Migrena

Migrenos gydymo būdai – dietos korekcija, miegas

Pasak Migrenos tyrimų Fondo darbuotojų, ši patologija yra viena iš labiausiai paplitusių pasaulyje. Migrena gali atsirasti vaikams ir suaugusiems, ypač jei tam yra genetinis polinkis. Migrenos tyrimų fondas Jungtinėse Valstijose paskaičiavo, kad beveik 12 proc. žmonių kenčia nuo migrenos sukelto galvos skausmo. Pašalinti šį negalavimą padeda vaistai ir nefarmakologiniai preparatai. Siūloma keletas patarimų, kaip koreguoti dietą, taip pat vartoti vitaminus, pakeisti gyvenimo būdą ir kovoti su stresu. Kovojant su migrena aktyviai naudojama ir alternatyvioji medicina.

Migrenos sukeltas galvos skausmas

Migrenos metu atsiradę nemalonūs pojūčiai yra ne tik stiprus galvos skausmas, bet ir kiti simptomai. Dažniausiai pacientai kenčia nuo pykinimo su vėmimu, dilgčiojimu ar tirpimu rankose arba kojose. Be to, skausmą neretai lydi jautrumas garsui, šviesai ar kvapams. Migrena gali tapti varginančia ir lėtinė liga, galinčia paveikti kasdienį kai kurių žmonių gyvenimą. Yra daug įvairių vaistų, skirtų migrenos gydymui ir prevencijai, skausmo šalinimui. Tačiau kai kurie žmonės vengia vartoti vaistus ir renkasi nefarmakologines procedūras kaip alternatyvą arba gydymo papildymą.

Keičiama pacientų mityba

Daugelis nuo migrenos kenčiančių žmonių pastebi, kad tam tikri maisto produktai gali išprovokuoti skausmo priepuolį. Migreną gali sukelti perdirbti, fermentuoti maisto produktai, raudonasis vynas, stiprus alkoholis, šokoladas, kofeino turintys gėrimai. Žinios apie tuos produktus, kurie gali sukelti migreną, yra itin svarbios, norint ištaisyti dietą. Kai kurie žmonės rašo maisto dienoraštį, kad galėtų stebėti galimus veiksnius ir keisti savo mitybą. Dažnai tenka koreguoti savo dietą taip, kad joje neliktų migreną galinčių išprovokuoti ingredientų.

Magnis ir vitaminai

Magnis yra viena iš pagrindinių organizmui reikalingų mineralų, todėl jo trūkumas gali sukelti migrenos aurą arba galvos skausmą moterims prieš menstruacijas. Migrenos aura yra vizualinis sutrikimas, atsirandantis priepuolio pradžioje. Ne visi, kurie kenčia nuo migrenos priepuolių, jaučia aurą prieš priepuolį. Tyrimai parodė, kad kai kuriems žmonėms gali būti naudingas papildomas magnio vartojimas, siekiant sumažinti migrenos dažnį. Tačiau svarbu pasikalbėti su gydytoju prieš pradėdami vartoti magnio papildus, ypač jei turite lėtinių ligų.

Ne mažiau naudingi yra B grupės vitaminai, vartojami kartu su magniu. Šie vitaminai gali paveikti migrenos dažnį ir sunkumą. Jie vaidina svarbų vaidmenį reguliuojant neurotransmiterius smegenyse. B grupės vitaminai yra vandenyje tirpūs, o tai reiškia, kad perteklinis jų kiekis išsiskiria su šlapimu ir nėra sulaikomas organizme. Kūnas greitai pašalina B vitaminus, todėl perdozavimas yra mažai tikėtinas. Pastaruoju metu atliekami tyrimai siekiant nustatyti ar naudingi yra vitaminai B padedant sumažinti profesinį stresą, kurį žmonės patiria darbe.

Miego sutrikimai ir stresas

Miego sutrikimaiMiego perteklius arba jo trūkumas, dienos režimo pažeidimas gali sukelti migrenos galvos skausmą. Apskritai 7-9 valandos ramaus miego kasdien gali padėti sumažinti stresą ir išvengti migrenos. Daugeliui vyrų ir moterų fizinis arba emocinis stresas yra tipiškas migrenos sukėlimo veiksnys. Jis taip pat gali sukurti užburtą ciklą, kai migrenos skausmas padidina organizmo patiriamą stresą, o tai savo ruožtu sukelia naują migrenos priepuolį. Streso provokatorių suradimas ir jų pašalinimas, sportas arba meditacijos gali padėti išvengti migrenos ateityje. Svarbu pasirinkti sau efektyviausius kovos su stresu būdus. Tai gali būti šiltos vonios arba atpalaiduojanti muzika, poilsis gamtoje, vaikščiojimas arba miegas (beje, visaverčiam poilsiui itin svarbūs ergonomiški čiužiniai ir pagalvės)..

Eteriniai aliejai ir imbieras

Eteriniai aliejaiEteriniai aliejai dažnai naudojami kaip natūralios priemonės kovai su daugybe patologijų. Levandų eterinis aliejus dažnai rekomenduojamas kaip streso, nerimo ir galvos skausmo šalinimo priemonė. Vienas nedidelis tyrimas, kurį paskelbė Europos neurologai, parodė, kad levandų aliejaus įkvėpimas kai kuriems žmonėms padeda sumažinti migrenos sukelto galvos skausmo intensyvumą. Rezultatai yra teikiantys vilčių, tačiau reikalingi tolesni didesnių apimčių moksliniai tyrimai.

2014 metais atliktame tyrime, kuriame dalyvavo 100 žmonių, imbiero miltelių veiksmingumas buvo lyginamas su sumatriptanu, vartojamu migrenos gydymui. Tyrėjai nustatė, kad imbiero veiksmingumas yra statistiškai palyginamas su sumatriptanu, o pacientai noriai tęsė gydymą. Natūralus produktas turi aiškų pranašumą pacientams, dažnai kenčiantiems nuo migrenos. Taip yra dėl to, kad imbiero naudojimas beveik neturi šalutinio poveikio, be to, neiškyla problemų su vartojimu, išskyrus alergijos atvejus. Tačiau imbieras padeda toli gražu ne visiems.

Joga ir tempimo pratimai

Manoma, jog joga padeda pagerinti kraujo tekėjimą raumenyse ir audiniuose, sumažina raumenų įtampą, o tai gali padėti sušvelninti simptomus migrena sergantiems žmonėms. 2014 metais atlikto išsamaus tyrimo metu tradicinis migrenos gydymas buvo lyginamas įtraukus įprastą jogos praktiką ir be jos. Tyrėjai nustatė, kad jogos programoje dalyvaujanti grupė pasiekė ryškesnių rezultatų mažinant išpuolius nei tradiciškai gydyti pacientai.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+