limfodrenažinis masažas

Limfodrenažinis masažas

Masažas yra vienas iš seniausių būdų, kurį žmonės naudoja sveikatai pagerinti. Tai taip pat viena iš priemonių, orientuotų tiek į išvaizdos, tiek fizinės bei emocinės savijautos puoselėjimą. Įvairios masažo rūšys ir technikos veikia organizmą skirtingai, todėl norint pagerinti tam tikras organizmo funkcijas, labai svarbu suprasti kokiu atveju kokį masažą rinktis, kad galima būtų tikėtis teigiamo, o ne nepageidaujamo poveikio. Šiame straipsnyje aptariamas limfos drenažo masažas, kuris nėra skirtas vien moters grožiui, nepaisant to, kad iš tiesų veiksmingai padeda lieknėti ir mažinti celiulitą, specialistai pabrėžia, kad pirmiausia toks masažas teigiamai veikia sveikatą, valo ir detoksikuoja organizmą, gerina medžiagų apykaitą ir šalinimo funkcijas. Todėl, pirmiausia, siekiant išsiaiškinti limfodrenažinio masažo techniką ir naudą, reikia suprasti limfinės sistemos ypatumus, svarbą bei tekėjimo sistemą, kuri yra pakankamai sudėtinga. Taip pat, prieš atliekant šį masažą reikėtų įsidėmėti kokiais atvejais jis skiriamas ir kokioms patologijoms ar sutrikimams esant, jis gali būti žalingas. Nors daugelyje masažo kabinetų profilaktinis limfos drenažas atliekamas aparatų pagalba grožio tikslais, šiame straipsnyje pateikiamas medicininis limfodrenažas, taikomas jau pasireiškus negalavimams. Jis gali būti atliekamas pagal specialias rankinio masažo įvairias metodikas, taip pat įvairiais aparatais. 

 

Limfinės sistemos sandara ir reikšmė organizmui

 

Limfa yra skaidrus skystis, cirkuliuojantis žmogaus limfinėje sistemoje, kuriame nėra eritrocitų, trombocitų, bet yra daug limfocitų. Limfinė sistema – organų sistema, atliekanti organizmo apsaugines ir gyvybines funkcijas. Ji palaiko skysčių homeostazę audiniuose, užtikrina, kad į audinius pratekėję skysčiai bei makromolekulės (baltymai, lipidai ir kt.) būtų grąžinti atgal į kraujotaką. Ji taip pat plonosiose žarnose sugeria riebalus ir perneša juos į širdies ir kraujotakos sistemą. Tačiau bene svarbiausia limfos funkcija yra dalyvauti apsauginėse organizmo reakcijose prieš infekciją, formuoti imunitetą: gaminti forminius elementus – limfocitus, kurie apsaugo ir naikina bakterijas bei kitokias organizmui kenksmingas medžiagas, šalinti iš audinių kenksmingas daleles ir medžiagų apykaitos liekanas. Limfinę sistemą sudaro limfa, limfagyslės bei limfiniai organai: limfmazgiai, limfiniai mazgeliai, migdolai, blužnis, užkrūčio liauka, limfoidinio audinio sankaupos. Limfmazgiai – tai apvalūs limfinio audinio dariniai. Jie yra išsidėstę įvairiose kūno vietose. Tam tikrose vietose jie grupuojasi po kelis ar keliolika ir yra vadinami sritiniais limfmazgiais (pvz., kirkšnyse, kakle, tarpuplautyje). Pro limfmazgį prateka limfagyslė, tuo metu limfa yra filtruojama, sulaikomi mikrobai, kenksmingos dalelės. Tai labai svarbus apsaugos barjeras, saugantis, kad mikrobai neišplistų toliau į organizmą. Jei kur nors kūne atsiranda infekcijos židinys (pvz., susižeidus koją), tai pirmiausia padidėja tos srities sritiniai limfmazgiai (juose vyksta kova su infekcija). Jei infekcija sunki, limfmazgis gali supūliuoti. Limfmazgiai yra filtrai sulaikantys pašalines medžiagas patekusias į limfą,  sulaiko bakterijas, daugiausia jų išsidėstę  kakle, pažastyje ar kirkšnyje.

