Kraujavimas iš nosies – pavojingas simptomas
Kraujavimas iš nosies dažniausiai turi matomą priežastį. Tačiau būna, kad kraujas pasipila be priežasties, kai niekas neskauda.
Kas tai galėtų būti, ką daryti, kaip sustabdyti, ar būtina kreiptis pas gydytoją?
Kraujavimo iš nosies galimos priežastys
Nosis – ne tik mūsų uoslės organas, bet ji dar apsaugo mus nuo infekcijų. Nosyje yra daug nervinių ir kraujo indų, kurie išsidėstę po epitelio sluoksniu. Dėl šios priežasties pažeidus epitelį įmanomi dažni kraujavimai.
Gydytojai nosies kraujavimus skirsto į dvi grupes:
1. Vietinės kilmės procesas;
2. Procesas, liečiantis visą organizmą.
Vietinės kilmės procesas
Vietinės kilmės procesai, iššaukiantys kraujavimą iš nosies – tai nosies traumos arba gleivinės pažeidimai, įvairūs uždegimai, alergijos, kurių metų padidėja nosies induose kraujo ir jie nuo spaudimo įtrūkinėja.
Viso organizmo liga
Kraujas iš nosies gali imti tekėti ir susirgus visam organizmui. Širdies ir širdies kraujagyslių ligos, hipertonija ir ateroskleroziniai pakitimai galvos smegenų kraujagyslėse, kraujo apykaitos sutrikimai kakle ir stubure gali iššaukti kraujavimą iš nosies. Kai yra pažeista normali kraujotaka, padidėjęs spaudimas nosies kapiliaruose – tai sukelia kraujavimą.
Kraujavimas iš nosies gali būti kraujo krešėjimo problema, vaistų perdozavimas ir vitaminų PP, C deficitas. Kitos priežastys gali būti terminis poveikis, infekcija ar hormonų balanso pažeidimas.
Besikartojant kraujavimams būtina kreiptis į gydytoją.
Pirma pagalba
Daugelis, kraujui bėgant iš nosies, atverčia galvą ir prideda prie nosies nosinaitę. Tačiau būtent pakelti galvą bėgant kraujui iš nosies yra neteisingas veiksmas, nes tuomet kraujas gali patekti į kvėpavimo takus, ypač kai gausus kraujavimas, gali supykinti, atsiranda vėmimas, kraujas gali patekti į bronchus.
Būtina atsisėsti, pasilenkti, žiūrėti tarp kojų, kad kraujas nutekėtų iš nosies lauk. Būtina nusiraminti ir atsegti visus rūbus, kurie nors kiek veržia. Jeigu įmanoma, uždėkite ledo. Jeigu kraujas nesustoja, galima prispausti nosies šnervę 10 minučių, kas padės greičiau gamintis trombocitams. Galima naudoti nosies lašus, tokiems atvejams tinka ir lašai nuo slogos. Padarius vatos tamponą, sumirkius jį vaistuose, įkišti į nosies ertmę. Jeigu kraujavimas atsirado dėl kietų nosies išskyrų, prilipusių prie sienelių slogos metu, tuomet būtina nosies ertmę sutepti augaliniu aliejumi ar vazelini, kurie suminkštins prilipusias išskyras ir kraujavimas sustos.