Ar naudinga chalva – atskleidžiame visas saldaus delikateso paslaptis

Turinys

Kuo naudinga chalva žmogaus organizmui, kas yra jos sudėtyje, kam kenksminga ir kam naudinga valgyti chalvą, ar tiesa, kad nuo jos tunkama? Apie visa tai skaitykite šiame straipsnyje.

Paaiškėjo, kad daugumos žmonių dievinamas delikatesas, nėra įprastas produktas ir be žalos figūrai bei dantims, turi daug vertingų savybių. Štai kodėl verta išsamiau išsiaiškinti kokia chalvos rūšis yra naudingesnė, kokias savybes ji turi, nuo kokių negalavimų gelbsti ir kam jos kategoriškai negalima vartoti.

Chalvos atsiradimo istorija

Chalva (iš arabų حلاوة – saldumas) – rytietiškos kilmės desertas, pagamintas iš cukraus, riešutų arba sėklų.  Kai kurie mokslininkai teigia, kad šis produktas atėjo pas mus iš Irano. Mūsų šalyje šis delikatesas pasirodė XX a. pradžioje.

Šio skanėsto gamyba reikalauja įgūdžių ir žinių. Ją gaminantys žmonės turėjo sugebėti profesionaliai dirbti su ingredientais ir virykle. Kiekvienoje šalyje atsirado savitų gamybos būdų, todėl yra įvairių paruošimo receptų.

Reikėtų paminėti, kad iš pradžių šis delikatesas buvo siūlomas tik haremo gražuolėms ir tik vėliau, dėl didelio kaloringumo, gaminį pradėjo duoti kareiviams. Daugelį šimtmečių skanėstas buvo gaminamas tik rankomis, o jo paruošimo receptai buvo griežtai laikomi paslaptyje. Tačiau prasidėjus iš kryžiaus žygiams, į Europos teritoriją buvo įvežtas rytietiškas saldumas, o jo receptas buvo išslaptintas.

Saldaus produkto sudėtis

Kvepiančio saldumyno skonis yra originalus ir jo su niekuo nesupainiosi. Be puikių skonio ir maistinių savybių, chalva gali pasigirti unikalia chemine sudėtimi ir atitinkamomis naudingomis savybėmis. Saldumynas turi daug baltymų, maistinių rūgščių, taip pat šių mineralinių elementų: natrio, kalcio, kalio, mangano, geležies, cinko ir fosforo.

Naudingos chalvos savybės

Vertingame produkte, kurio 100 gramų kalorijų kiekis siekia 550 kilokalorijų, yra fitosterolio. Fitosterolis išstumia iš organizmo cholesterolį, taigi chalva yra labai naudinga tiek vyrams, tiek moterims.

Dėl riebaluose tirpių A ir E bei B grupės vitaminų chalva pasižymi teigiamu poveikiu odos, plaukų ir nagų būklei. Jos sudėtyje aptinkamas vitaminas D, savo ruožtu, stiprina raumenis ir kaulų sistemą, todėl ją dažnai naudoja sportininkai.
Moksliniai tyrimai parodė, kad reguliarus šio skanėsto vartojimas pašalina neurozes ir nemigą, normalizuoja kraujospūdį, slopina žarnyno, plaučių ir pieno liaukos navikų augimą. Chalva atjaunina, teigiamai veikia centrinę nervų sistemą, gerina kraujo apytaką ir normalizuoja virškinamojo trakto darbą, maži jos kiekiai taip pat labai naudingi kepenims.

O kuri chalvos rūšis naudingiausia pakalbėkime išsamiau:

Saulėgrąžų chalva. Šis saldumynas yra populiariausias Rusijoje dėl ten paplitusio saulėgrąžų auginimo. Saulėgrąžų sėklose yra daug vitamino B1, dėl kurio produktas naudingas žmonėms, sergantiems centrinės nervų sistemos, širdies ir kraujagyslių ligomis. Tas pats vitaminas padeda pagreitinti angliavandenių įsisavinimą bei normalizuoja imunitetą. Be to, deserte yra vitamino F1, kuris apsaugo nuo cholesterolio pertekliaus ir stiprina kraujagyslių sieneles.

Tahini ir sezamo halva. Sezamo saldumynas gaminamas iš sezamo sėklų, o tahini chalva – iš vidinės sėklų dalies. Čia yra daug biologiškai aktyvių medžiagų. Jų dėka, produktas įgauna savotišką šiek tiek kartoką, bet malonų skonį. Tahini skanėstas labiausiai vertinamas dėl savo naudingų savybių organizmui. Abiejuose produkto variantuose yra daug mineralinių medžiagų (Zn, Mg, Mn, Cu, Ca). Šių mineralų dėka chalva yra naudinga širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai ir gydymui.
Žemės riešutų chalva. Ši rūšis laikoma naudingiausia žmogui. Didžiausia folio rūgšties koncentracija leidžia organizmui greitai atsistatyti, o tai veda prie atjauninimo iš vidaus ir išorės. Sudėtyje esantys vitaminai PP, B2, B6, D teigiamai veikia kaulų audinio būklę bei širdies raumens ir smegenų darbą.

Kaip išsirinkti chalvą?

Ieškodami rytietiško saldumyno parduotuvėse, turite atidžiau pažvelgti į produktą. Ji turėtų būti sausa ir neturėti riebalų lašų ant paviršiaus. Jei delikateso viršutinis sluoksnis yra patamsėjęs, tai reiškia, kad jis senas. Jei produktas limpa, tai reiškia, kad yra karamelės perteklius, o tai rodo negeriausią kokybę.

Chalvą laikykite šaldytuve iki 60 dienų. Geriausia ją saugoti stikliniame inde.

Kaip pagaminti chalvą savo rankomis – naminis receptas

Tikrą chalvą pagaminti namuose nėra lengva, tačiau yra tam pritaikytų receptų.
Chalva su graikiniais riešutais. Reikia paimti pusę kilogramo iš anksto nuluptų graikinių riešutų ir 250 g medaus. Virimui skirtą indą patepti aliejumi.

Riešutų masę pakepkite be aliejaus ir rankiniu būdu išvalykite lukštus. Atskirame indelyje užvirkite medų, nuimkite nuo viryklės ir supilkite į riešutų masę, viską sumaišykite. Karštą chalvą supilkite į norimą indą ir visiškai atvėsinkite. Paruoštą saldumyną geriausia valgyti su šviežiai užplikyta arbata.

Chalvos kontraindikacijos ir žala

Ypatingo ir kvapnaus rytietiško saldumyno visos naudingos savybės ir pranašumai gali išgaruoti akimirksniu, jei jį vartojate didžiuliais kiekiais. Valgyti šį desertą nepatariama alergiškiems žmonėms ir tiems, kuriems yra diagnozuotas pankreatitas arba diabetas. Nėštumo metu mažais kiekiais galima valgyti.

Dėl didelio kaloringumo chalvos turėtų vengti žmonėms, kurie bando numesti svorį arba yra nutukę.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+