Vanduo: kiek ir kokį gerti
Vanduo – neatsiejama žmogaus gyvenimo dalis. Jį galima pavadinti varomąja jėga, tad natūralu, jog didelis dėmesys vandeniui teikiamas sportuojant – kai patiriamas didesnis fizinis krūvis ir netenkama daugiau skysčių. Tuomet kyla klausimai, kokį vandenį sportuojant gerti, kaip išsirinkti tinkamą rūšį ir pan.
Vandens nauda – ne pramanas
Vandens funkcijos ir nauda ne kartą aptartos mokslininkų. Vanduo ir sportas – neatskiriami. Barbara Rolls, Penn State universiteto tyrėja, teigia, jog vietoje kaloringo gėrimo pasirinkus vandenį (ar kitą gėrimą be kalorijų) ir / ar valgant daug vandens savo sudėtyje turinčių maisto produktų (vaisiai, daržvės – agurkai, moliūgai, arbūzai ir t.t.) lengviau „apkarpomas“ suvartojamų kalorijų kiekis. Be to, daug vandens turintys maisto produktai yra sveiki.
Vandens pasirinkimas
Pirmiausia reikėtų pasakyti, jog sportuojant patariama gerti vandenį dar nepajutus troškulio. Tokiu būdu organizmas šio skysčio nepritrūks.
Geriausias yra šaltinio, natūralus mineralinis ar mineralizuotas vanduo. Jis neturėtų būti pernelyg šaltas.
Šaltinio vanduo – žmonėms vartoti skirtas gamtinis vanduo. Jis yra išgaunamas iš požeminių vandens telkinių ar gręžtinių šulinių. Šaltinio vanduo, kaip ir natūralus mineralinis vanduo, į butelius yra išpilstomas gavybos vietoje, tačiau jam nėra taikomi tokie griežti reikalavimai kaip natūraliam mineraliniam vandeniui.
Šaltinio vanduo neprivalo būti oficialiai pripažintas, o jo sudėtis turi atitikti geriamajam vandeniui keliamus reikalavimus.
Šis vanduo gali būti vartojamas kaip gaivusis gėrimas. Jis nėra papildytas kitomis medžiagomis, tačiau gali būti prisotintas anglies dvideginio.
Apie šaltinio vandenį, išgaunamą iš gręžinių, požeminių telkinių, vyrauja teigiama nuomonė. Vertinama ne tik tai, kad toks vanduo yra natūralus, bet ir jo skonis. Tiesa, būtina įsitikinti, kad šaltinis nėra užterštas, šalia nėra žemės ūkio paskirties plotų, kurių žemė paprastai sukaupia nemažai pesticidų ir užteršia giluminius vandenis.
Renkantis mineralinį vandenį svarbu, kad jame būtų mažiau natrio. Apskritai tokiame vandenyje gausu ištirpusių mineralinių medžiagų, taip pat daug mikroelementų. Vertėtų atkreipti dėmesį, ar vanduo išpilstomas ten, kur yra gręžinys.
Mineralizuotas vanduo yra geriamojo ir mineralinio vandens mišinys. Toks vanduo – labai geras pasirinkimas užsiimant aktyvia fizine veikla (ar po jos).
Vanduo Lietuvoje
Į Lietuvos rinką tiekiamas natūralus mineralinis vanduo turi būti oficialiai pripažintas Lietuvos Respublikos kompetentingos institucijos – Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos, ar kitos Europos Sąjungos kompetentingos institucijos. Lietuvoje oficialiai pripažinti* 15 pavadinimų natūralūs mineraliniai vandenys, iš jų fasuojami Lietuvoje: „AKVILĖ”, „BIRŠTONAS”, „BIRUTĖ”, „HERMIS”, „ELITE”, „NEPTŪNAS”, „NEPTŪNAS UNIQUE”, „RASA, „RASA PREMIUM”, „RYTAS”, „SVEIKAS PRADAS”, „TICHE”, „VYTAUTAS”, natūralus mineralinis vanduo iš gręžinio Nr. 27089 (Druskininkai), importuojamas iš Baltarusijos – natūralus mineralinis vanduo „DARIDA”.
Natūralus mineralinis vanduo pagal ištirpusių medžiagų kiekį klasifikuojamas: į turintį labai mažai mineralinių medžiagų (sausoji liekana ≤ 50 mg/l), pvz.: SPA; į turintį mažai mineralinių medžiagų (sausoji liekana ≤ 500 mg/l), pvz.: AKVILĖ, NEPTŪNAS, RYTAS, RASA PREMIUM, PIERRIER, VITTEL, EVIAN; į turintį daug mineralinių medžiagų (sausoji liekana >1500 mg/l), pvz.: BIRUTĖ, BIRŠTONAS, HERMIS, ELITE, RASA, SVEIKAS PRADAS, TICHE, VYTAUTAS, DARIDA, BORJOMI, NALECZOVIANKA, AUGUSTOVIANKA, MAGNESIA.
