Aromaterapija ir sveikata
Turinys
- KAS YRA AROMATERAPIJA
- MOTERS SVEIKATĄ ĮTAKOJANTYS VEIKSNIAI JOS GYDYMAS IR PROFILAKTIKA
- STRESAS
- MENSTRUACIJOS
- MENOPAUZĖ
- CELIULITAS
- GIMDYMAS
- STRIJOS
- MAITINIMAS KRŪTIMI
- NEVAISINGUMAS
- IŠVADOS
Paprastai moterys labiau rūpinasi savo sveikata nei vyrai. Moterų požiūris, žinios ir sąmoningas dėmesys į savo sveikatą dažnai padeda apsaugoti savo sveikatą ir ją pagerinti. Vis dažniau moterys ieško veiksmingų natūralių gydymo būdų, kurie būtų tinkami daugeliui sveikatos problemų spręsti, pasak Balaišienės (2008) visa tai paskatino ieškoti kompleksinių gydymo, reabilitacijos ir profilaktikos metodų, natūralių gydymo metodų. Visi trokštame sveikatos, tobulos fizinės ir dvasinės gerovės, o tai pasiekti mums gali padėti natūralūs gydymo metodai.
Aromaterapija – tai fizinių bei dvasinių problemų gydymas (plačiąja prasme) ir profilaktika., naudojant natūralius augalinės kilmės gamtos aromatus. Tai gydymo ir profilaktikos sistema, veikianti visą žmogų, o ne tik atskirą simptomą ar ligą, padedanti atkurti natūralią organizmo pusiausvyrą, reguliuoti, gydyti ir palaikyti sveikatą naudojant eterinius bei augalinius aliejus. Eteriniai aliejai – pagrindinės aromaterapinės medžiagos – yra kvapūs, sudėtingos sandaros lakiųjų medžiagų junginiai, gaminami iš aromatingų augalų distiliavimo būdu (Davis, 2010).
Šiame savarankiškame darbe aptarsiu keletą moters sveikatą įtakojančių veiksnių ir kaip jų galima išvengti arba juos sumažinti naudojant natūralius augalinės kilmės gamtos aromatus, kadangi jie pasižymi kompleksiniu poveikiu organizmui.
KAS YRA AROMATERAPIJA
Aromaterapija – tai fizinių bei dvasinių problemų gydymas (plačiąja prasme) ir profilaktika., naudojant natūralius augalinės kilmės gamtos aromatus. Eteriniai aliejai – pagrindinės aromaterapinės medžiagos – yra kvapūs, sudėtingos sandaros lakiųjų medžiagų junginiai, gaminami iš aromatingų augalų distiliavimo būdu.
Nors žodis „aromaterapija“ pirmą kartą buvo paminėtas tik 1928 m., o pasauliui tapo žinomas nuo 1937 m., pasirodžius įžymaus prancūzų chemiko Rence-Maurice‘o Gattefosse knygai „Aromatherapie”, šis mokslas ir menas yra senas kaip pats pasaulis. Atsiradusi Rytų bei Vakarų kultūrų sandūroje, sujungusi liaudies medicinos tradicijas ir naujausius mokslo pasiekimus, aromaterapija yra natūrali, nesikišanti (neinvazinė), gydymo ir profilaktikos sistema, veikianti visą žmogų, o ne tik atskirą simptomą ar ligą, padedanti atkurti natūralią organizmo pusiausvyrą, reguliuoti, gydyti ir palaikyti sveikatą naudojant eterinius bei augalinius aliejus.
Galima vadinti aromaterapiją menu, nes intuicija, kūrybiškumas ir grožio suvokimas yra neatskiriami aromaterapeuto (šios srities specialisto) pagalbininkai kiekviename žingsnyje: ruošiant individualius eterinių aliejų mišinius (sinergijas) konkrečiam žmogui, kuriant kvapų puokštes (pomanderius) aplinkui aromatizuoti, gaminant natūralias kosmetikos priemones ir pan. Tačiau aromaterapija taip pat yra ir mokslas, tyrinėjantis fiziologines, psichologines ir dvasines individo reakcijas į aromatinius augalų ekstraktus, skatinantis natūralų žmogaus savireguliacijos ir sveikimo procesą. Kaip holistinės (visuminės) medicinos šaka aromaterapija taikoma profilaktikos tikslais, taip pat ir kaip gydymo metodas. Šiuolaikinė aromaterapija remiasi naujausiais mokslo pasiekimais, chemijos, fizikos, botanikos, žemdirbystės, ekologijos, medicinos, psichologijos ir filosofijos žiniomis (Davis, 2010).
