Avokado vaisius
Avokadas – tai amerikinės persėjos vaisius, augantis ant medžio. Jame yra apie 5-32 proc. riebalų, iš kurių nemažai polinesočiųjų riebalų rūgščių, mažinančių kraujo klampumą, jo krešėjimą, gerinančių kraujagyslių sienelių elastingumą, tinkančių širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikai.
Lecitinas, kurio gausu vaisiuose, reguliuoja medžiagų apykaitą, aktyvina smegenų ląstelių veiklą, valo kraujagyslių sieneles, saugo kepenis nuo riebalų kaupimosi.
Minkštimas yra riebus, sviesto skonio ir gelsvai žalio atspalvio. Jame esančias riebalų rūgštis nuo oksidacijos galima apsaugoti, suvilgius jį citrinos sultimis, antraip minkštimas ruduoja ir praranda daug biologiškai veiklių medžiagų. Tai idealus maistas visiems, nevalgantiems gyvulinės kilmės riebalų.
Avokadas turi labai daug vitamino B, E, kalio, riebalų, tačiau ne cholesterolio. Jame esantys riebalai – tai gerosios mononesočiosios riebalinės rūgštys. Tyrimų duomenimis, valgant avokadų, „blogojo” cholesterolio kraujyje sumažėja greičiau, nei laikantis specialios dietos. Taip pat jo sudėtyje yra daug liekninančio antioksidanto gliutatonio, neleidžiančio organizmui pasisavinti riebalus, kuriuos gauna iš maisto.
Pablogėjus virškinimui ar patyrus stresą, patariama valgyti daug avokadų. Tai taip pat – puikus trumposios atminties funkcionavimo energijos šaltinis.
Avokado vaisiai skinami neprinokę, nes prinokę yra težūs, juos sunku rinkti. Kietą avokadą reikia panokinti, suvyniojus į popierių ir laikant kambario temperatūroje, kol suminkštėja. Maistui tinkami, kai, nestipriai paspaudus pirštu, atsiranda nedidelis įdubimas, o papurčius, girdėti viduje esančio kauliuko barškėjimas. Reiktų atminti, kad avokadas nelaikomos šaldytuve!
Tai puikus augalinių baltymų šaltinis, todėl avokadas dažnai rekomenduojamas žindančioms motinoms.
Nors avokado vaisiai yra labai kaloringi – 100 g jų tiekia 224 kcal – jis – puikus lieknėjimo stimuliatorius tiek valgant vieną, tiek salotų ar padažų sudėtyje!
Avokadas prieš vėžį
JAV mokslininkai iš Ohajo universiteto ištyrė, kad avokado sudėtyje esančios aktyviosios medžiagos, sunaikina kai kurias vėžines ląsteles ir sustabdo sveikų ląstelių degeneraciją. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, kasmet pasaulyje diagnozuojama 350–400 tūkst. burnos ertmės vėžio atvejų. Beveik ketvirtadalis ligonių nuo šios ligos miršta. Vyrai burnos ertmės vėžiu suserga du kartus dažniau nei moterys. Įrodyta, kad rizikos faktorius yra ilgalaikis kramtomo arba uostomojo tabako naudojimas (ne rūkymas).
…ir ne tik…
Avokadas yra naudingas žmonėms, kurių kraujyje mažai cukraus(iki 1,6proc.) (hipoglikemija), nes jame yra specialaus cukraus, manoheptulozės, kuri apriboja insulino išsiskyrimą, ir, priešingai rafinuotam baltajam cukrui, užkerta kelią hipoglikemijai.”
Rekomenduojama juos vartoti nuo mažakraujystės ir gastrito, kai sumažėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas.
Avokadui pavadinimą davė actekai, taip vadinantys sėklides. Ir iš tiesų, ant medžio kabantys vaisiai panašūs į vyrų sėklides. Avokadų geismą didinantis poveikis žinomas jau seniai. Šie vaisiai buvo tiekiami Liudvikui XIV, kuris buvo lytiškai nepajėgus. Yra daugybė avokado atmainų, o iš jų maistingiausias auga Kalifornijoje.
Prinokusių avokadų „kaukė” (riebalai) kovoja su smulkiom raukšlėlėm, puikiai drėkina odą. Norite švelnių ir žvilgančių plaukų? Valgykite daug avokadų.
Jelena J., parengta pagal
www.alfa.lt/straipsnis/149487
www.healthbulletin.org/cancer/cancer41.htm
kulvis.com/avocado-for-health-and-wellness/
Samor rašė
labai sudomino avokado vaisius.Noriu paklausti,ar avokado kauliukas yra valgomas,kaip jis naudojamas,kokios savybes,jei jis valgomas ir kaip ji paruosti,kiek ilgai galima laikyti ir kaip laikyti.