Natūralaus mineralinio vandens ženklinimas yra griežtai reglamentuotas. Etiketėse privalu nurodyti būdingąsias sudedamąsias dalis (anijonus, katijonus) ir jų koncentracijų vertes. Kad vartotojui būtų lengviau išsirinkti tinkamą produktą, gamintojai, importuotojai etiketėje galėtų dažniau papildomai nurodyti natūralaus mineralinio vandens požymius, kaip „Turi mažai mineralinių medžiagų“, „Turi daug mineralinių medžiagų“, „Turi sulfatų“, „Turi natrio“, „Tinka sumažinto natrio kiekio dietai“.
Mažai natrio turi šie vandenys NEPTŪNAS, RYTAS, daug sulfatų – ELITE, TICHE, VYTAUTAS, SVEIKAS PRADAS. Taip pat privalu nurodyti vandens šaltinio naudojimo vietovę ir šaltinio pavadinimą (nesant šaltinio pavadinimo nurodomas šaltiniui priklausančio gręžinio valstybinis numeris); ir kitą privalomą informaciją.
Reikėtų žinoti, kad jeigu natūraliame mineraliniame vandenyje fluorido yra daugiau kaip 1,5 mg/l (BORJOMI, DARIDA), etiketėje nurodoma fluoridų koncentracija ir tai, kad dėl padidinto fluorido kiekio vanduo netinkamas reguliariai vartoti kūdikiams ir vaikams iki 7 m. amžiaus.
Etiketėje nurodoma, ar natūralus mineralinis vanduo turi anglies dvideginio: „natūraliai prisotintas anglies dvideginio“, „prisotintas savo šaltinio anglies dvideginio“, ar „gazuotas“, kada anglies dvideginis kitos kilmės nei yra telkinyje.
Ženklinant natūralų mineralinį vandenį draudžiama deklaruoti natūralaus mineralinio vandens savybes susijusias su žmogaus ligų profilaktika, gydymu ar išgydymu.
Fasuojamas geriamasis vanduo – požeminis vanduo, atitinkantis teisės aktuose nustatytus saugos ir kokybės rodiklius. Geriamasis vanduo gali būti fasuojamas naudojat viešai tiekiamą vandenį arba vandenį iš įmonės naudojamų gręžinių.
Perkant fasuotą geriamą vandenį kūdikiams, prekybos įmonėse rekomenduotume rinktis tą, kurio etiketėje nurodyta, kad šis vanduo tinka kūdikių maistui ar kūdikių mišinių gamybai.
Informacija etiketėje
Renkantis vandenį svarbu atkreipti dėmesį į tai, kas parašyta ant butelio. Jau minėta, kad svarbus natrio kiekis. Be to, etiketėje gali būti nurodyta, jog vanduo išpilstomas gręžinio teritorijoje, kas vėlgi turėtų būti reikšmingas kriterijus renkantis.
Dar viena sudedamoji dalis – angliarūgštė. Pasidomėkite, ar vandens sudėtyje jos yra, ar ne. Angliarūgštės funkcijos – skanesnis vanduo, didesnis gaivumas. Ji taip pat naudinga skrandžiui ir žarnynui. Visgi yra atvejų, kai angliarūgštė ne į naudą. Kepenų, skrandžio ligos, skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opa – rodikliai, jog verčiau pirkti negazuotą vandenį.
Kiek?
Paprasčiausias atsakymas, kiek gerti vandens – tiek, kad numalšintumėte troškulį. Jei teigiama, kad vidutiniškai per dieną žmogui reikia 2,5 litrų vandens, tai dar nereiškia, jog tiek būtina išgerti. Maždaug 1 litras gaunamas su maistu.
Kas yra kas?
Paanalizuokime keletą populiarių mineralinių vandens butelių etiketes. Štai, „Vytautas“ deklaruoja, kaip daugiausiai naudingų mineralų turintis vanduo, o „Neptūnas“ – mažiausiai mineralinių medžiagų (druskų) turintis natūralus mineralinis vanduo. „Tichė“ natūralus mineralinis vanduo pagal turimų mineralų kiekį pretenduotų būti viduriuke tarp „Neptūno“ ir „Vytauto“.