MOTERS SVEIKATĄ ĮTAKOJANTYS VEIKSNIAI JOS GYDYMAS IR PROFILAKTIKA
Pasak Balaišienės (2008), aromaterapija, pasitelkusi eterinių aliejų savybes, pasižymi unikaliu poveikiu žmogaus sveikatai.
Eterinių aliejų poveikis moters organizmui yra kompleksinis. Įkvepiant aromatines medžiagas ir tiesioginio kontakto būdu (per odą) jie veikia mūsų kūną, emocijas, protą. Viena puikiausių eterinių aliejų savybių – sugebėjimas išgryninti orą, kuriuo mes kvėpuojame. Eteriniai aliejai pasižymi antiseptinėmis, antibakterinėmis savybėmis. Šie aliejai ne tik sukuria nuotaiką dėl savo malonaus kvapo, bet ir teigiamai veikia žmogaus organizmą per kvėpavimo sistemą. Kitas kvapiųjų aliejų panaudojimo būdas – tiesioginis poveikis per odą. Tai masažai ir įtrynimai, įvairios vonios ir vonelės (Jonušienė, 2014).
STRESAS
Stresas ir su stresu susijusios ligos priskiriamos didžiausioms civilizuoto pasaulio sveikatos problemoms. Jų gydymas, žinoma, dominuoja ir aromaterapijoje.
Stresas yra visa, kas trukdo normaliai moters psichinei ir fizinei pusiausvyrai. Pavyzdžiui, autoavarija arba sužalojimas sukelia fizinį stresą: blogas apšvietimas, triukšmas, užterštas oras ir bjauri, nežmoniška darbo ir gyvenimo aplinka priskiriami aplinkos stresams. Tačiau žodį stresas moterys labiau sieja su dvasiniais ir emociniais dalykais, t. y. išgyvenimu dėl darbo, finansinės pedėties, tarpusavio santykių ar netgi branduolinio civilizacijos sunaikinimo. Stresas, susijęs su vienais dalykais, lengvai tampa stresu dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, kai jaudinamės, galime pakliūti į autoavariją; kai esame emociškai pavargę, lengviau kimba įvairios infekcijos.
Išorinis streso šaltinis, nėra problema, kur kas svarbiau, kaip į jį reaguojame. Tai bendrasis prisitaikymo sindromas. Po pirminės reakcijos į išorinę grėsmę ar pavojų kūnas prisitaiko prie situacijos ir gana sėkmingai funkcionuoja, nors stresą sukeliantis veiksnys tebeegzistuoja. Tokia prisitaikymo fazė iš organizmo pareikalauja įtampos, ypač apkraunamos antinksčių liaukos. Kai streso apimtys išauga, atsiranda naujas jo šalinis, sugebėjimas prisitaikyti žlunga ir tuomet pasireiškia įvairiausių – nuo alergijos iki širdies priepuolio – simptomų.
Kaip elgtis ištikus stresui? Pirmiausia svarbu suvokti visus grėsmę keliančius veiksnius ir imtis veiksmų, padedančių sumažinti streso poveikį. Aromaterapijai, kaip ir kitiems stresą mažinantiems būdams (jogai, meditacijai, mankštai, kūrybinei veiklai), tenka svarbi funkcija. Kai kurie žmonės kreipiasi į aromaterapeutą jau žinodami apie juos varginantį stresą; šią terapiją jie renkasi dėl visiškai atpalaiduojančio masažo su eteriniais aliejais poveikio. Kiti konsultuojasi dėl streso sukeltų fizinių simptomų, tačiau jiems reikėtų paaiškinti, jog sumažinus streso poveikį, pagerės ir bendra savijauta.
Galima pasitelkti daugybę padedančių įveikti stresą eterinių aliejų. Visi raminamieji ir antidepresinį poveikį turintys aliejai skatina atsipalaiduoti. Tarp jų minėtini bergamočių, ramunėlių kvapiųjų šalavijų, jazminaičių, levandų, mairūnų, nerolis, rožių, rožmedžių aliejai (Davis, 2010).
