Alternatyvūs būdai kovai su nemiga
Miegas tai poilsio ir viso organizmo atsinaujinimo metas. Jis leidžia mums įsiminti per dieną įgytą informaciją, taip pat atlieka svarbų vaidmenį įvairiuose mūsų organizmo procesuose, pvz., hormonų sekrecijoje ar imuninės sistemos funkcionavime. Miegas būtinas normaliam organizmo funkcionavimui. Na o jo trūkumas, nemiga ar kiti miego sutrikimai neigiamai veikia tiek mūsų fizinę, tiek psichinę sveikatą.
Beveik kiekvienas iš mūsų nors kartą susidūrė su nemiga. Nemiga gali pasireikšti įvairiomis formomis – nuo sunkumų užmigti, per ankstyvą pabudimą, ilgus nemigos periodus ir baigiant nuovargiu po nakties miego. Kiekvienas gali prastai išsimiegoti. Tačiau kai tai atsitinka dažnai, tai tampa rimta problema.
Ilgalaikė nemiga gali sukelti rimtų sveikatos problemų. Štai kodėl tiek daug žmonių ieško veiksmingų būdų kovai su nemiga.
Nemigos priežastys yra skirtingos, kaip ir sutrikimai, kuriuos ji gali sukelti. Miego trūkumas yra rimta problema, kuri labai trukdo normaliai funkcionuoti organizmui ir neigiamai veikia sveikatą, dažnai sukelia jos pablogėjimą. Asmuo, kovojantis su nemiga, gali patirti daugybę psichinių ir fizinių negalavimų.
Kiekvienas žmogus turi individualų jautrumą išoriniams veiksniams, pvz., šviesai ar triukšmui. Nepriklausomai nuo šių individualių polinkių, hormonų koncentracija mūsų organizme kinta daugiausia dėl šių išorinių veiksnių: vakare sumažėja kortizolio (liaudyje vadinamo streso hormono) koncentracija, o melatonino (miegą reguliuojančio hormono) sekrecija didėja.
Yra daug miego sutrikimų priežasčių; galbūt todėl manoma, kad ne mažiau kaip 40% žmonių pasaulyje turi miego problemų.
Miego sutrikimai gali būti depresijos, nerimo sutrikimų, priklausomybės ar somatinės ligos simptomas. Jie taip pat gali būti susiję su hipertenzija, širdies ligomis, plaučių ligomis, reumatinėmis ligomis ar diabetu. Jie taip pat gali atsirasti kaip atskiras ligos pobūdis.
Neabejotina, kad tiek nemiga, tiek per didelis mieguistumas turi būti gydomi. Problemos ignoravimas gali turėti rimtų pasekmių sveikatai, o nepriežiūros pasekmės gali būti negrįžtamos.
Suprantama, kad paprasčiausias būdas nemigai įveikti yra lengvai prieinamais vaistažolių ar receptiniais vaistais. Ypač pastarieji, dažniausiai greitai išsprendžia nemigos problemą, tačiau juos galima vartoti tik trumpai ir griežtai laikantis gydytojo rekomendacijų dėl to, kad turi gana didelį priklausomybės bei šalutinį poveikį.
Šiame straipsnyje aptarsime alternatyvius būdus kovai su nemiga. Tai kokie gi būdai tinka kovai su nemiga?
- Įveskite griežtą taisyklę, kad lova yra skirta tik dviem tikslams: miegui ir seksui. Tuomet lova asocijuosis tik su miegu ir malonumu. Jei nepavyksta užmigti per 20 minučių, atsikelkite, išlipkite iš lovos ir padarykite ką nors neįtraukiančio, ne itin įdomaus, pvz., skaitykite ne itin įdomią knygą ar klausykitės ramios, migdančios muzikos – kol pajusite mieguistumą.
- Užtikrinkite komfortą. Verta rinktis tik kokybišką patalynę, o miego kokybei gerinti rekomenduojame išbandyti ir sunkią antklodę, kuri ne tik palengvins užmigimo laiką, bet ir pagerins miegą.
- Niekada nebandykite priversti savęs užmigti, klausykite savo kūno ir eikite miegoti tik tada, kai jaučiatės mieguisti.
- Stenkitės eiti miegoti tuo pačiu metu ir keltis kiekvieną dieną tuo pačiu metu. Rėžimas labai svarbu. Vis gi jeigu sunku įgyvendinti abu kriterijus, nepriklausomai nuo to, kuriuo metu einate miegoti, visada kelkitės maždaug tuo pačiu metu. Tai padeda reguliuoti miegą.
- Pašalinkite laikrodį iš miegamojo. Žiūrėdami į jį vidury nakties galite susinervinti.
- Venkite ilgo pogulio dienos metu (laikomas priimtinas pogulis iki 15 minučių)
- Energijos reguliavimas. Stenkitės sportuoti dieną arba vėlyvą popietę, bet ne prieš pat miegą.
- Paskutinį kartą valgykite likus maždaug trims valandoms iki miego, prisimindami, kad gausūs ir sunkiai virškinami valgiai apsunkina užmigimą ir blogina miego kokybę.
- Venkite alkoholio ir nikotino, ypač prieš miegą, nes šios medžiagos turi stimuliuojantį poveikį. Nors alkoholis gali padėti greičiau užmigti, miegas anaiptol nebus kokybiškas. Toks miegas sukelia dažnus prabudimus naktį ir dėl to kitą dieną vyrauja miego trūkumo jausmas. Be to, dažnai vartojamas alkoholis sustiprina miego sutrikimus.
- Kvapų galia. Prieš miegą pabandykite šiltą vonią su eteriniais aliejais arba užtepkite levandų ir CBD aliejaus mišinio, kuris padės nurimti ir greičiau užmigti.
- Venkite tamsių patalpų dieną ir stiprios šviesos vakare – šviesos perteklius gali neigiamai paveikti melatonino sekreciją ir apsunkinti užmigimą. Vis gi jeigu miegamajame yra per daug šviesos, patariama rinktis miego kaukę, kuri užtikrins tamsą.
- Būkite atsargūs su išmaniųjų telefonų ir kompiuterių ekranais – jie skleidžia mėlyną šviesą, kuri sutrikdo šio hormono išsiskyrimą.
- Kontroliuokite savo mintis. Neleiskite savo mintims suktis apie nerimą prieš miegą.
- Rūpinkitės savo miegamuoju. Jis turėtų būti tylus, tamsus ir patogus. Išjunkite bet kokias prietaisų, pvz., televizorių, apšvietimą. Prieš miegą verta išvėdinti kambarį ir pasirūpinti, kad temperatūra nebūtų per aukšta.
Tikimės, kad šie patarimai padės Jums greičiau užmigti ir geriau išsimiegoti.