampu, kraštas tampa silpnesnis. Negalima dildyti nagų per daug įnirtingai. Pradėti dildyti reikia nuo nago krašto vidurio ir pagal šią dalį formuoti nagą. Taip pat, galima pradėti nuo abiejų šonų ir dildyti link vidurio.
4.1. Nagų galiukų formos pasirinkimas
Populiariausia manikiūro nagų galiuko forma squoval (žodis kilęs iš dviejų – square ir oval (angl. kvadratas ir ovalas)). Formos ypatumas tas, kad nagų forma yra kartu kvadratinė ir ovali (lyg kvadratas užapvalintomis kraštinėmis ir kampais). Tačiau kiekvienai moteriai nagų forma yra skonio ir grožio reikalas, tad vaikytis tendencijų nėra būtina. Vis tik patartina, kad visų nagų galiukai būtų vienodos formos.
4.1.1. Pusiau kvadratiniai – pusiau ovalūs nagai (angl. Squoval)
Šios formos nagai tik truputėlį išsikiša už piršto galiuko, o nago kampai truputėlį nuapvalinti. Nago krašto plotis išlieka tokio pačio ilgio.
4.1.2. Apvalūs nagai
Apvalūs nagai turi būti truputį nusmailinti. Laisvas nago kraštas truputėlį išsikiša už piršto galiuko.
4.1.3. Ovalūs nagai
Ovalo formos nagai tinka daugeliui moterų. Tai kvadrato forma, tik nuapvalintais kampais.
4.1.4. Smailūs nagai
Smailūs nagai tinka plonoms rankoms, siauram nago guoliui. Nagas turi būti kiek ilgesnis negu paprastai, kad rankos atrodytų dar laibesnės. Tokie nagai gali būti silpni ir lengvai lūžti, todėl pasiūlykite naudoti nagus stiprinančias priemones.
4.1.5. Kvadratiniai nagai
Kvadratiniai nagai paliekami tiesūs, kraštai neapvalinami. Nagų ilgis priklauso nuo kliento norų.
- NAGŲ LAKO PASIRINKIMAS
Kai tik išgirstame žodį “nagų” taip ir norisi pridėti “lakas”. Šie maži spalvoti buteliukai tapo vienu dažniausiai sutinkamų 20 amžiaus simbolių. Mokslininkai paskaičiavo ir padarė išvadą: daugiau kaip pusė Pasaulio moterų nagus lakuoja nors kartą per mėnesį ar net dažniau.
Spalvotas nagų lakas buvo išrastas apie 1920 metus. Jį išleido kosmetikos firma Revlon. Nors cheminė sudėtis per ilgą laiką keitėsi dar ne kartą, pagrindinė formulė išliko ta pati. Tačiau būtina žinoti, kad kai kurie nagų lako sudedamieji elementai nėra labai palankūs mūsų sveikatai. Vieni jų gali sukelti vėžinius susirgimus ir kitus negalavimus, nepatartina ilgai būti patalpoje, kurioje stiprus acetono kvapas. Sunku patikėti, tačiau tiesa yra ta, kad nagų lako cheminė formulė yra labai panaši į automobilinių dažų formulę. Taip pat šis puošybos elementas nėra labai draugiškas aplinkai. Tačiau net ir tai nesustabdo galingos nagų lako industrijos. Dėl to yra kalta didžiulė paklausa. Praktiškai, nagų lako pagaminti vien tik iš natūralių ingredientų, yra neįmanoma. Todėl, naudojant cheminius elementus, gaunama kaina, kuri yra prieinama eiliniam vartotojui.
Nagų lako rūšių taip pat esti įvairių. Vieni nagų lako gamintojai siūlo net per 100 skirtingų atspalvių! Yra vien tik skaidrūs (permatomi) nagų lakai, kurie nagučiui suteikia tik spindesį ir žvilgesį, taip pat apsaugo nagutį nuo aplinkos poveikio. Tačiau visai nesvarbu, kurį atspalvį pasirinkote. Nagų lakavimo technika išlieka ta pati.
