Krūtinės skausmas praneša apie rimtas ligas
Krūtinės ląstos skausmas gali būti labai rimtų ligų požymis, todėl jo ignoruoti nederėtų. Žemiau aprašysime keletą dažniausiai pasitaikančių šio diskomforto priežasčių.
Kaklo-krūtinės radikulitas
Šis susirgimas yra gana dažnas. Jo atsiradimui turi įtakos osteochondrozės požymiai. Kaklo-krūtinės srities radikulito atveju pasireiškia labai intensyvūs skausmai, sklindantys išoriniu arba vidiniu rankos paviršiumi. Ranka gali tapti nejautri, tarsi paralyžiuota, jei pažeidžiamos visos nervinės šaknelės, išeinančios iš nugaros smegenų kaklinės dalies sustorėjimo.
Užklupus šiai ligai jaučiami skausmai pečių juostos srityje, krūtinėje, pažasties įduboje, rankoje, vargina audinių užtirpimas ar dilgčiojimas, kuris dažniausiai išryškėja alkūninėje dalyje.
Širdies ligos
Kardiologai teigia, kad krūtinės skausmai gali liudyti ir apie širdies bei kraujagyslių ligas. Pirmiausia apie išeminę širdies ligą. Pakanka nežymaus širdies raumens kraujotakos sutrikimo ir šis organas reaguoja į deguonies trūkumą stenokardijos arba aritmijos priepuoliais.
Skausmas dažniausiai pasireiškia po fizinio ar emocinio krūvio. Nemalonūs pojūčiai atsiranda kairėje krūtinės ląstos pusėje. Tiesa, stenokardijos atveju skausmas dažniau apibūdinamas kaip deginantis ir daugeliu atvejų plinta į rankas (ypač kairiąją), taip pat į kaklą, mentę, apatinį žandikaulį, duobutę po krūtinkauliu (skrandžio link).
Plaučių ligos
Pulmonologai pabrėžia, kad nemažai plaučių ligomis sergančių ligonių skundžiasi skausmais krūtinės ląstos plote. Tokiems pacientams dažniausiai diagnozuojamas pleuritas (krūtinplėvės uždegimas). Stiprūs skausmai kamuoja ir pleuros ertmėje susikaupus orui, t.y. pasireiškus pneumotoraksui. Taip pat jie gali būti ir infekcinės plaučių ligos (tuberkuliozės) požymis. Tuo tarpu sergant pneumonija (plaučių uždegimu) paprastai krūtinės neskauda, nes plaučiai neturi skausmo receptorių.
Skausmas pasireiškia dažniausiai kaip priepuolinis ir aštrus skausmas dešinėje krūtinės ląstos pusėje, neretai lydimas dusulio.
Tarpšonkaulinė neuralgija
Neurologai tvirtina, kad sirgdami tarpšonkauline neuralgija žmonės skundžiasi nuolatiniais skausmais arba skausmo priepuoliais krūtinės srityje, kurie sustiprėja giliai kvėpuojant, čiaudint arba kosint. Tokiais atvejais žmogus būna priverstas pasilenkti į sveikąją pusę, kad taip sumažintų kilusį skausmą. Tokia skausmai dažnai atsiranda dėl virusinių intoksikacijos (alkoholiu, švinu), infekcijų (herpes), esant stuburo ar šonkaulių patologijai.
Skausmas plinta tarp šonkaulių, neretai yra aštrus arba deginantis. Virusinių infekcijų atveju skauda vos prilietus odą. Šiuos nemalonius simptomus gali numalšinti nesteroidiniai medikamentai nuo uždegimo arba analgetikai.
Stuburo ligos
Stuburo ligos, pvz. spondilioze, skolioze ir kitos kamuoja maždaug 60 proc. pagyvenusių žmonių visame pasaulyje. Dažniausiai jos pasireiškia ir skausmu krūtinės plote. Įgimtos skeleto anomalijos, sėdimas darbas, traumos bei sunkumų kilnojimas taip pat turi įtakos stuburo konfigūracijos pasikeitimams.
Stuburo ligų sukeltas skausmas gali būti ilgalaikis ir be aiškios lokalizacijos, plintantis į širdies plotą, ranką ir mentę. Tia priklauso ne tiek nuo judesių, kiek pozicinio krūvio (pvz., gali atsirasti po ilgo sėdėjimo ir pan.)
Visais aprašytais atvejais reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją, kuris, prireikus, nukreips pas siauresnės specializacijos kolegą.