MENSTRUACIJOS
Daugelis moterų kenčia dėl menstruacijų skausmų, kurie turi įtakos moters sveikatai ir gyvenimo kokybei. Įvairius menstruacijų metu pasireiškiančius negalavimus galima labai sušvelninti pasirinkus aromaterapinį gydymą.
Pati bendriausia problema yra skausmas, kurį sukelia gimdos raumenų mėšlungis arba susitraukimai. Labai švelnus pilvo masažas su mėšlungį atpalaiduojančiu aliejumi paprastai visuomet pašalina skausmą. Kitas būdas, kurį kai kurios moterys net labiau mėgsta, yra karšti kompresai. Galima dėti juos ant pilvo, o kai atvėsta, atnaujinti. Patys veiksmingiausi antispazminiai mairūnų, levandų ir ramunėlių aliejai. Venoms moterims labiau tinka apatinės nugaros srities masažas arba kompresai, o kitoms reikia masažuoti arba šildyti ir nugara, ir pilvą.
Kai kurie mėšlungį atpalaiduojantys aliejai pagausina mėnesines, t. y. jie sukelia menstruacijas arba pagausina kraujavimą. Jeigu menstruacijų tėkmė normali arba per gausi, tokie aliejai skausmui malšinti netinka, nes dar labiau pagausina kraujavimą. Tai kvapiųjų šalavijų, miros ir vaistinių šalavijų aliejai, nors panašiai veikia ir bazilikų, pankolių bei rozmarinų aliejai. Šiuos aliejus geriau naudoti menstruacijų ciklo pradžioje.
Kraujavimą stiprinančių aliejų reikėtų vengti, jeigu yra bent mažiausia galimybė, jog moteris nėščia. Maždaug iki penkto nėštumo mėnesio (vėliau persileidimo pavojus sumažėja) moteriai šių aliejų naudoti negalima.
Kai kurios moterys menstruacijų metu labai kraujuoja. Tuomet galima naudoti kiparisų, pelargonijų arba rožių aliejus. Rožių aliejus iš tiesų padeda šalinti bet kurias mėnesinių problemas; jis nemažina ir negausina tėkmės, stiprina gimdą ir apskritai padeda sureguliuoti ciklą.
Jeigu ciklas nėra reguliarus, kaip alternatyvą pirmoje ciklo pusėje galima naudoti aliejus, turinčius į estrogeną panašių savybių. Kai ciklas reguliarus, jo pradžioje organizmas gamina daugiau estrogeno, o jo pabaigoje – daugiau progesterono, todėl reikia pasiekti, kad būtų sugrąžintas normalus ritmas. Estrogeninius aliejus galima naudoti ne ilgiau kaip 10 dienų (nuo 4 ciklo dienos iki 14), nes jie sutrumpins ciklą net iki 20 dienų. Nėra aliejų, turinčių i progesteroną panašių savybių, todėl antroje ciklo pusėje geriausia naudoti stiprinamuosius, valomuosius aliejusir vartoti augalinius preparatus, turinčius medžiagų, tolygių progesteronui.
Nuo 4 iki 14 ciklo dienos kasdien patartina masažuoti pilvą kvapiųjų šalavijų aliejumi, o nuo 15 iki 28 kadagių, pušų ir bergamočių aliejų mišiniu. Be to, dvi paskutines savaites vartoti reikėtų tikrųjų skaistminių tabletes arba tinktūrą. Šis gydymas labai tinka moterims, norinčioms pastoti, nes tuomet galima lengviau nuspėti ovuliacijos pradžią. Šis gydymas vienodai veiksmingas, kai mėnesinių metu vargina skausmas arba gausiai kraujuojama (Davis, 2010).
MENOPAUZĖ
Šiuo terminu apibrėžiamas laikas moters gyvenime, kai visiškai išnyksta ovuliacija ir menstruacijos. Kai kurie žmonės šį terminą vartoja apibūdindami visą frazę, trunkančią nuo kelių mėnesių iki metų ar dviejų, kai ima keistis menstruacijų ciklas.