5.1. Patarimai, kaip elgtis su nagų laku
- Tam, kad nagų lakas išliktų kuo ilgiau nesukietėjęs, laikykite jį šaldytuve. Taip pat buteliuką stenkitės visada uždaryti ir nepalikti atviro, nes tai ne tik jį džiovina, bet tokiu būdu yra skleidžiamas nemalonus ir sveikatai kenksmingas kvapas.
- Jei nagų lako kvapas jus erzina, patariame manikiūro procedūras atlikti balkone ar terasoje. Kai esate lauke, nagų lako kvapas nėra toks stiprus. Bet kokiu atveju, po šių grožio procedūrų, visada tinkamai išvėdinkite patalpas.
- Net patyrę manikiūristai netyčia užlašina nagų lako ant buteliuko ar net stalo. Tačiau jei ši nelaimė ištiko tave, kuo skubiau ją pašalinkite. Nes tada, kai nagų lakas išdžius, to padaryti jau nebegalėsite. Jei nepašalinsite nagų lako pertekliaus nuo buteliuko, sekančio lakavimo metu turėsite problemų, norėdamos jį atidaryti.
- Profesionalus manikiūras susidaro iš trijų pagrindinių žingsnių: nagų lako pagrindas, du sluoksniai pasirinkto nagų lako ir skaidrus nagų lakas pabaigai (tai vienintelė ir nekeičiama manikiūro paslaptis). Kiekvienas sluoksnis turi būti plonytis ir nagą padengti reikėtų ne daugiau kaip per tris brūkštelėjimus. Viršutinį nagų lako sluoksnį galite atnaujinti kasdien (jei spalvotas nagų lakas dar nenutrupėjo ir nenusilupo), tokiu būdu jūsų manikiūras laikys ilgiau.
- Kai lakuojate nagus, prisiminkite, kad tai ne tas pats, kas sienų dažymas. Jei patepsite nagų laką per storu sluoksniu, jis labai ilgai džius, jums pritrūks kantrybės. Be to, storas nagų lako sluoksnis laikosi neilgai, greitai nutrupa, netolygiai padengia nagutį.
- Jei norite, kad nagų lakas nenutrupėtų, geriausia būtų naudoti “įvilkimo” metodą. Skaidriu viršutiniu nagų lako sluoksniu patepkite šiek tiek po nagučiu ir patepkite aplink esančias nagų odeles.
- Jokiu būdu nenaudokite seno nagų lako. Nagų lako “galiojimo laikas” – ne ilgiau kaip du metai. Jei rasite užsilikusį nagų laką, geriau jį bus tiesiog išmesti.
- Nulakuoti nagai “prisibijo“ Jei jums reikia plauti indus ar atlikti kokį kitą “šlapią” darbą, geriau užsidėkite gumines pirštines.
- Daugelis nagų lakų yra degūs, todėl niekada jų nepalikite prie (arba ant) tokių daiktų kaip mikrobangė, viryklė ir pan.
- Jei jums pabodo tradicinis (t.y. vienspalvis) manikiūras, pasidomėkite nagų daile. Ši meno rūšis ant nagučių įpina dvi ar net daugiau nagų lako spalvų tam tikra forma (dryželiais, linijomis ir pan.) ar piešiamos tam tikros figūrėlės. Žinoma, jei jūs dirbate banke, o jūsų nagai išmarginti širdelėmis, vargu, ar tai bus tinkama, tačiau bet kuriuo kitu atveju, spalvinga nagų dailė ant nagučių nuteikia gerai dienai.
5.2. Kad nagų lakas būtų patvaresnis
Pasidariusios manikiūrą ar nagus nulakavusios savo mėgiama spalva norime, kad ji išliktų kuo ilgiau. Dar nežinote kaip tai padaryti? Štai jums trys patarimai, kurie pagelbės nagučių grožį padaryti patvaresniu.
