Transpersonalinis eksperimentas
Žmonės, visiškai nesidomintys fizika ir žmonių filosofija, skaitydami S.Grofą dažniausiai patiria sentimentus, kylančius nuo susidomėjimo iki žavėjimosi. Na, o po to susivilioja ir sąmoningai kvėpuoti pagal jo siūlomus metodus. Be abejo, skaityti transpersonalinių psichologų knygas įdomu, kaip fantastinius romanus. Jeigu jie ir liktų romanais, būtų savo vietoje. Tačiau tai jokiu būdu ne moksliniai darbai. „Tokios „protingos“ knygos šiandien yra senovinių mitų šiuolaikinis pakaitalas,“ – savo straipsnyje „Transpersonalinės psichologijos pasauliai ir mitai“ rašo S. Stepanovas.
Mąstantis žmogus, skaitantis tokias knygas, matys, kad po jų žavesiu slypi melagingi, neįrodomi teiginiai, papuošti gražiais žodžiais, moksliniais terminais.
S. Grofas veda savo skaitytoją galvoti, kad šiuolaikinėje fizikoje laiko erdvė nebėra objektyvi tikrovė… Ir štai tokioje „mokslinėje“ tiesoje jis jau ima statyti savo transpersonalinę teoriją.
Kai kurie psichologai mėgsta pagrįsti savo subjektyvią nuomonę garsių mokslo žmonių citatomis, nepaminėdami, kad ten išsakomi ne faktai, o anų filosofinis požiūris.
Visą žmogaus gyvenimą Grofas sutalpina į 4 įtaigos matricas. Nereikia pamiršti, kad jo žodžiai pagrįsti stebėjimais narkotikų poveikyje. Kokius tai haliucinacijų fantazijos vaizdus jis ėmė skirstyti į vienokias ir kitokias grupes ir daryti iš to… mokslą. Teigti, kad haliucinacijų vaizdai yra mūsų realaus gyvenimo simbolinė išraiška, gali tik narkotikų paveiktas žmogus.
Šiandien mąstantis žmogus šypsosi, skaitydamas seksualiai nuspalvintas Z. Freido sapnų interpretacijas. Tačiau vis dar yra tikinčiųjų narkotikų ir pagreitinto, dirbtinio, rebefingo kvėpavimo vaizdiniais.
Jeigu kliedesiai, sukelti kvėpavimu, nesusiję su kvėpuotojo asmenine patirtimi, na kaip pvz.: ateiviai ar praeitų gyvenimų prisiminimai, tada jie traktuojami, kaip transcendentiniai, transpersonaliniai, žodžiu, pakylėtieji… Kitaip sakant: „Rankų miklumas ir jokios magijos.“
Be abejo, haliucinacinėje būsenoje po kvėpavimo ar narkotikų gali išplaukti ir asmeninės praeities motyvai ar esamų problemų esmė. Tame nėra nieko nuostabaus, taip tvirtina narkologai. Tačiau sakyti, kad tai susieta su žmogaus tikrove, nėra jokio pagrindo. Nebent įpiršti žmogui tą „ va Jėzau, koks stebuklas“ tikrovę. Gi jis, kvėpuotojas, randasi tiesioginėje stebinčio jį instruktoriaus įtaigoje.
Kažin kodėl niekas neinterpretuoja haliucinacijų nuo alkoholizmo, nuo intoksikacijų garais, „Moment“ klijais ar benzino? Bet štai vaizdinius po sugreitinto „jaunystės ir gyvybės“ kvėpavimo imasi aiškinti, ir atsiranda norinčiųjų juos patirti.
Kai Grofas narkotikų ar kvėpavimo poveikyje klientų haliucinacijas ima vertinti kaip savo teorijos patvirtinimą, o ypač apie gimdymo aktus, lieka tik stebėtis tais, kurie ten eina… Nesunku pastebėti ir tai, kad 4 jo matricos yra 4 bet kokio įšventinimo, iniciacijos nuo pirmykščių žiniuonių, šamanų iki dabartinių magijos magistrų ritualai. Tačiau – tai ne magija… tai psichologija.
Einantys sąmoningo kvėpavimo, holotropinio ar rebefingo – praktiškai eina įsišventinti, tik nežino į ką.
