Kaip numalšinti gerklės skausmą be vaistų?

Gerklės skausmas gali užklupti pačiu netinkamiausiu momentu – prieš svarbų susitikimą, projekto pristatymą ar kalbą. Norint visiškai pašalinti skausmą, būtina suprasti tikrąsias jo atsiradimo priežastis, kurią geriausiai gali nustatyti gydytojas. Sušvelninti ir sumažinti diskomfortą gerklėje galima ir namuose be vaistų, tačiau jei skausmas išlieka ilgiau kaip tris dienas, būtinai turite susisiekti su gydytoju.

Pagrindinės skausmo gerklėje priežastys

Jos gali būti įvairios, tačiau tarp labiausiai paplitusių dažniausiai minimos virusinės infekcijos, įskaitant gripą ir peršalimą. Tokiais atvejais gerklės skausmas gali būti gydomas taip pat kaip peršalimas. Jei uždegimo ir gerklės skausmo priežastis yra bakterinės infekcijos, tai mažai tikėtina, kad pavyks pasieti be antibiotikų. Kuo anksčiau pradedamas gydymas, tuo greičiau ir lengviau galima susidoroti su liga.

Dėl skausmo ir perštėjimo gerklėje žmogui sunku kalbėti ir nuryti maistą, burnoje juntamas niežėjimo pojūtis, kartais gali pasireikšti patinimas. Bandydamas palengvinti simptomus, pacientas pradeda dažniau nuryti seiles, tačiau tai tik pablogina situaciją. Be peršalimo ligų, uždegimas ir gerklės skausmas gali būti susijęs su alergine reakcija, įskaitant tam tikrus maisto produktus ar dulkes. Skausmą gerklėje kartais sukelia rūgšties refliuksas. Jis stimuliuoja gleivių gamybą, skrandžio sultys grįžta į stemplę, o tai dirgina gerklę. Jei išvardytos skausmo priežastys nepasitvirtina ir diskomfortą išlieka ilgą laiką, verta atlikti vėžio tyrimą.

Aštrių maisto produktų atsisakymas

Viska, kas gali sudirginti gerklės paviršių, tik pablogins padėtį. Turėtumėte pašalinti iš dietos (bent jau  ligos metu) rūkytus ir aštrus maisto produktus. Meniu patiekalai neturėtų pasižymėti ryškiai išreikštu skoniu. Per sūrus ar aštrus maistas sustiprina gerklės dirginimą, padidina skausmą ir diskomfortą. Nepageidaujami ir alkoholiniai gėrimai. Citrinos ir česnakai, kurie yra naudingi peršalimo ir gerklės ligoms gydyti, skaudant gerklei neturėtų būti valgomi vieni. Geriau juos pridėti į arbatą ar nuovirą. Visi citrusiniai vaisiai, nepaisant naudingo vitamino C gausos, taip pat nerekomenduojami esant nesveikai gerklei, nes jie taip pat dirgins ir paaštrins skausmą.

Saldumynų atsisakymas

Saldūs produktai yra savaime kenksmingi, tačiau skaudant gerklę juos geriau visiškai pašalinti iš dietos, įskaitant kramtomąją gumą, saldžius gėrimus ir įprastus saldainius. Pasirodo, cukrus gali nusėsti ant gerklų sienelių ir tapti palankia aplinka kenksmingų bakterijų vystymuisi. Dėl to skausmas gerklėje tik padidės. Jei sunku visiškai atsikratyti saldumynų, tuomet reikia iškart po kiekvieno valgio (net ir po saldžios arbatos) praskalauti burną tam, kad būtų išvengta gliukozės kaupimosi ant sienelių.

Tylos režimas

Pokalbio metu balso stygos įsitempia, o pažeista gerklė kenčia dar labiau. Štai kodėl tokiu metu geriau kalbėti mažiau ir tyliai. Kuo garsiau ir intensyviau veikia kalbos aparatas, tuo labiau dirginama gerklė ir sustiprėja skausmo pojūčiai.