- Prieš tepant nagų laką, nagus būtina nuvalykite nagų lako valikliu, kad nebūtų užsilikę jokio kremo ar aliejuko sluoksnio. Riebalai sąlygoja blogą nago ir lako skilinėjimą ar trūkinėjimą, bei blogą “sukibimą”.
- Prieš tepant spalvą, būtina nagą padengti nagų lako pagrindu ar stiprinamuoju nagų laku. Nagai turi būti labai švarūs, kruopščiai nudildyti ir nepriekaištingai nuvalyti.
- Reikia atidžiai rinktis nagų lako spalvą, kuri derėtų ne tik prie progos, bet ir kuo puikiausiai papildytų žmogaus išvaizdą. Nagų lakas tepamas viena juosta žemyn nuo nago centro. Reikia stengtis, kad vienu ar dviem potėpiais būtų užpildyta visa nago ertmė. Tokiu būdu išgaunamas pats ploniausias nagų lako sluoksnis. Manikiūrą reikia užbaigti apsauginiu bespalviu nagų laku – tai yra vienintelė priemonė, kuri apsaugos nagų laką nuo aplinkos poveikio ir nuo suskilinėjimų.
IŠVADOS
Sveiki ir glotnūs nagai puošia rankas ir atkreipia dėmesį. Grožio bei sveikatos nagams suteiks specialios puoselėjamosios priemonės ir nuolatinė priežiūra.
Idealūs nagai nebūtinai turi būti migdolo formos. Tai tik dar vienas mitas. Daug svarbiau, kad nagų plokštelės būtų vienodo storio, šviesiai rožinės, o iškilioji dalis – vientisos perlų baltumo spalvos.
Sveiki nagai yra gana tvirti, tačiau elastingi, nelūžinėjantys; jų paviršius yra natūraliai blizgantis ir lygus, švelnus. Tik tokius turint galima atlikti įvairias kosmetines procedūras: lakuoti ar klijuoti dirbtinius nagučius. Bet kokio gražinimo reikėtų atsisakyti, jei nagas pažeistas prie šaknies – tai gali jam dar labiau pakenkti.
Nagai praranda tvirtumą, ima lūžinėti ir sluoksniuotis, jei rankos dažnai mirkomos šarminiuose tirpaluose (pavyzdžiui, plaunant indus ar valant langus). Atliekant šiuos buities darbus būtina mūvėti gumines specialias pirštines. Kasdien patariama nagus pamasažuoti maitinamuoju kremu.
Nagų odeles lengviau ne nukirpti, o suminkštintas nustumti mentele prie šaknų. Atrodys lygiai taip pat estetiškai.
Kad oda aplink nagus neragėtų ir neskilinėtų, kasdien ją suvilgyk specialiu aliejumi.
Prieš lakuojant nagus būtina juos padengti apsaugine priemone.
Sveiki ir tvarkingi nagai – grožio etalonas kiekvienai moteriai, nes gestikuliuojant didelis dėmesys skiriamas rankoms ir tuo pačiu jų nagams.
TERMINAI
- Keratinas – baltymas, iš kurio sudarytas nagas
- Squoval (angl. k.) nagų forma – pusiau kvadratinė, pusiau ovali nagų forma.
- Manikiūras – speciali rankų priežiūra, nagų valymas ir lakavimas.
- Būgnininko lazdelės formos pirštai – sustorėję pirštų galai ir laikrodžio stiklelio formos nagai.
- Nagų lakas – tai kosmetikos priemonė, kuria padengiami rankų ir/arba kojų nagai. Naudojamas tiek estetiniais, tiek nagų apsaugos sumetimais. Lakai būna tiek spalvoti, tiek bespalviai (pastarieji skirti nago apsaugai nuo skilinėjimo bei suteikia blizgesį), taip pat su įvairiais blizgesiais.
Reklama: viskas nagams