Lietuvoje tai naujovė, o Amerikoje jau 100 metų, kai bruksizmas viena iš opiausių dantų ligų
Naktį žmonės bando atsikratyti prabėgusios dienos streso. Kai kurie jį mėgina sumalti dantimis. Miegodami nepastebime, kas dedasi mūsų burnoje. Tuo tarpu ten dantys smarkiai ”kanda” vieni kitiems, kramtomieji raumenys spaudžia, žandikauliai mala, ir viskas vyksta nevalingai – tam, kad atsikratytume per dieną susikaupusios įtampos.
Daugelis mūsų gyvename aktyvų gyvenimą: bėgame, skubame, turime rūpesčių, nebaigtų darbų.
Dažnos emocijos, patirtos dieną, nepalieka ramybėje ir naktį. Kartais ryte iš artimųjų išgirstame, kad naktį griežėme dantimis, nors patys to nejautėme. Nejautėme, nes esame prie to įpratę arba tai kartojasi tik emociškai sunkiais gyvenimo momentais.
Įprastai dantys sukandami tik kramtant ir ryjant. Ramybės būsenoje tarp dantų išlieka tarpelis, nors lūpos būna sučiauptos. Bruksizmas – tai beprasmiai kramtymo judesiai, kuriuos sukelia staigūs kramtomųjų raumenų susitraukimai ir stiprus žandikaulio suspaudimas. Tada viršutinė ir apatinė dantų eilės trinasi viena į kitą. Bruksizmas – nesąmoningas, nevalingas elgesys miego metu.
Studijos rodo, kad naktį dantimis griežia iki 85% suaugusių žmonių. Nuo dantų griežimo sukeltų pasekmių kenčia kas 3-ias pilnametis. Kad turi bėdų dėl dantų griežimo patys pripažįsta 5-20% apklaustųjų. Pats žmogus dažniausiai nežino, kad jis miegodamas griežia dantimis – tą dažniau pastebi gyvenantieji kartu.
Kokios bruksizmo priežastys? Jų – ne viena. Griežimas gali būti dėl netaisyklingo sąkandžio, nepilnavertės mitybos, B grupės vitaminų, kalcio, magnio trūkumo, endokrininės ir nervų sistemos ligų, streso, emocinės įtampos, miego sutrikimų, genetinio polinkio. Bruksizmą gali išprovokuoti netinkamai suformuotos plombos, nekokybiški dantų vainikėliai. Bruksizmo pasekmės būna gana skaudžios. Pirmiausia nudyla dantys, nuskyla plombos. Dėl ilgalaikio bruksizmo nudyla, įskyla ar lūžta dantų protezai. Gali atsirasti apatinio žandikaulio sąnario skausmas, sukandimo žymės skruosto gleivinėje, padidėti dantų paslankumas. Ryte žmogus pabunda su skaudamu žandikauliu, galvos skausmu.
Bruksizmas daug pavojingesnis už dantų kariesą, nes paliečia visus dantis iš karto. Bruksizmas nėra gydomas vaistais ar baksnojimu miegančiam į šoną.
Svarbu, kad šis sutrikimas būtų laiku diagnozuotas. Tik gydytojas – odontologas, apžiūrėjęs pacientą, gali nustatyti ligos priežastį ir sudaryti gydymo planą.
Dažniausiai prišlifuojamos per aukštos plombos, koreguojamas sąkandis. Prieš miegą nepatartina vartoti aštraus maisto, kofeino. Atpalaiduojančiai veikia šilta vonia, raminanti žolelių arbata, atpalaiduojantys pratimai. Skiriama vitaminų terapija, kad sumažėtų mėšlungiškas kramtymo raumenų aktyvumas miego metu. Patariama nudilusias emalio vietas dengti silantais. Tai puiki priemonė tiek vaikams, tiek suaugusiems ir ilgalaikė apsauga.
Odontologijos klinikoje, pagal indikaciją, gaminamos bruksizmo kapos, dedamos nakčiai ant dantų, kad miegant dantys nesiliestų. Kapa sutvirtina dantis, tolygiai paskirsto krūvį ir ilgainiui atpratina nuo dantų griežimo.
Greta Mitiukovaitė
Odontologijos klinika Evadenta
www.evadenta.lt