obuoliai

Rojaus vaisius – 9 priežastys kasdien valgyti obuolius

Obuolys yra nuodėmės ir geismo, amžinos jaunystės ir karo pradžios simbolis. Šis vaisius – labiausiai dviprasmiškas produktas mitologijoje ir istorijoje, tačiau vienas iš labiausiai naudingiausių ant pietų stalo. Kodėl kiekvieną dieną reikia valgyti obuolių?

Edeno sodas arba Adomo gundymas

Edeno sode Ieva ir Adomas laimingai gyveno, kol moterį žaltys įkalbėjo paragauti draudžiamo vaisiaus, o ši savo ruožtu sugundė Adomą. Ir nors Biblija nieko nepasako apie obuolius, krikščionys mano, kad buvo rašoma apie juos. Galimos klaidos priežastis yra ta, kad iki penkiolikto amžiaus, kai buvo atliktas pirmasis Šventojo Rašto vertimas į anglų kalbą, „obuolys“ buvo vartojamas kaip visų vaisių bendras pavadinimas.

Įdomu tai, kad lotynų kalboje sąvokos „obuolys“ ir „blogis“ vis dar žymimi vienu žodžiu – mălum, kuris taip pat netiesiogiai nurodo Biblijos citatas. Lietuvoje „Adomo obuolys“ reiškia gerklų iškilimą – vyrų viršutinę skydliaukės kremzlės dalį. Legendos byloja, kad šis ženklas atsirado, kai Adomas paspringo draudžiamu vaisiumi ir primena ateities palikuonių nuopuolį. Obuolys vaidina svarbų vaidmenį mitologijoje. Skandinavijos mitai pasakoja, kad šie vaisiai dovanoja amžiną jaunystę, o senovės graikai pasakojo, kad dėl deivės Eridės obuolio prasidėjo Trojos karas. O kaip dažnai obuoliai pasirodo vaikų pasakose! „Snieguolė ir 7 nykštukai“, „Žąsys-gulbės“ ir t.t.

Įdomūs faktai apie obuolius

  • Senovės Graikijoje ir Romoje obuoliai buvo gerovės ženklu.

  • Didžiausias pasaulyje obuolys buvo užaugintas 2005 metais Japonijos mieste Hirosaki, jo svoris siekė 1,85 kg.

  • Vidutiniškai vienas žmogus suvalgo 65 obuolius per metus.

  • Viename obuolyje yra apie 4,5 g ląstelienos. Tuo tarpu nevirškinamų maistinių skaidulų paros dozė – 25 g. To pakanka, kad visiems laikams pamirštumėte vidurių užkietėjimą. Taigi, 6 vidutiniai obuoliai yra gera alternatyva laisvinamiesiems preparatams.

  • 25% obuolio sudaro oras, todėl jie neskęsta vandenyje.

  • Kad supjaustytos obuolių puselės netamsėtų, jas reikia apšlakstyti citrinos sultimis.

  • Jei surinkote nesubrendusių vaisių ar daržovių derlių, paspartinti jų nokimą padeda obuoliai. Šiuo tikslu į žalių vaisių paketą (pvz, pomidorų, avokadų ar persikų) reikia įdėti 1-2 obuolius ir palikti kambario temperatūroje. Obuoliai išskiria etileną, kuris pagreitina nokimą.

Kodėl kiekvieną dieną reikia valgyti obuolių?

Sena anglų kalbos patarlė sako: „suvalgyk obuolį per dieną ir gydytojų nereikės!“. Tai turi gilią prasmę. Obuoliai – neįtikėtinai naudingi vaisiai, kurių dėka galite žymiai pagerinti savo sveikatą.

Ką gausite laikydamiesi obuolių dietos?


Imuniteto stiprinimas

Obuoliai yra vertingas užkandis bet kuriuo metų laiku, tačiau ypač svarbu jį dažniau vartoti šaltuoju metų laiku. Tai yra labiausiai prieinamas šaltinis vitamino C – antioksidanto, kuris padidina kūno atsparumą peršalimui ir sustiprina imuninę sistemą. 100 g obuolių randama apie 10 mg vitamino C. Palyginimui: 100 g citrinos – 45 mg. Bet to, jūs negalite suvalgyti visos citrinos su oda!

Apsauga nuo vėžio

Neseniai mokslininkai padarė išvadą, kad obuolių mėgėjai 50 proc. rečiau kenčia nuo plaučių vėžio. Vaisiuose esantys flavonoidai kartu su vitaminu C pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, kurios yra veiksminga priemonė vėžio prevencijai.

Nauda skydliaukei

Obuolių sėklose yra jodo, todėl jie naudingi žmonėms, kuriems trūksta šio svarbaus mikroelemento. Tačiau pagrindinį vaidmenį čia vaidina kiekis. Nevalgykite daugiau kaip 7 sėklas per dieną, nes jose taip pat yra cianido junginių – toksiškos medžiagos, kuri gali būti mirtinai pavojinga. Laimei, jo koncentracija sėklose yra labai maža.

Vaistas nuo nuovargio

Lietuvišką „supermaistą“ dažnai vartojantis žmogus, tikėtina, rečiau susidurs su depresija, nuotaikos svyravimais bei lėtiniu nuovargiu. Prinokusiuose vaisiuose aptinkama nervų sistemai naudingų medžiagų – B grupės vitaminų, fosforo ir glutamo rūgšties.

Maistas smegenims

Obuoliai – geriausias užkandis moksleiviams ir studentams, nes jie pasižymi didele boro koncentracija. Ši medžiaga skatintų abiejų smegenų pusrutulių darbą ir gerina psichines galimybes.

Kataraktos prevencija

Pasak tyrimų, reguliariai vartojant antioksidantais turtingus vaisius kataraktos rizika sumažėja 10-15%.

Organizmo valymas

Obuolių iškrovos dienos yra vienos iš populiariausių pasaulyje. Tai klasika, leidžianti organizmui pailsėti (detoksikacijos rūšis) ir pašalinti kenksmingas medžiagas. Jei kartą per savaitę valgysite vien obuolius, galite užkirsti kelią papildomų svarų atsiradimui ir netgi šiek tiek prarasti svorio. Tačiau reikia nepamiršti, šviežių obuolių iškrovos dienos netinka žmonėms, turintiems virškinimo trakto problemų, tačiau jie gali vartoti keptus vaisius. Bet kokiu atveju, savo planus geriau suderinti su gydytoju.

Gražesni dantys

Stomatologai pataria valgyti obuolius po valgio, nes jie nuvalo dantis. Kvepiančiose vaisiuose esančios rūgštys puikiai susidoroja su kariesą sukeliančiomis bakterijomis, o tankus minkštimas gerai nuvalo danties emalį, todėl šypsena taps balta, o burnos kvapas bus gaivus.
Jaunystės pratesimas
Obuolių rūgštis aktyviai naudojama kosmetologijoje stengiantis prailginti odos jaunystę, tokiu būdu patvirtinant, kad obuoliai iš tikrųjų yra atjauninantys vaisiai. Kaukės, kurių pagrindą sudaro obuolių rūgštis, pašalina pigmentaciją, sumažina raukšlių gylį ir lygina odos nelygumus.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+