Senovės kultuose įšventinus žmogus tapdavo magu, šamanu, kariu. Kuo tampa įšventinti po rebefingo ritualo?
Ortodoksiniams psichoanalitikams dažnai vaidenasi kažkokia seksualinė potekstė kiekviename paciente. Grofo atstovams visur vaidenasi prenatalinis ir transpersonalinis simbolis. Dabar jis rašo apie „ Transpesonalinį požiūrį į globalinę krizę“ ir rekomenduoja politikams bei ekonomistams…Juk atsiras ir tokių, kurie patikės… jų neišgelbės išsilavinimas.
Sąmonės šoktelėjimas į aukštesnį lygį pas juos ten išspręs visas problemas: visi taps sotūs ir laimingi… visi… Ir jokių konfliktų nebebus, nes visų interesai bus vienodi, jokių karų dėl resursų ir valdžios… Man kyla klausimas: O kas vadovaus visam tam paradui? A? Aha…
Dar viena didelė nuodėmė tikėjimo moksluose yra morfogenetinis laukas – visiškas paralyžius asmenybės tobulėjimui. Šeldreiko vėjai tam ir sukurti, kad atkritę nuo tradicinių religijų rastų tikėjimo prieglobstį ir nurašytų asmenybės valią ir laisvę traspersonalinės psichologijos vėjams… Svaigimas apie DNR, genetinį kodą, sąmonę, atmintį ir smegenis niekuo iš esmės nesiskiria nuo Švento rašto. Deja, fizikai sako: „Nėra jokio morfogenetinio Šeldreiko lauko. Moksle nėra nieko, ką būtų galima patvirtinti iš „Naujo amžiaus“ fantazijų, nėra nieko, kas turėtų sąryšį su kvantine gravitacija.
Profesorius А. Sokal sako, kad dažnai NEW Age interpretacijos apie kvantinę fiziką slepia visą savo tuštybę ir banalumą ir nuveda žmones į spekuliatyvią filosofiją. Jūs negalite suprasti kvantinės mechanikos, jeigu neturite išsilavinimo, matematikos teorijos žinių. Kai kurie psichologai sąmoningai daro visiškai savarankiškus interpretacijų šuolius nuo fizikos, matematikos pagrindų iki psichologijos ar net politikos. Daugelis psichologų turi polinkį į tai, kad jokiu būdu neleisti nei sau, nei kitiems suabejoti savo teisumu, savo fantastine teorija, tuo ir parodydami nemokšiškumą bei nemokslinį požiūrį.
Niekas niekam nedraudžia fantazuoti, teoretizuoti, dalintis savo patirtimi, kaip tai darau aš. Sumąsčiau sau hobį – psichohileris. Dešimtmečius kaupiau palyginamąją savo ir aplinkinių žmonių gyvenimų medžiagą, dariau išvadas ir kalbu savo įsitikinimus – nuomonę, kuri man veikia. Tačiau aš nevadinu tai… mokslu, nepretenduoju į mediciną, gydymą ar vedlį, vadovavimą… man tai kvaila. Aš dėstau savo požiūrį, kaip ir tu gali dėstyti savo, jeigu turi pagrindo. O jeigu kam įdomu ir kas nori jo daugiau, aš sutinku dalintis daugiau. Tik už laiką, kurį man teks atiduoti žmogui, aš imu pinigus. Tai viskas. Tai mano gyvenimo būdas, hobis, džiaugsmas. Tačiau aš suprantu ir tuos, kurie nori ne tik savo požiūrį dėstyti, bet ir būti šlovinami, pripažinti ar svarbūs. Bet kadangi oficialioji mokslo, medicinos dalis jų nepripažįsta, nes mokslas nėra vien psichologo nuomonė ar tiesa, tada jie ima skelbti savo tiesą kaip mokslą. Sakoma, įžūlumas – atsarginė laimė. O tikinčiųjų „bele kuo” visada yra ir bus… deja. Nes pasaulis margas. Reiškia, klientūra – garantuota.
Tik, kai tokie gurai, mokytojai savo tiesą paduoda kaip mokslinę, tada jie diskredituoja patį mokslą.
Ruošė Ramybė šaltinis – internetas