Probiotikai ir odos sveikata – nuo aknės iki egzemos

Viskas prasideda žarnyne. Ryšys tarp žarnyno sveikatos ir visų kitų mūsų organizmo dalių atrastas jau seniai – jei yra disbalansas žarnyne, tai gali pakenkti ir kitos srities veiklai. Tačiau naujausi tyrimai atskleidė, kad žarnyno sveikata, ypač gerosios bakterijos, gali daryti didelę įtaką odos sveikatai. Nuo aknės iki egzemos – gerosios bakterijos tampa perspektyviu natūraliu papildu įvairioms odos ligoms gerinti.

Kas yra probiotikai?

Tai gyvos bakterijos, naudingos organizmui, ypač virškinimo sistemai. Jų galima rasti tam tikruose fermentuotose maisto produktuose, pavyzdžiui, jogurte, raugintuose kopūstuose ir kefyre, arba vartoti kaip maisto papildus. Gerosios bakterijos veikia atkurdamos pusiausvyrą žarnyne, skatindamos subalansuotą virškinimo sistemą ir palaikydamos bendrą imuninės sistemos veiklą.

Žarnyno ir odos ryšys

Žarnyno ir odos ašis – tai dvikryptis ryšys tarp žarnyno mikrobiotos ir odos. Žarnyno mikrobiotą sudaro trilijonai bakterijų, kurios yra itin svarbios palaikant optimalią bendrą sveikatą. Sutrikus gerųjų ir blogųjų bakterijų pusiausvyrai žarnyne, gali kilti įvairių sveikatos problemų, įskaitant odos problemas.

Aknė ir probiotikai

Aknė yra dažna problema, kuriai būdingi spuogai, juodi ir balti inkštirai. Tyrimai parodė, kad akne sergančių asmenų žarnyne dažnai būna sutrikusi bakterijų pusiausvyra, todėl padidėja uždegimas ir sebumo gamyba, o abu šie veiksniai prisideda prie aknės atsiradimo ar progresavimo. Atkurdamos žarnyno bakterijų pusiausvyrą, gerosios bakterijos gali padėti sumažinti uždegimą ir aknės simptomus.

Keletas gerųjų bakterijų rūšių pasižymėjo potencialu gydant spuogus. Pavyzdžiui, nustatyta, kad Lactobacillus acidophilus ir Bifidobacterium bifidum slopina spuogus sukeliančių bakterijų augimą ir mažina riebalų gamybą. Be to, kai kurie tyrimai rodo, kad tam tikros gerųjų bakterijų rūšys gali reguliuoti imuninį atsaką, taip dar labiau prisidėdamos prie aknės kontrolės.

Egzema ir probiotikai

Egzema, dar vadinama atopiniu dermatitu, yra lėtinė uždegiminė odos būklė, kuriai būdingos sausos, niežtinčios ir raudonos odos dėmės. Ji dažnai siejama su sutrikusia odos barjero funkcija ir pernelyg aktyviu imuniniu atsaku. Vis dažniau atrandama įrodymų, kad gerosios bakterijos gali padėti palengvinti egzemos simptomus, atkurdamos žarnyno mikrobiomo pusiausvyrą ir mažindamos uždegimą.

Tyrimai parodė, kad probiotikai, ypač tokie kaip Lactobacillus rhamnosus ir Bifidobacterium lactis, gali sustiprinti odos barjero funkciją ir sumažinti egzemos stiprumą. Probiotikai tai pasiekia stiprindami žarnyno gleivinę, skatindami naudingų junginių gamybą ir reguliuodami imuninės sistemos atsaką. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad jų veiksmingumas egzemos atveju gali skirtis, todėl reikia atlikti daugiau tyrimų, kad būtų galima nustatyti veiksmingiausias rūšis ir dozes.

Tinkamų papildų pasirinkimas

Svarstant apie gerąsias bakterijas odos sveikatai, svarbu pasirinkti patikimus produktus. Ieškokite probiotikų papildų, kurių sudėtyje yra konkrečių odai naudingų rūšių, pavyzdžiui, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium bifidum, Lactobacillus rhamnosus ir Bifidobacterium lactis. Šios rūšys buvo nuodugniai ištirtos ir davė daug žadančių teigiamų rezultatų gerinant aknės ir egzemos simptomus.

Be to, labai svarbu rinktis aukštos kokybės probiotinius produktus iš patikimų prekių ženklų. Pavyzdžiui, Daily Spoon Gut prime – su biochemijos mokslų daktare kurtas mėlynių skonio ritualas, turtingas gyvybingomis bakterijomis žarnyno ir odos puoselėjimui. Taip pat patartina pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu, pavyzdžiui, dermatologu arba dietologu, kuris gali pateikti individualias rekomendacijas, pagrįstas jūsų odos būkle ir sveikatos istorija.

Ar užtenka tik probiotikų?

Nors probiotikai gali būti naudingi odos sveikatai, tai nėra vienintelis dalykas, kuris išvaduos nuo kamuojančių problemų. Reikia keisti ir daugiau gyvenimiškų aspektų. Pateikiame keletą papildomų patarimų:

  • Subalansuota mityba: į savo mitybą įtraukite įvairių vaisių, daržovių, neskaldytų grūdų ir baltymų. Venkite per didelio cukraus, perdirbtų maisto produktų ir nesveikų riebalų kiekio, nes jie gali neigiamai paveikti žarnyno ir odos sveikatą.
  • Pakankamas vandens kiekis: gerkite daug vandens visą dieną, kad oda būtų sudrėkinta ir pagerėtų bendra savijauta.
  • Geri odos priežiūros įpročiai: laikykitės jūsų odai tinkamų priežiūros įpročių: valykite, drėkinkite ir saugokite odą nuo saulės. Rinkitės savo odos tipui tinkamus produktus ir venkite stiprių cheminių medžiagų, kurios gali sutrikdyti natūralią odos pusiausvyrą, jei to nenurodė specialistas. Tiksliai produktus išrinkti gali tik sertifikuotas specialistas.
  • Streso valdymas: lėtinis stresas gali pabloginti odos būklę. Užsiimkite stresą mažinančia veikla, pavyzdžiui, mankšta, meditacija ar kokius nors hobiu, kuris padeda atsipalaiduoti.
  • Skirkite laiko poilsiui: geras miegas yra labai svarbus bendrai sveikatai, įskaitant ir odos sveikatą. Stenkitės kiekvieną naktį kokybiškai miegoti 7-8 valandas.

Šaltiniai:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21876150/

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fmicb.2018.01459/full

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jocd.13279

https://karger.com/zau/article/60/1-2/38/325638/VII-Zur-pathologischen-Anatomie-der-Stenosen-des

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23841602/

Search

+