Dauguma moterų klimakterinį periodą išgyvena būdamos tarp 40 ir 50 metų. Vienoms šis laikotarpis praeina be sunkumų, o kitos patiria daugybę negalavimų: depresiją, menstruacijų ciklo sutrikimų, per gausų kraujavimą, kraujo priplūdimą į veidą, nemigą ir kitus simptomus, kurie gali tęstis net kelerius metus. Menopauzės proceso, neįmanoma nuspėti. Tai nėra susiję su ankstesniu menstruacijų patyrimu, nepriklauso ir nuo gimdymo, vedybų ar viengungystės.
Kiekvienos moters patyrimas labai specifinis – kaip tik šį faktą aromaterapeutas ir turėtų visų pirma apsvarstyti. Fizines problemas padeda sumažinti ir menstruacijas reguliuojantys anksčiau naudoti eteriniai aliejai, ypač hormonų veiklą balansuojantis pelargonijų aliejus ir tonizuojantis, valantis gimdą ir reguliuojantis menstruacijų ciklą rožių aliejus. Labai dažnai padeda ir ramunėlių aliejus. Jis nuramina ir išsklaido liūdesį. Naudingi ir kiti antidepresiniu poveikiu pasižymintys aliejai: bergamočių, kvapiųjų šalavijų, jazminaičių, levandų, nerolis, santalų ir kvapiųjų kanagų.
Aptariant klimakterinį periodą būtina paminėti ir hormonų reguliavimo terapiją. Daugelis menopauzės ir po jos moteris varginančių problemų – nuo kraujo priplūdimo į veidą iki osteoporozės ir širdies ligų – priklauso nuo to, jog kai nėra ovuliacijos, sumažėja estrogenų kiekis. Nepaisant to, daug moterų nenori vartoti hormonų, nes jos nepakelia jų trumpalaikio šalutinio poveikio, baiminasi dėl ilgalaikių pasekmių arba tiesiog yra nusistačiusios prieš preparatą, gaminamą iš nėščių kumelių šlapimo. Laimei, aromaterapija ir vaistažolių medicina siūlo natūralių pakaitalų. Estrogenų turintys (kvapiųjų šalavijų, pankolių, žvaigždanyžių) ir hormonų pusiausvyrą atkuriantys (pelargonijų) aliejai, taip pat tikrieji skaistminiai, rasakilos ir kt. padeda palaikyti reikiamą organizmo hormonų kiekį. Labai svarbus ir dvimečių nakvišų aliejus (arba jo ekvivalentas), nes jame yra gama linolo rūgšties, kurios reikia, kad organizme būtų gaminami estrogenai.
Šiuo kritišku laikotarpiu daugeliui moterų atrodo, kad praranda savo moteriškumą, o rožių aliejus leidžia joms ir vėl pajusti, jog yra žavios, nerūpestingos ir geidžiamos. Tas jausmas nėra vien tik vaizduotės padarinys, nes rožių aliejus iš tikrųjų padeda įveikti įvairius menopauzės metu pasireiškiančius negalavimus. Be to, jis veikia kaip antidepresantas, afrodiziakas ir ypač tinka senstančiai odai, o visa tai, be abejo, labai teigiamai veikia ir pačią nuotaiką (Davis, 2010).
CELIULITAS
Celiulitu medicinos terminologijoje apibrėžiamas sepsinis riebalinio odos audinio uždegimas. Kosmetologai, moterų žurnalai ir alternatyviųjų meedicinos sričių terapeutai šiuo terminu vadina skysčių ir nuodingųjų atliekų įsiskverbimą į riebalinį odos audinį. Daugelis gydytojų mano, jog tokios ligos tiesiog neegzistuoja ir taip tik madingai vadinamas riebalų perteklius.
Celiulitas yra beveik išimtinai moterų sutrikimas, jis priklauso nuo hormonų pusiausvyros. Paprastai jis atsiranda ant išorinės šlaunų dalies, kartais išplinta iki pat klubų ir sėdmenų. Dėl celiulito pakitusi oda tampa panaši į apelsino žievę. Skaidulingos kalogeno nuosėdos sulaiko skysčius ir nuodingąsias medžiagas, tuomet sustorėja riebalinių odos ląstelių sienelės ir atsiranda odos nelygumų.