Limfos kryptis yra nuo galūnių link limfmazgių, t. y. iš apačios į viršų. Žmogus, ko gero, yra vienintelis žinduolis, kurio limfa teka vertikaliai žemės paviršiui, todėl turi įveikti didesnę žemės traukos jėgą – tam, kad galėtų tekėti organizmu iš apačios į viršų, kad patektų į kairio raktikaulio srityje esančią veną, o iš jos – į kepenis. Taigi, kaip sutrinka kraujotaka, taip sulėtėti gali ir limfos darbas, tik limfą organizme varinėja ne širdis, o raumenys, todėl mažas fizinis krūvis, sėdimas darbas turi labai blogą įtaką limfos tėkmei, o tai lemia įvairius sveikatos sutrikimus, skysčių ir toksinų kaupimąsi organizme. 

 

Limfodrenažinio masažo paskirtis

 

Visuomenėje nusistovėjusi nuomonė, jog limfodrenažinis masažas https://oblakasalon.lt/lpg-masazas/ taikomas daugiausiai lieknėjimo tikslais, tačiau šis masažas (pavadinimas kilęs nuo žodžio „drenuoti“), tai aktyvus daugiafunkcinis masažas. Jis  gali būti taikomas kojų sunkumo lengvinimui, kraujo cirkuliacijos aktyvinimui ir kovai su celiulitu, tačiau pagrindinis jo tikslas – gerinti limfos nutekėjimą į limfmazgius taip valant organizmą nuo toksinų, gerinant imuninę jo funkciją, medžiagų apykaitą. Fiziniais pratimais limfa niekada neišjudinama taip gerai, kaip limfodrenažinio masažo procedūromis. Atliekant šį masažą vyksta giluminis limfos tėkmės suaktyvinimas. Kiekviena kūno dalis stimuliuojama limfos tekėjimo kryptimi. Norint atlikti tokį masažą rankiniu būdu, būtina gerai išmanyti žmogaus anatomiją, limfos tekėjimo kryptis, limfmazgių lokalizaciją.

 

Limfodrenažinio masažo indikacijos ir kontraindikacijos

 

Indikacijos:

  • Raumenų ir nervų skausmai;
  • Įvairios kilmės rankų, kojų edemos (patinimai);
  • Veninis nepakankamumas, varikozė;
  • Išryškėjęs kapiliarų tinklas;
  • Venų stazė;
  • Trombozių profilaktika;
  • Kraujagyslių susiaurėjimas ir uždegimas;
  • Kraujagyslių aterosklerozė;
  • Limfinis audinių pabrinkimas, limfos tėkmės sutrikimai;
  • Kojų nuovargis, sunkumo sindromas;
  • Sportinės traumos;
  • Celiulitas;
  • Randai, strijos;
  • Sporto traumos;
  • Artritai;
  • Po krūties pašalinimo operacijų;
  • Ankstyvo senėjimo profilaktika bei korekcija;
  • Prieš ir po plastinių bei rekonstrukcinių operacijų;
  • Po traumų ir lūžių (suaugus lūžiui) regeneracijos gerinimui;
  • Priešmenstruacinio sindromo bei menstruacinių skausmų sumažinimui.

