Strijų atsiradimas ir gydymas
Strijos – tai siauri rausvos, rožinės spalvos, į surandėjimus panašūs odos ruoželiai paviršiniame odos sluoksnyje. Strijos dažniausiai atsiranda pilvo, krūtų, šlaunų, sėdmenų srityse. Neseniai atsiradusios strijos būna ryškesnės nei aplinkinė oda, jų forma panaši į juosteles, kartais – į pertrūkusios juostelės formą. Laikui einant, strijos šiek tiek pablykšta ir būna mažiau pastebimos dėl natūralios odos pigmentacijos. Skiriamos trijų rūšių strijos: atrofinės, steroidinės ir atsiradusios po nėštumo.
STRIJŲ ATSIRADIMAS IR JŲ PROFILAKTIKA
Strijų formavimasis prasideda nuo to, jog toje odos vietoje, kur ji labiausiai įsitempia, susilpnėja dermos (giliojo odos sluoksnio) elastinės skaidulos, sutrinka elastino ir kolageno gamyba ir odoje esančios elastinės skaidulos trūksta. Taip susiformuoja melsvai rausvos, o vėliau ir balkšvai gelsvos linijos- strijos. Strijos būna skirtingo ilgio ir pločio, dantytu kraštu, aiškiai apibrėžtos, panašios į vėduoklės formą.
Dažniausiai strijos atsiranda nėščioms moterims, jų tikimybė ypač išauga vėlesniais nėštumo mėnesiais, ypač nuo šeštojo mėnesio, kai per ganėtinai trumpą laiką smarkiai ištempiama oda. Šis odos defektas vargina net 90 proc. nėščiųjų. Dažniausiai strijos atsiranda vidinėse šlaunų pusėse, krūtų, klubų srityse, apatinėje pilvo dalyje.
Nėštumo metu išvengti strijų galima:
- Nešiojant specialius nėštukėms skirtus diržus, liemenėles, pėdkelnes, korsetus, kurie apsaugo odą ir raumenis nuo pertempimo.
- Reguliariai sportuojant ir sveikai maitinantis.
- Masažo procedūros, didinančios odos elastingumą.
- Naudoti kosmetikos priemonėmis, kurios suteikia odai elastingumo ir stangrumo, ją maitina ir drėkina.
- Vengti didelių svorio šuolių- staigaus svorio priaugimo ir svorio kritimo.
- Neleisti kraujui sustingti, kiekvieną dieną masažuoti tas kūno vietas kur dažniausiai gali atsirasti strijos: pilvo, klubų, krūtinės srityse. Masažuojama švelniai, sukamaisiais judesiais, kol oda truputėlį paraus.
- Veiksmingas ir kontrastinis dušas – smarkia vandens srove, keičiant tai į šaltą, tai į karštą.
Kuo labiau rūpinamasi savo oda pirmais nėštumo mėnesiais, tuo didesnė tikimybė, kad oda nesutrukinės. Žinoma, strijų gali atsirasti net ir prižiūrint odą, bet tuomet jų būna mažiau ir jos būna siauresnės.
STRIJŲ GYDYMAS
Gaila, bet šiuo metu strijų visiškai panaikinti be lazerio terapijos nepavyksta. Tačiau smarkiai pagerinti odos būklę tikrai galima. Kuo ankščiau strijas pradedame gydyti, tuo jos lengviau ir greičiau taps nepastebimos. Geriausia pradėti strijas gydyti, joms tik pasirodžius, kai jos būna rausvos ar rudos spalvos.
Rekomenduojamos procedūros strijom gydyti:
- Endermologija – tai gydymas limfodrenažiniu masažu. Tai gana veiksmingas ir nepavojingas strijų mažinimo būdas. Masažuojama kūno vieta vienu metu gauna kompleksinį poveikį- ją veikia masažiniai velenėliai, vakuuminė ventiliacija ir vibracija. Voleliai sukdamiesi skirtingu greičiu įvairiomis kryptimis, kaip pagalbinę priemonę naudojant vientisą arba ciklinį vakuumą, efektingai ir švelniai masažuoja giluminis odos sluoksnius, todėl:
- pagerėja limfmazgiu veikla ir mikrocirkuliacija;
- ląstelės prisotinamos deguonimi;
- vyksta ląstelių regeneracija;
- natūraliai suskaidomi riebalai;
- išvedami toksinai iš organizmo;
- lyginami randai ir strijos;
- organizmas žymiai aktyviau gamina kolageną ir elastaną.
Patartina atlikti apie 10 seansų.
- Mezoterapija – Pakankamai efektyvus ir populiarus strijų gydymo metodas. Šios procedūros esmė- tai specialaus preparato suleidimas į strijų pažeistas odos vietas, kuris:
- stimuliuoja kraujotaką ir medžiagos apykaitos procesus;
- sutvirtina struktūrinius odos audinius (kolageną, elastiną);
- pašalina patinimus
- pasižymi venas tonizuojančiu efektu.
Tokiu būdu oda atgauna normalią struktūrą, pagerėja audinių medžiagų apykaita, o strijos išsilygina. Šia procedūra atlieka specialistas. Patartina 4-6 procedūrų kursas.
- Algoterapija- tai procedūra kurios metu kliento kūnas yra įvyniojamas į jūros dumblius. Įvyniojimams naudojamos priemonės, kurių sudėtyje yra biologiškai aktyvių medžiagų, mineralų, kurie:
- aktyvina mikrocirkuliaciją ir ląstelių metabolizmą;
- skatina medžiagų apykaitos procesus;
- skatina skysčių perteklių iš kūno audinių.
Įvyniojimo procedūros metu pašalinami ne tik paviršiniame, bet ir gilesniuose sluoksniuose susikaupę, šlakai, toksinai. Oda tampa elastingesnė, stangresnė, o strijų požymiai sumažėja. Pagerėja mikrocirkuliacija, bei medžiagų apykaita. Po procedūros kųnas įtrinamas natūraliais serumais ir kremais, kurie drėkina odą ir aprūpina ją mineralinėmis medžiagomis. Geresniam rezultatui pasiekti rekomenduojama derinti su vakuuminiu masažu. Rekomenduojama 7 vakuuminio masažo procedūros ir me mažiau kaip 5 įvyniojimai į jūros dumblius.
- Pilingas. Strijas galima išbalinti, atliekant AHA rūgščių pilingą. Oda tampa lygi atjaunėja. Išsilygina strijų reljefas, susitraukia jų kraštai ir sutrumpėja skersmuo. Kartais pilingas derinamas su mezoterapija.
- Abdominoplastika. Ypatingai didės strijos šalinamos chirurginiu būdu. Dažniausiai plastikos operacijų imamasi, kai strijos jau įsisenėjusios ir kiti gydymo būdai nedavė lauktų rezultatų.
IŠVADOS
- Strijų gydymo būdų nėra tiek daug, jeigu strijos jau yra įsisenėjusios. Padės tik plastikos chirurgija, po ko lieka randai ir reikalinga randų priežiūra.
- Apžvelgiant jų atsiradimo priežastis pamačiau, kokia svarbi yra strijų profilaktika.
- Manau, šiame darbe pavyko atskleisti profilaktikos svarbą siekiant išvengti strijų atsiradimo ir sunkaus kelio gydant jas, nes dauguma čia aprašytų procedūrų nėra atliekamos nėštumo ir žindymo metu, o po to jos gali įsisenėti ir padėti galės tik chirurgai.