Ginkgo biloba

Ginkgo biloba unikalus, bet nenaudingas

Ginkgo biloba (Dviskiautis ginkmedis ) ekstraktas yra įvairių maisto papildų dalis. Šis augalas ypač populiarus tarp gamintojų, kuriančių pažinimo funkcijas geriančius preparatus. Atsižvelgiant į garbaus amžiaus gyventojų skaičiaus spartų augimą bei didėjant demencijos ir Alzheimerio ligos atvejų, nenuostabu, kad tokių produktų paklausa auga. Bet ar jie duoda naudos pirkėjams, o ne tik farmacininkams? Ar tikrai beveik prieš 300 milijonų metų atsiradęs augalas turi tokių unikalių komponentų, kurie gali sustabdyti smegenų audinio sunykimą? Išsiaiškinkime ginkgo biloba populiarumo paslaptis.

Ginkgo biloba – gyva iškasena

Paprastai, kai kalbame apie augalus, įprasta naudoti visą dviejų žodžių lotynišką pavadinimą. Ginkgo biloba atveju to nereikia, nes šiuo metu Žemėje tėra vienintelis Ginkgo šeimos atstovas. Jis turi keletą kitų, fosilijų pavidalu aptinkamų, tai yra, jau nebeaugančių planetoje giminaičių, tačiau tebeegzistuoja tik viena rūšis.

Ginkgo lapai yra tokie unikalūs, kad juos apibūdina dauguma šio augalo pavadinimų. „Biloba“ lotyniškai reiškia „dvigubą leteną“. Akivaizdu, kad augalas taip pavadintas, nes jo lapai padalinti į dvi puses. Tuo tarpu japonai Gingko vadina „yitho“ – kinų „ančių kojelių“ darinys.

Šiuo metu „laukinį“ ginkgo galima rasti tik keliuose Kinijos regionuose, tačiau visame pasaulyje jis auginamas botanikos ir dekoratyviniuose soduose. Ginkgo yra medis, kuris gali gyventi iki 1000 metų ir auga iki 40 metrų aukščio. Toks ilgaamžiškumas negalėjo nesudominti Kinijos tradicinės medicinos atstovų.

Ginkgo“ biochemija

Dviskiautis ginkmedis Kinijoje tūkstančius metų vartojamas kovojant su kirminais, kaip repelentas ir spazmų susilpninimui. Praėjusio šimtmečio viduryje juo susidomėję Vakarų mokslininkai aptiko antioksidacinių ir netgi angioprotekcinių savybių , t.y. gebėjimą apsaugoti kraujagysles.

Ginkmedžio lapuose, sėklose ir medienoje iš tikrųjų yra daugybė įvairių organinių junginių, eterinių aliejų, kai kurių aminorūgščių (asparagino, timino), įvairių makroelementų (kalcio, kalio, fosforo ir kt.), taip pat superoksido dismutazės – fermento, kuris suteikia antioksidacinių savybių.

Tačiau apie gydomąsias ginkgo savybes mokslininkai pasisako daug atsargiau nei alternatyvios medicinos atstovai. Ginkmedžio lapų ekstrakto, kaip ir bet kurio kito ekstrakto, kuris yra daugelio medžiagų mišinys, tyrimų rezultatus sunku pakartoti ir dar sunkiau paaiškinti.

Ginkmedis ir kraujagyslės

Teigiama, kad tik ginkmedyje randamos medžiagos ginkgolidai, taip pat poliprenolis, skystina kraują, mažina trombocitų ir raudonųjų kraujo kūnelių agregaciją, t.y. sumažina kraujo krešulių susidarymo riziką. Šie procesai atsiranda dėl trombocitų aktyvavimo faktoriaus slopinimo ir junginių, kurie pagerina lygiųjų raumenų tonusą.

Flavono glikozidai, esantys fosilinio augalo lapuose, slopina fosfodiesterazės fermento darbą. Tai, savo ruožtu, sumažina arteriolių kraujagyslių tonusą ir pagerina kraujo tekėjimą. Be to, kai kuriuose tyrimuose teigiama, kad ginkgo ekstraktas yra ypač veiksmingas gydyti arteriolėms ar kraujagyslėms, užsikimšusioms aterosklerozinėmis plokštelėmis. Taip pat egzistuoja nuomonė, kad ginkmedžio ekstraktas mažina aukšto kraujospūdžio vystymosi riziką.

Ką iš to pavyko tiksliai patvirtinti mokslinių tyrimų metu per pastaruosius metus? Ginkgo biloba iš tiesų pasižymi silpnu kraują skystinančiu poveikiu. 2009 m. buvo paskelbti tyrimo rezultatai, pagal kurios teigiama, kad ginkmedžio preperatų vartojimas šiek tiek sumažina periferinių arterijų ligų atsiradimo riziką. Kalbant apie kitus teiginius, susijusius su gyvais žmonėmis, o ne in vitro eksperimentais, nėra aiškių įrodymų, kad ginkgo būtų naudingas kraujagyslių sveikatai.