Kontraindikacijos:

  • Sunkūs širdies ir kraujagyslių susirgimai: išeminė širdies liga, infarktas, širdies funkcijos nepakankamumas;
  • Odos susirgimai (dermatitas, egzema, odos vientisumo pažeidimai);
  • Įvairios odos, nagų infekcinės ligos;
  • Ūmi ligos pradžia, karščiavimas;
  • Ūmūs ir pūlingi uždegiminiai procesai;
  • Onkologiniai susirgimai;
  • Infekcinės ligos (ūmiu periodu);
  • Lėtinės sunkios kepenų bei inkstų ligos;
  • Sunki venų varikozė bei uždegimas;
  • Kapiliarinio tinklo išsiplėtimas;
  • Kiaušidžių cistos (priekinės pilvo sienos masažui);
  • Kraujo krešumo sutrikimai;
  • Kraujavimas ar polinkis kraujuoti;
  • Kraujo ligos;
  • Aktyvi tuberkuliozės forma;
  • Psichinės ligos;
  • Pykinimas, vėmimas, pilvo skausmas;
  • Neblaivumas;
  • Sunki ligonio būklė, stiprūs skausmai.

 

Rankinio limfodrenažinio kūno masažo atlikimo technikos

 

Masažas rankomis pradedamas nuo pagrindinio limfos mazgo atpalaidavimo, po to seka smulkiųjų limfos mazgų atpalaidavimas, tai kirkšnis, pakinklis, čiurna, pirštai. Masažo judesiai atliekami lėtai ir ritmiškai, nuo kojų pirštų galų į viršų, spaudžiamaisiais judesiais pradedant nuo sveikų vietų, paskui pereinama prie patinusios vietos ir masažuojama kūno centro link.

Masaže naudojamos trys technikos: odos technika, poodinė technika ir fascijų technika. Odos technika taikoma paviršutinio sluoksnio jungiamojo audinio sukibimui su oda veikti. Poodinė technika taikoma giliojo jungiamojo audinio sluoksniui, jo sukibimui su fascija veikti. Fascijų technika taikoma fascijų refleksiniams pakitimams šalinti. Jungiamasis audinys veikiamas brūkšniuojant pirštų pagalvėlėmis. Pirštų pagalvėlėmis daromi ilgieji, trumpieji ar pertraukiamieji brūkšniai, atsižvelgiama į tai, koks jungiamojo audinio sluoksnis veikiamas.

Odos technika atliekama nepertraukiamaisiais ilgesniais ar trumpesniais brūkšniais ir nedideliu audinių spaudimu. Oda yra išjudinama nuo poodinio sluoksnio. Įsitempęs poodinis jungiamojo audinio sluoksnis būna sukibęs su oda. Masažas atliekamas III ir IV suglaustų pirštų pagalvėlėmis. Pirštų pagalvėlėmis liečiama oda ir patempiamas paviršutinis poodinis sluoksnis ilgaisiais brūkšniais. Spaudžiama nestipriai. Masažuojamasis, jei yra refleksinių poodinio sluoksnio pakitimų sukibimų su oda, brūkšnio metu pajunta nežymų ,,brėžimą”.  Poodinio ir fascijų technikos masažas atliekamas didžiojo ir bevardžio pirštų pagalvėlėmis. Pirštai per sąnarius pusiau sulenkti statmenai liečia audinius. Kiti pirštai priglausti prie masažuojančiųjų, delnas turi būti lygiagrečiai su masažuojamąja vieta. Ranka ištiesta. Delnu nesiremiama.

limfodrenažinis masažas

Masažuojant poodine technika, daromi trumpieji bei ilgieji brūkšniai ir stipriau spaudžiami audiniai. Trumpųjų brūkšnelių judesys susideda iš trijų fazių: pirštų padėjimo, poodinio jungiamojo audinio raukšlės smaukimo iki judrumo ribos (apie 1-3 cm) ir poodinio jungiamojo audinio patempimo ties judrumo riba į save. Trečioji brūkšnio-veiksmo fazė dar vadinama terapiniu brūkšniu. Jei ligonis pajunta ,,brėžimą” ar ,,pjovimą”, masažuojama taisyklingai. Trumpieji brūkšniai daromi glaužiai vienas prie kito statmenai raumenų, sausgyslių, kaulų, sąnarių kraštams. Ilgieji brūkšniai atliekami po serijos trumpųjų, sujungia ir susumuoja trumpų brūkšnių sukeltą padirginimą. Ilgieji brūkšniai daromi lygiagrečiai fascijų, raumenų, sausgyslių kraštais. Ilgieji brūkšniai taip pat susideda iš trijų fazių – pirštų judėjimo (III ir IV) ant odos, jungiamojo audinio smaukimo iki paslankumo ribos ir ilgo jungiamojo audinio tempimo. Ilgasis tempimas sukelia brėžimo nagu pojūtį ir taip pat vadinamas terapiniu brūkšniu. Ilgieji brūkšniai atliekami išilgai raumenų, fascijų, sausgyslių kraštų, tiesiai padėtais pirštais.

