Kada eiti privačiai, o kada tikėtis kompensacijos iš ligonių kasų
Kai susitikau Aušrą, ji negalėjo gerti kavos, nes sakė, kad eina tiesiai iš dantisto. Kai paklausiau, kur ji taiso dantis, atsakė, kad privačiai pas gydytoją, ir net neužsiminė, ar ten ją siunčia ligonių kasos. Aušra atsakė, kad ji tiesiog eina pas dantistą ir apie nieką negalvoja. Taigi, aš ją pamokiau, kad dažnai, kai reikia kokių nors medicininių paslaugų, žmonės be reikalo moka pinigus. Nes, jeigu jiems tikrai tos paslaugos reikia, tai jas atlikti nemokamai turi siųsti ligonių kasos
Draudimas
Pirmas dalykas, kada galima naudotis tokiais dalykais yra ligonių kasos draustumas. Tai paprastas socialinis draudimas, kurį įgyja kiekvienas žmogus tada, kai dirba pagal darbo sutartį, studijuoja, yra užsiregistravęs į Darbo biržą kaip bedarbis, arba dirba savarankiškai bei PSD mokesčius moka pats. Tada jis turi teisę naudotis nemokamai medicininėmis paslaugomis, eiti į polikliniką, pas gydytojus, bei ten gauti reikalingas procedūras. Vienas dalykas yra eiti į poliklinikas, kitas – pas gydytojus privačiai, sako man Aušra, susiėmusi už žandikaulio. Iš tiesų, ne visai taip viskas yra. Dar reikia paminėti, kad yra toks dalykas kaip Europos sveikatos draudimo kortele, kuri suteikia draudimą net ir būnant užsienyje Europos Sąjungoje, kur, nutikus nelaimei, galima nemokamai gauti medicinines paslaugas. Be to, yra ir kitas dalykas – tai siuntimai pas visokius gydytojus atlikti paslaugų, kurios atrodo mokamos.
Dantistai
Tarkime, jeigu odontologijos klinika, kuria domitės, yra sudariusi sutartį su valstybinėmis ligonių kasomis, tai jūs galite pas savo šeimos gydytoją prašyti ar reikalauti siuntimo pas tokį gydytoją, pas kokį norite atsidurti. Taip gali būti, kad jus nusiųs į tą privačią kliniką, kuri yra sudariusi sutartį su teritorinėmis kasomis. Būtinos procedūros (danų taisymas, protezavimas ir pan.) suteikiamas tiesiog dėl to, kad jums priklauso.
Ortopedas
Kitos paslaugos, už kurias kartais žmonės linkę permokėti – ortopedų. Jums plėkščiapadystė, reikia naujų įdėklų į batus, apžiūros – tokius dalykus padaryti gali ir ligonių kasos. Tereikia nueiti pas gydytoją, ir gausite siuntimą ten, kur jums reikia. Jei jums tikrai yra ortopedinės problemos, galite gauti siuntimą tiesiog pas savo šeimos gydytoją, jis nusiųs jus pas privačius ortopedus, kurie yra sudarę sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.
Masažai ir sanatorijos
Ligonių kasos sveikatos draudimas gali padėti net ir tada, kai jums reikalingi įvairūs masažai, gydomosios procedūros ir netgi sanatorija. Tai taip pat yra sveikatingumo paslaugos, už kurias nebūtinai turite tiek daug sumokėti. Jeigu jos jums būtinos – tuomet galite jas gauti iš savo šeimos gydytojo su siuntimu.
Dermatologas
Kartais žmonės turi sveikatos problemų ir tiesiog nenori eiti į miesto polikliniką, nors Vilniaus ligonių kasos jį draudžia. Taigi, jeigu Aušra dar ir planuoja eiti pas dermatologą privačiai – jai nebūtina tą daryti. Ji gali eiti pirma pas šeimos gydytoją, tada gauti siuntimą, o tada keliauti pas savo privačią gydytoją, kuri yra sudariusi savo poliklinikos sutartį su ligonių kasomis. Galbūt ten reikės mokėti ne visą, o tik pusę kainos, tačiau tai vis tiek yra įmanoma. Taigi, jeigu labai norite, galite tas kokybiškesnes paslaugas gauti ir ne miesto, o privačiose klinikose. Tarkime, apsilankyti pas dermatologą apgamo šalinimui arba patikrai dėl kažko, o gal spuogų, aknės gydymui.