Aromaterapija yra viena veiksmingiausių terapijos formų gydant šį sutrikimą, ypač kai ji derinama su sveika mityba ir lengva mankšta, nes celiulitas dažniausiai vargina sėdimąjį darbą dirbančias moteris. Pacientės paprastai tai suvokia kaip kosmetinę problemą, tačiau holistinius motedus taikantis terapeutas celiulitą laiko ženklu jog organizmo limfinė sistema nepajėgi šalinti nuodingųjų medžiagų.
Pagalbos veiksmingumas priklauso nuo parinktų aliejų: jie turėtų pasižymėti detoksikuojamosiomis, skatinančiomis limfinę sistemą ir šlapimo išsiskyrimą bei hormone veiklą reguliuojančiomis savybėmis. Gydimas gali trukti kelias savaites ar mėnesius. Jo trukmė priklauso nuo celiulito būklės ir pačios pacientės pastangų, pavyzdžiui , turi būti laikomasi organizmą valančios dietos. Labai svarbu nuolat keisti aliejų. Paprastai gydymą galima pradėti pelargonijų bei rozmarinų aliejų mišiniu, į kurį galima įmaišyti po nedidelį eterinių juodųjų pipirų, beržų, greipfrutų ar kadagių aliejų kiekį. Šiuos aliejus naudoti galima ir vonioms bei darant specialų limfinę sistemą aktyvinantį ir drenuojantį masažą.
Celiulito atsiradimo priežastis gali būti ir stresas, nes įsitempęs organizmas labiau kaupia nuodingąsias medžiagas, o jos šalinamos nepakankamai veiksmingai. Šiuo atveju norint pašalinti stresą ir jo priežastis, reikėtų padaryti ir limfinės sistemos, ir bendrą aromaterapinį masažą (Davis, 2010).
GIMDYMAS
Masažas eteriniais aliejais gimdymo metu žinomas ir vertinamas jau daugelį šimtmečių. Dabar, kai gimdyti ryžtamasi ne moderniuose gimdymo namuose, o kuo natūraliau, moterys vis gali išbandyti eterinių aliejų teikiamus privalumus.
Nicholas Culpeperis “Vadovėlyje pribuvėjoms” (Directory for Midwives) rašė: “Jeigu gimdymas sunkus, pilvą ir šonus patepkite švelniu migdolų aliejumi, lelijomis ir kvapiu vynu. “ Dar ir dabar darant masažą migdolų aliejus laikomas vienu populiariausių pagrindinių aliejų. Lelijos nenaudojamos aromaterapijoje, tačiau yra kitų eterinių aliejų, kurie galėtų padėti gimdymo metu, nes jie skatina sąrėmius ir turi analgetinių savybių. Patys naudingiausi yra jazminaičių ir levandų aliejai. Kartais rekomenduojamas ir kvapiųjų šalavijų aliejus, tačiau, moterų nuomone, jo poveikis yra stiprus (Davis, 2010).
STRIJOS
Strijas geriausia gydyti dar joms neatsiradus, kaip tik čia prevencija yra svarbesnė už gydymą. Strijos yra randeliai, atsirandantys nėštumo metu įsitempus odai. Jei strijų jau atsirado, jas labia sunku panaikinti, nors kasdieninis masažas odą šiek tiek išlygina.
Nuo ketvirto ar penkto mėnesio būsimoji motina tam, kad padidintų odos elastingumą, turėtų kasdien masažuoti pilvo ir klubų sritis. Naudingas bet kuris augalinis aliejus, pavyzdžiui, migdolų, arba riebus kremas, bet mandarinų aliejus ir nerolis dar veiksmingesni. Puikų mišinį galima pasidaryti iš 1% mandarinų aliejaus, 2% nerolio ir pagrindinio rūdėtųjų erškėčių (Rosa rubiginosa) sėklų aliejaus. Rūdėtųjų erškėčių aliejų sudaro 30-40 % labai odai naudingos gama linolo rūgšties. Galima mišinį papildyti riešutų aliejumi iki (10 %), nes jame gausu vitamino C (Davis, 2010).
MAITINIMAS KRŪTIMI
Eteriniai aliejai gali sumažinti problemas ir nepatogumus, atsiradusius dėl maitinimo krūtimi. Dažnai šie nepatogumai paspartinamos apsisprendimą atsisakyti šio natūralaus metodo ir pereiti prie maitinimo iš buteliuko. Motinos paprastai atsisako maitinimo krūtimi dėl dviejų pagrindinių priežasčių: sutrūkusių spenelių ar pieno stygiaus. Pieno perteklius, dėl kurio krūtys skausmingai pritvinksta, taip pat viena iš priežasčių.