Ginkgo biloba ir smegenų sveikata

Ginkgo biloba mėgėjai pagrindiniu savo argumentu dažniausiai laiko augalo gebėjimą teigiamai paveikti kognityvines funkcijas (atmintį, mąstymą, koncentraciją) ir sumažinti Alzheimerio ligos apraiškas. Būtent šios Ginkgo biloba ekstrakto savybės daro jį tokiu populiariu senėjančioje visuomenėje. Bet ar tikrai ginkmedis yra toks veiksmingas mosklo požiūriu?

Buvo įrodyta, kad bilobalidas, kuris priklauso terpenoidams ir taip pat egzistuoja tik Ginkgo, kartu su ginkgolidais, aktyvuoja gliukozės transportavimą į smegenis.

Ginkgoglikozidai ir terpenoidai taip pat, kaip teigia jo šalininkai, pasižymi gebėjimu slopinti fermentą monooksidazę, todėl jie yra palyginami su panašiais vaistais. Ir žinoma, kad monooksidazės inhibitoriai neleidžia šiam fermentui sunaikinti monoaminų grupės junginių, kurie atsakingi už nervų impulsų plitimą (tokios medžiagos yra serotoninas, dopaminas, noradrenalinas ir t.t).. Didėjant monoaminų koncentracija auga nervų sinapsės efektyvumas. Kai kurie antidepresantai taip pat yra monoksidazės inhibitoriai.

Be to, manoma, kad anksčiau paminėtas ginkgo teigiamas poveikis, pagerina smegenų aprūpinimą krauju.

2000-ųjų pradžioje buvo paskelbti kelių tyrimų rezultatai, patvirtinantys ginkmedžio veiksmingumą gerinant pažinimo funkcijas demencija sergantiems žmonėms, kai kuriems pacientams, sergantiems išsėtine skleroze ir kai kuriems sveikiems asmenims pagerino koncentraciją.

Tačiau naujesni ir nuodugnesni 2007, 2008 ir 2012 m. atlikti tyrimai parodė, kad nėra patikimų įrodymų dėl Ginkgo ekstrakto efektyvumo kovojant su senatvine demensija ir kitomis ligomis. Nepavyko įrodyti augalo naudos ir Alzheimerio ligos atveju. Panašus neigiamas rezultatas buvo gautas bandant išbandyti ginkgo veiksmingumą prieš išsėtinę sklerozę. Net ir sveikiems savanoriams dalyvaujant nebuvo galima rasti ginkmedžio poveikio atminties gerinimui ir dėmesio koncentracijai (2012 m. tyrimas).

Tačiau 2017 m. Kinijos mokslininkai paskelbė rezultatus stebėjimo žmonių, kurie patyrė insultą ir vartojo maisto papildų su ginkgo biloba. Šiame tyrime buvo lyginamos dvi pacientų grupės: viena pusė metų vartojo aspiriną, o kita gavo tą patį kiekį aspirino ir maisto papildą su ginkgo ekstraktu. Iš tikrųjų, praėjus mėnesiui po insulto, „Ginkgo grupės“ žmonės galėjo pasigirti šiek tiek geresnėmis pažintinėmis funkcijomis nei vien aspiriną vartojusi grupė. Tačiau dalyvių patikrinimas praėjus 2 metams po insulto neparodė pastebimo skirtumo tarp jų būklės. Be to, paaiškėjo, kad Ginkgo kartu su tam tikrais vaistais gali kelti pavojų pacientui.

Atsargiai: Ginkgo papildai

Ar galima teigti, kad ginkgo papildai gali neduoti lauktos naudos, bet bent jau jie yra saugūs? Deja, atskiri tyrimai demonstruoja, kad ginkmedžio kraują skystinančių savybių derinys su kai kuriais antikoaguliantais ir antitrombocitiniais (įskaitant aspiriną ​​ir varfariną) didina hemoraginio insulto grėsmę.

Riziką patvirtina ir faktas, Jungtinėse Valstijose ginkgo turinčių maisto papildų gamintojai neįstengė gauti leidimo iš Maisto ir vaistų administracijos (FDA) ekspertų. Kitaip tariant, JAV reguliavimo institucija nepripažino Ginkgo biloba preparatų veiksmingumo ir saugumo.

Išvados

  • Ginkgo biloba ekstrakto preparatų veiksmingumas kraujagyslių ar nervų sistemos patologijoms gydyti nebuvo įrodytas.
  • Prieš vartojant maisto papildą su Ginkgo, visada turėtumėte pasikonsultuoti su gydytoju, nes šie vaistai padidina kraujo skystinimo efektą ir kartu su kai kuriais vaistais gali padidinti hemoraginio insulto riziką.

Medžių genėjimas https://www.pjovejai.lt/medziu-genejimas/

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+