Sumažinkite skausmą kompresu

Kaip numalšinti gerklės skausmą be vaistų?Šis metodas tinka tik skubiam skausmo pašalinimui. Nerekomenduojama tęsti tokio gydymo ilgą laiką be konsultacijos su gydytoju, nes jis gali turėti šalutinį poveikį ir pabloginti paciento būklę. Norint greitai sušvelninti diskomfortą gerklėje, kaklą galima apvynioti šilta skarele, pridėti pūslę ar plastikinį butelį su šiltu vandeniu.

Gausus gėrimas

Bet kokio peršalimo atveju gydytojai ir liaudies medicinos šalininkai pataria padidinti suvartojamų skysčių kiekį. Šis metodas taip pat veikia su gerklės negalavimu. Skystis padeda suminkštinti gerklų paviršių ir sumažinti skausmą. Geriausios gėrimų pasirinkimo galimybės: vaistažolių arbatos, nuovirai, vaisių gėrimai, kompotai, vanduo. Skystis su kofeinu ar išreikštais cheminiais priedais tik sustiprins problemą. Į vandenį dėl skonio naudinga pridėti citrinos griežinėlių, cinamono ir medaus.

Apsauga nuo alergijos

Kartais gerklės skausmo priežastimi yra alergija. Norėdami sužinoti tikslią diagnozę, turite aplankyti gydytoją. Žmonėms, linkusiems į alergiją, pageidautina pašalinti iš jų aplinkos akivaizdžius dirgiklius: dulkes, cigarečių dūmus, augalų žiedus, gyvūnų plaukus ir t.t. Užsakant maistą restorane ar kavinėje svarbu užduoti padavėjui klausimą apie patiekalų sudėtį tam, kad išvengti alerginių reakcijų ir gerklės ligų komplikacijų.

Reguliarus gerklės skalavimas

Druskos ar soda tirpalas vandenyje yra vienas iš efektyviausių namuose paruoštų gerklės skalavimo priemonių. Jis puikiai susidoroja su virusų ir bakterijų kaupimusi gerklėje, pašalina uždegimą ir skausmą. Pradiniame ligos etape patartina reguliariai skalauti gerklę kas pusvalandį stikline šilto vandens su jame ištirpintu šaukšteliu sodos ar druskos. Norint tinkamai praskalauti, reikia atlenkti galvą ir tęsti procesą apie 30 sekundžių, o po to vandenį išspjauti.

Kambario drėkinimas

Sausas oras stipriai dirgina nosies ir gerklės gleivines. Ypač tai jaučiama ligos laikotarpiu. Štai kodėl svarbu drėkinti ir išvalyti patalpą. Jei namuose nėra specialaus drėkintuvo, tuomet jūs galite naudoti platų dubenėlį ar kitą talpą su karštu vandeniu. Garuodamas skystis drėkina kambario orą. Norėdami sušvelninti ūminį skausmą gerklėje, galite galvą užsidengę rankšluosčiu kvėpuoti virš virinto vandens. Į vandenį naudinga įpilti keletą lašų eukalipto eterinio aliejaus.

 

Čiulpiami saldainiai su natūraliais ingredientais

Prieš nuspręsdami aplankyti pas gydytoją, vaistinėje galite nusipirkti įvairių saldainių, galinčių sumažinti skausmą. Patartina susipažinti su jų sudėtimi ir galimomis kontraindikacijomis. Tarp čiulpiamų saldainių efektyviausi yra tie, kurie turi natūralių žolelių (eukalipto, mėtų, ramunėlių), taip pat citrinų ir medaus. Tokių vaistų sudėtyje yra ir analgetikų. Nerekomenduojama jų vartoti ilgiau nei tris dienas be recepto, nes pašalindami skausmą jie gali paslėpti tikrąjį ligos vaizdą.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+