Galiu pasakyti, kad esu ragavusi, tikrai man buvo labai neskanu:) Sakoma, kad jis net nuodingas, žalingas. Na kol avokadas neprinokęs jis iš vis fuuuu….kažkas tokio. Bet kai avokadas prinoksta tampa skanumėliu:)
Kauliuką kažkada buvau pasodinusi. Išaugo apie 1metrą, gana įdomus, tankiais lapais augalėlis. Na… šiaip sau, :) ne ypatingo grožio.
Sveiki,
labai sudomino avokado vaisius.Noriu paklausti,ar avokado kauliukas yra valgomas,kaip jis naudojamas,kokios savybes,jei jis valgomas ir kaip ji paruosti,kiek ilgai galima laikyti ir kaip laikyti.
Greta, bandysiu tau atsakyti:)
Avokadai, sakoma, noksta nuo 6 iki 13 mėnesių. Todėl ne visada nusiperkame gerą avokadą. Jo vidus turėtų būti šviesiai žalias, gelsvas, jokiu būdu ne su juodom dėmėm ar juodais siūlelias, taškeliais. Tai sugedęs avokadas. Todėl ne visada nusiperkame gerą avokadą… Jo vidus turėtų būti šviesiai žalias, gelsvas, jokiu būdu ne su juodom dėmėm ar dar kuom. Sakoma, kad jo energetinė vertė didesnė, nei kiaušinių ar mėsos.. na gali būti, nes tikrai stiprus maistas yra avokadas. Kalorijų jis turi daug 117, taip, kad apkūniems netinka Kai buvau vegetarė, aš avokadą naudojau vietoje riebalų, sviesto, grietinės ir majonezo. Avokadas puikiai pakeičia juos visus. Tepamas ant duonos, naudojamas vietoje majonezo ar grietinės jis suteikia daug geresnį skonį, nei pieno produktais.
imanoma yra viskas :), na beveik viskas ;) persivalgyti – taip pat. Tada organizmas sako "nebenoriu!". O avokado kiekio "normos" tai kiekvienam – savos. dar ziurint, kokiu tikslu tas avokadas valgomas: ar kad norisi, o gal kazkokiu medziagu truksta organizme, kuriu yra avokade, todel jo ir norisi…tada issiaiskinama, ko gi ten truksta. O persivalgyti apskritai yra nerekomenduotina – prievarta organizmui.
Sveiki,
Aš norėjau paklaust, ar įmanoma persivalgyti avokado,kaip sakant „perdozuoti”? Ir kokį kiekį būtų „norma” suvalgyt per savaitę?
ačiū
Sveiki.
Gal kas žinote, kodėl kai kurie avokadai savo minkštime turi tarsi tamsius siūlus ar ūsus?
aciu uz issamius komentarus
Avokadas tinkamas vartoti visiems žmonėms. Jei žvelgti į šio vaisiaus poveikio išskirtinius vyrams ar moterims atvejus, tai medicinos moksle yra randami šie:
1. Kalifornijos universiteto D.Gefel medicinos mokyklos mitybos centras teigia avokado ekstrakte esant biologiškai aktyvių medžiagų, užkertančių kelią prostatos vėžio ląstelių augimui. Apie tai plačiau:
http://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S0955286304001597
2. Avokade yra daug augalinių baltymų, todėl dažnai rekomenduojamas žindančioms motinoms.
Avokadas yra natūralus folio rūgšties (sintetiko iš folato) šaltinis. Folio rūgšties, medicinos aiškinimu, reikalinga suaktyvėjus ląstelių augimui nėštumo, maitinimo krūtimi laikotarpiais. Trūkstant šios rūgšties, susiduriama su mažakraujystė. Folatas svarbus kūno ląstelių, kraujo forminių elementų augimui ir dalijimuisi, žmogaus augimo ir vystymosi procesams. Jis reguliuoja vaisiaus nervų sistemos formavimąsi, todėl jis yra būtinas nėščiosioms, teigia medicinos mokslas.
aciu, dar vienas klausimas: cia minima kad avokado pavadinimo prigimtis „vyriska” ir kad jis tinkamas vyrams, bet ciapat kitame straipsnyje minma, kad labai tinka moterims? Kaip pakomentuotumet? Aciu
viskas priklauso nuo to, kaip jūs maitinatės: florantietiškai, vegetariškai ar valgote viską. Jei jūs valgote viską, tai nėra esminio skirtumo dėl avokado vartojimo. Tačiau jei jūsų racione yra bent pusė florantietiško maisto, vartojate tik augalinius produktus, tuomet avokado riebalai – svarbūs.
Megstu avokadus, bet kazko nesuprantu. Cia rasoma, kad jis turi nemazai riebalu, bet organizma jis lieknina del gliutatonino poveikio. Klausimas – ar jis tinkamas maistas lieknam zmogui, norinciam sureguliuoti riebalus savo racione valgant avokadus? aciu