Kaip tapti lyderiu komandoje
Sąvoka „lyderis“ daugeliui asocijuojasi su sėkme, pagarba ir klestėjimu, galimybių realizavimu. Bet tai ir atsakomybė, gebėjimas nepasiduoti kritinėse situacijose ir priimti bet kokį smūgį. Verslo trenerių patarimai padės ugdyti lyderio savybes.
Lyderis ir jo savybės
Lyderis nėra tik vadovas ar viršininkas, kaip tvirtina daugelis verslo konsultantų. Tai žmogus, kuris turi autoritetą ir daro didelę įtaką kiekvienam grupės nariui. Norint tapti lyderiu, reikia užkariauti žmonių simpatijas ir sužadinti entuziazmą. Norėdami tapti lyderiu, turėsite dirbti su tokiomis savybėmis kaip:
- Iniciatyvumas. Tapk komandos kapitonu, kuris nurodys vystymosi kryptį. Išmokite teikti pasiūlymus ir priimti sprendimus. Aktyviai dalyvaukite kiekviename projekte. Atsiminkite: lyderis nėra direktorius, kuris tik komanduoja.
- Atkaklumas. Išmokite pasakyti „ne“, nebijokite nusistatyti ribų, kai to reikalauja situacija. Nepamirškite tiesos: patikti visiems reiškia neįtikti niekam. Klausykite kitų, bet žinokite, kad lyderis priima sprendimus, todėl atsakomybė tenka jam. Nebijokite pasakyti dalykų, kurie kitiems nepatinka.
- Pusiausvyra. Sumažinkite kritikos kiekį – komentuokite tik kraštutiniais atvejais. Bet kokius sunkumus paverskite pokštu.
- Organizaciniai įgūdžiai. Išmokite teisingai įvertinti kiekvieno stipriąsias ir silpnąsias puses, tuomet komandos nariai darbą atliks produktyviau. Įtikinkite žmones savo pozicijos teisingumu, ugdykite motyvacinius gebėjimus.
- Gebėjimas pripažinti savo klaidas ir atleisti kitų klaidingus skaičiavimus. Nesitikėk tobulumo iš kitų. Išmokite į nesėkmes žvelgti su humoru ir taktiškai ištaisyti grupės narių klaidas. Kuo lengviau elgsitės su jų klaidomis, tuo mažiau skausmingai jie suvoks jūsų pastabas.
- Visada eikite pirmyn. Vadovas nurodo kelią, kuriuo eina visa grupė. Todėl jis turi ne tik turėti gerą kvalifikaciją, bet ir pasiūlyti naujų idėjų.
Psichoterapeutai tarp svarbių lyderio savybių išskiria gebėjimą greitai priimti sprendimus netikrumo sąlygomis ir ugdyti kiekvieną narį komandoje.
Tik turėdami šias savybes, jūs tapsite pirmuoju komandos numeriu. Lyderio kėdė tiesiog atrodo patogiausia. Tiesą sakant, teks balansuoti tarp griežto vadovo ir draugiško bendražygio vaidmens, spręsti konfliktus, taip pat prisiimti atsakomybę. Norint tapti lyderiu, reikia laiko ir sunkaus darbo. Nenusiminkite, kai grupė jūsų dar nesuvokia tokiose pareigose. Tapti lyderiu nėra lengva. Tačiau išlaikyti pozicijas yra dar sunkiau. Toliau sunkiai dirbkite, ugdykite lyderystės ir profesinius įgūdžius, gerinkite atmosferą komandoje ir sąžiningai dirbkite kartu su visais kiekviename projekte.
Skaitykite daugiau apie lyderystės mokymą