Sutrūkę speneliai labai skausmingi ir lėtai gyja. Šį negalavimą geriausiai gydo medetkos. Naudojamas medetkų kremas, kurį reikia gerai nuplauti prieš kūdikio maitinimą. Po maitinimo vėl iš karto reikėtų pasitepti spenelius kremu, kad kuo ilgiau jie būtų padengti kremu ir naudingosios medžiagos galėtų įsigerti.
Jeigu dėl skausmingų krūtų ar kitų priežasčių norima mažinti pieno gaminimąsi, galima dėti šaltus pipirmėčių kompresus. Tokį poveikį turi ir daugelis kitų aliejų, tačiau pipirmėčių aliejus mažiausiai pavojingas. Jeigu kūdikis dar maitinamas, prieš maitinimą derėtų nuvalyti visus aliejaus likučius, nes kūdikiui gali pakenkti net palyginti nepavojingas ir švelnus į burną patekęs eterinis aliejus (Davis, 2010).
NEVAISINGUMAS
Negalėjimas pastoti gali turėti įvairių priežasčių, bet ne visas galima įveikti aromaterapinėmis priemonėmis. Vis dėlto kai kuriais atvejais eteriniai aliejai gali labai padėti.
Gana dažnai nevaisingumas siejamas su nereguliariu arba negausiu menstruacijų ciklu, todėl sunku nuspėti ovuliacijos pradžią. Rožių aliejus puikiai tinka moterų dauginimosi sistemai, jis stiprina ir valo gimdą bei reguliuoja ciklą. Pelargonijų aliejus veikia panašiai ir reguliuoja hormone išsiskyrimą.
Kai pastangos pastoti bevaisės, atsiranda nauja įtampa ir baimė, o ta įtampa virsta kliūtimi pastoti. Nuolatos daromas masažas ir vonios su atpalaiduojamaisiais aliejais padeda suardyti šią grandinę. Rekomenduojami kvapiųjų šalavijų, jazminaičių, nerolį, rožių, santalų, rožmedžių aliejai. Ypač naudingas atpalaiduojamasis masažas, nes čia svarbų vaidmenį atlieka žmogiškasis ryšys tarp paciento ir terapeuto bei aliejų poveikis dvasinei, emocinei ir fizinei būklei (Davis, 2010).
IŠVADOS
Aromaterapija – tai fizinių bei dvasinių problemų gydymas (plačiąja prasme) ir profilaktika., naudojant natūralius augalinės kilmės gamtos aromatus. Tai gydymo ir profilaktikos sistema, veikianti visą žmogų, o ne tik atskirą simptomą ar ligą, padedanti atkurti natūralią organizmo pusiausvyrą, reguliuoti, gydyti ir palaikyti sveikatą naudojant eterinius bei augalinius aliejus.
Sveikata tai vienas svarbiausių žmogaus laimės komponentų, viena didžiausių vertybių. Tai visiškos fizinės, psichinės, socialinės, protinės ir dvasinės gerovės būsena, o ne vien ligos ar negalios nebuvimas. Išnagrinėjusi literatūrą, supratau, kad moters sveikatą gali bloginti ne tik rimtos ligos, bet ir tokios moteriškos problemos kaip menstruacijos, taip pat menopauzė, gimdymas, kūdikio maitinimas krūtimi, celiulitas, strijos, nevaisingumas. Didelis dėmesys literatūroje skiriamas stresui. Su stresu susijusios ligos priskiriamos didžiausioms civilizuoto pasaulio sveikatos problemoms, dažnai su stresu susiduria ir moterys.
Išnagrinėjusi literatūrą, galiu teigti, kad eterinių aliejų poveikis moters organizmui yra kompleksinis. Įkvepiant aromatines medžiagas ir tiesioginio kontakto būdu (per odą) jie veikia kūną, emocijas, protą. Eteriniai aliejai pasižymi antiseptinėmis, antibakterinėmis savybėmis, veikia organizmą per kvėpavimo takus, taip pat per odą – masažų, įtrynimų, įvairios vonių ir vonelių pagalba.