Kam reikalingas magnis?
Magnis yra vienas iš gyvybiškai svarbių elementų, be kurių mūsų organizmas funkcionuoti tiesiog negalėtų. Jo dėka aktyvinami fermentai, šis mineralas taip pat prisideda energijos apykaitoje ir baltymų bei angliavandenių gamyboje. Raumenų tonusas arba dirglumas taip pat priklauso nuo magnio arba tiksliau jo kiekio organizme.
Nepaisant tik keleto čia išvardintų magnio savybių, maždaug 80% žmonių dažnai jo turi nepakankamai arba nuolatos jaučia jo trūkumą. Dažniausios to priežastys: nepakankamas maisto produktų, kuriuose daug magnio, vartojimas, žalingi įpročiai, vaistų ar antibiotikų vartojimas, senatvė ir kiti. Dažnai net sveikos mitybos atveju šio mineralo, kaip ir daugelio kitų naudingų medžiagų, gali būti įsisavinama nepakankamai vien dėl šiuolaikinio maisto apdorojimo būdo. Dėl dirvos trąšų, pesticidų, maisto apdorojimo technologijų produktai netenka savo maistinės vertės, o naudingų mineralinių medžiagų kiekis būna drastiškai sumažėjęs, patiekus maistą ant stalo (net jeigu jis nebuvo termiškai apdorotas).
Magnio trūkumas arba hipomagnezemija dažniausiai sukelia neigiamus simptomus, tokius kaip raumenų spazmai, nerimas, miego sutrikimas, galvos skausmai. Netgi depresija siejama su magnio nepakankamumu. Kadangi simptomai nėra labai skausmingi, dažniausiai daugelis žmonių juos nurašo visai kitokioms priežastims – stresui darbe, pervargimui, ligoms ir panašiai. Deja, ilgalaikis magnio trūkumas kaip tik ir atveria kelią rimtesniam negalavimui ir ligoms.
Magnio trūkumas gali sukelti reikšmingų simptomų. Tarp labiausiai žinomų yra:
- Raumenų spazmai ir mėšlungis
- Eklampsija ir preeklampsija
- Galvos skausmas ir migrena
- Cukrinis diabetas
- Depresija
- Miego sutrikimas
- Nuovargis
- Širdies sutrikimai ir kraujagyslių ligos
- Nuotaikos svyravimai
- PMS simptomų pablogėjimas
- Osteoporozė
Magnio atsargos natūraliai prarandamos kiekvieną dieną. Tokios įprastos funkcijos kaip raumenų susitraukimas, judėjimas, širdies plakimas, smegenų veikla ar hormonų gamyba eikvoja magnį organizme. Intensyvus sportavimas, kurio metu išsiskiria prakaitas, taip pat sekina magnio atsargas. Dar prisideda aukščiau aprašytos magnio netekimo priežastys, todėl daug magnio turintys produktai turėtų įeiti į jei ne kasdienį, tai bent savaitinį mūsų mitybos racioną. Magnio netrūksta špinatuose, grūdinėse kultūrose (kviečių gemalai, soros, rudieji ryžiai, sėmenys), migdoluose, kaliaropėse, bananuose, figose, tamsiajame šokolade. Jei jaučiate, kad magnio trūksta, geriausia nusipirkti magnio papildų vaistinėje. Jei magnis pasisavinamas per žarnyną su maistu, gali prireikti kelių mėnesių, kol jo kiekis bus atstatytas.
Rekomenduojama magnio suvartojimo dienos norma yra maždaug 400 miligramų vyrams ir daugiau nei 300 miligramų moterims. Turint omenyje, kad pavyzdžiui 100 g sėmenų (vienas iš produktų, kuriame didžiausia magnio koncentracija), turi 350 mg. magnio, būtina sureguliuoti savo mitybą taip, kad šio ir kitų mineralų nepritrūktų, ypatingai žiemos metu, kai šviežių ir maistingų daržovių gauti sunkiau.
Magnis taip pat padeda reguliuoti kitų maistinių medžiagų, tokių kaip kalcio, vitamino D pasisavinimą. Magnio mineralas neleidžia įsisavinti per didelio kalcio kiekio, kuris gali kauptis organizme, kai žmonės pradeda vartoti kalcio papildus. Jei nusprendėte vartoti kalcio papildus, patikrinkite ar tokiuose papilduose yra pakankamas kiekis magnio. Didelis kalcio kiekis dažniausiai kaip tik išvaro magnį iš organizmo ir, jei nežinojote, gali būti netgi žalingas. Kalcio perteklius gali sukelti hiperkalcemiją, uždegimą, sutrikdyti ląstelių darbą ir tuomet sutrinka širdies veikla, atsiranda astmos simptomų. Užkietėję viduriai, inkstų akmenys, opos skrandyje, žarnyne, kasos uždegimas taip pat atsiranda dėl per didelio kalcio kiekio (hiperkalcemija).