Fascijų technika susideda iš 2 fazių – gilaus audinių paspaudimo ir patempimo didžiojo ir bevardžio pirštų galais. Ligonis iš karto pajunta ,,brėžimą”. Daromi tik trumpieji brūkšniai.

Masažo planas – sprandas, nugara, kryžkaulis, skiauterinės ataugos, sėdmenys, kojos, pilvas, krūtinės ląsta, rankos, veikiami biologiškai aktyvūs taškai.

 

Nugaros limfodrenažinio masažo eiga

 

Dubens ir nugaros srities masažas. Kryžkaulio paviršiaus jungiamąjį audinį galima masažuoti ne tik didžiuoju ir bevardžiu pirštais, bet ir nykščiu. Pirma masažuojama viena kryžkaulio pusė, paskui antra nuo viršūnės iki pagrindo. Dešinioji pusė veikiama dešiniosios rankos pirštais, kairioji – kairiosios rankos pirštais. Pirštų pagalvėlės alkūniniais paviršiais dedamos ant odos ir oda su poodiniu sluoksniu truputį patraukiama galvos kryptimi. Brūkšniuojama trumpaisiais brūkšniais, einama link kryžkaulio pagrindo. Išmasažavus vieną pusę, analogiškai masažuojama antroji kryžkaulio pusė.  Kryžkaulio sritį galima masažuoti su nykščiais. Taip pat pirma masažuojama viena pusė, paskui antra. Masažuotojas deda abiejų nykščių pagalvėles stipininiais paviršiais ties kryžkaulio viršūne vienoje pusėje. Raukšlę pastumia kranialine kryptimi. Tuojau pat daromas terapinis brūkšnys su brėžimo jausmu. Tokiu būdu išbrūkšniuojamas visos pusės kryžkaulio paviršius iki jo pagrindo. Apdorojus vieną pusę, analogiškai veikiama antroji. Spaudžiama padėtais pirštais. Stumiant raukšlę, spaudimas nekeičiamas. Ilgųjų brūkšnių nedaroma.

Nugaros jungiamojo audinio masažas, pradedamas nuo kryžmens-dubens srities. Pirmiausia brūkšniuojamas vienos pusės šoninis kryžmens kraštas, kryžmens-klubakaulio sąnario sritis. Po to pusė kryžmens paviršiaus, pusė kryžkaulio pagrindo ir skiauterinės ataugos sritis. Toliau analogiškai išmasažuojama antroji pusė. Kryžkaulio klubakaulio sąnario sritis kaip ir šoninio kryžkaulio krašto sritis masažuojama trumpaisiais statmenais brūkšniais iki pat kryžkaulio pagrindo. Kryžkaulio pagrindas nuo šoninio krašto masažuojamas brūkšniu. Skiauterinių ataugų sritis masažuojama trumpaisiais statmenais brūkšneliais, nepereinama riba nuo užpakalinio dyglio iki priekinio. Po to atliekami ilgieji brūkšniai iki pilvo tiesiojo raumens krašto.

Plačiojo nugaros raumens šoninio krašto masažas. Masažuojamojo paprašoma veikiamos pusės ranką užsidėti ant galvos. Tokioje padėtyje išryškėja plačiojo nugaros raumens kraštas. Masažuojama trumpaisiais brūkšneliais statmenai raumens krašto. Pradedama ties skiauterine atauga ir slenkama aukštyn. Dešinysis kraštas veikiamas dešiniosios rankos pirštais, (kairysis kraštas kairiosios rankos pirštais). Pirštų (III ir IV) pagalvėlės dedamos vertikaliai nuo raumens krašto ir iš karto daromas trumpasis patempiantis brūkšnelis. Ligonis pajunta ,,brėžimą”. Taip masažuojama iki X šonkaulio. Priėjus krūtinės ląstą, brūkšniuojama poodine technika, t.y. prieš terapinį brūkšnį truputį pastumiama oda su poodiniu sluoksniu. Plačiojo nugaros raumens paviršiaus masažas nuo šoninio krašto iki stuburo tiesiamojo raumens šoninio krašto. Masažuojama tos pačios pusės ranka. Pirštų pagalvėlės dedamos ant plačiojo nugaros raumens krašto, nykštys atkreiptas aukštyn. Audiniai smaukiami iki paslankumo ribos, šonkaulių kryptimi. Brūkšniuojama šonkaulių paviršiumi plačiuoju nugaros raumeniu iki nugaros tiesiamojo raumens krašto. Masažuojama iki apatinio mentės kampo.

Nugaros tiesiamojo raumens masažas. Pirštų pagalvėlės dedamos ties šoniniu raumens kraštu. Oda su poodiniu sluoksniu smaukiama iki paslankumo ribos. Nuo jos įstrižai aukštyn – aukščiau esančios keterinės ataugos link. Nuo paslankumo ribos tęsiamas terapinis brūkšnys. Terapinis brūkšnys daromas pirštų pagalvėlėmis, pasuktomis stipininiais paviršiais. Brūkšniuoti pradedama XII šonkaulio aukštyje ir einama iki mentės apatinio kampo. Baigiant nugaros plačiojo ir nugaros tiesiamojo raumens masažą, didieji ir mažesnieji brūkšniai sujungiami. Tam pradedama brūkšniuoti nuo šoninio nugaros plačiojo raumens krašto ir be pertraukos pereinama link nugaros tiesiamojo raumens. Tokiomis linijomis išmasažuojama nuo XII šonkaulio iki mentės apatinio kampo. Brūkšniai per nugaros platųjį raumenį būna banguoti. Ties nugaros tiesiojo raumens kraštu plaštaka pasukama aukštyn. Nuo paslankumo ribos brūkšnys tęsiamas įstrižai, link aukščiau esančios keterinės ataugos. Abi sujungtos linijos sudaro banguojančius brūkšnius (bangas). Nuo XII šonkaulio iki mentės apatinio kampo. Išmasažavus nugaros platųjį ir nugaros tiesiamąjį raumenį daromas švelnus ilgasis brūkšnys nuo iki kardinės ataugos.

IŠVADOS

Pagrindinė limfinės sistemos paskirtis yra palaikyti skysčių pusiausvyrą audiniuose, kraujyje, iš organizmo šalinti toksinus, nereikalingas medžiagas, apsaugoti nuo ligų. Limfodrenažinis masažas padeda greitai sumažinti kūno apimtis, atsikratyti celiulito, pagerinti savijautą. Toks masažas teigiamai veikia sveikatą, valo ir detoksikuoja organizmą, taip pat tinka daugelio kraujotakos bei jungiamojo audinio ligų profilaktikai, tačiau kaip ir kiti masažai turi nemažai kontraindikacijų. Limfos drenažo masažas gali būti atliekamas rankiniu būdu arba pasitelkiant aparatus, visam kūnui arba atskiroms jo dalims. Šiam masažui naudojamos trys technikos: odos technika, poodinė technika ir fascijų technika, priklausomai nuo pasirinktos veikimo vietos. Pagal pateiktą nugaros limfodrenažinio masažo eigą, galima teigti, kad jis nėra paprastai atliekamas, reikalauja gilių žinių apie limfos tekėjimo ypatumus, masažo principus bei judesių atlikimo metodiką.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+