actas

Atsargiai: actas! Savigydos mitai ir realybė

Actas nūnai gana populiarus tarp mėgstančių gydytis pagal alternatyvios medicinos rekomendacijas. Pasak jų, actas gydo bemaž viską pasaulyje: valo kraujagysles, mažina cukraus kiekį kraujyje, gydo žaizdas, degina perteklinį svorį ir netgi naikina vėžio ląsteles. Kas yra actas ir ar jis tikrai gali būti naudingas organizmui?

Kas yra actas?

Actas – tai skystis, kuriame yra ne mažiau kaip 3% acto rūgšties. Pramoniniu mastu jis gaunamas distiliuojant visiškai ne maisto žaliavas: pjuvenas, naftą, dujas. Gauta rūgštis kruopščiai išvaloma ir tokiu būdu gaunama esencija, kurioje acto rūgšties koncentracija siekia 70–80%.

Tuo tarpu natūralus actas yra acto rūgšties bakterijų (Acetobacter aceti), kurios iš etilo alkoholio sudaro acto rūgštį, veiklos produktas. Natūraliam actui gauti naudojamos įvairios sultys, kurias pirmiausia reikia fermentuoti – šį procesą užtikrina mielės, aktyviai perdirbančios cukrų ir tuo pačiu gaminančios etanolį. Dėl to gautas actas pasižymi aromatu, apimančiu ne tik klasikinį acto rūgšties kvapą, bet ir įvairių organinių junginių, esančių sultyse, kvapus: kitų rūgščių (obuolių, citrinos ir kt.), aldehidų ir kt.

Priklausomai nuo naudojamos natūraliam actui gaminti naudotos žaliavos, gaunamos įvairios jo rūšis:

 • Obuolių ir kitų vaisių actas: iš obuolių ir kitų tinkamų vaisių;
 • Alkoholio: iš etanolio. Jei į jį pridėsite įvairių žolelių, tada jis taps dar ir aromatingas. O jei nepridėsite, tada jis neturės būdingo kvapo ir galės būti naudojamas majonezui gaminti;
 • Vyno: iš vyno medžiagų;
 • Balzaminis: gaunamas iš vyno acto brandinant įvairių rūšių medienos statinėse;
 • Išrūgų: iš fermentuotų išrūgų;
 • Kitos acto rūšys: iš visko, kas gali fermentuoti ir duoti etilo alkoholio, galima gauti acto. Todėl sutinkamas salyklo, ryžių, kokosų, nendrių ir kitos jo rūšys.

Esencija ir natūralus actas

Svarbus dalykas: gaminant actą iš maisto produktų (obuolių, vyno medžiagų, išrūgų ir kt.), natūralus actas gaunama ne daugiau kaip 6% (retai – 9%) koncentracijos. Padidinti rūgšties koncentraciją gautame produkte ekonomiškai nenaudinga ir niekas to nedaro. Taigi, 70–80% koncentracijos acto esencija yra grynai sintetinis produktas, kuriame nėra nei obuolių, nei vyno, o tik nafta ar pjuvenos.

Beje, kai kuriose šalyse manoma, kad iš sintetinės acto rūgšties (taigi ir esencijos) beveik neįmanoma visiškai išvalyti nuodingus gamybos pėdsakus, todėl jos naudojimui maisto pramonėje taikomi apribojimai.

Pirkdami actą, atidžiai perskaitykite etiketę – gali paaiškėti, kad obuolių sidro actas iš tikrųjų yra praskiesta sintetinė acto rūgštis su kvapikliais. Sintetinis actas yra pigesnis nei natūralus, nebent gamintojas siekia rinkodaros tikslų ir nebando apsimesti, kad jo actas iš pjuvenų kvepia kaip obuoliai ne veltui. Todėl, kad ir kokia būtų kaina, pirmiausia reikia ištirti etiketės tekstą.

Natūralaus acto galiojimo laikas yra ribotas: po 3–4 metų butelyje galima pastebėti rudų dribsnių. Sintetinis actas gali būti laikomas 10 ir daugiau metų, likdamas skaidrus kaip ašara.

Kaip gauti sveikatai saugią acto esenciją?

Acto esencija yra 70% acto rūgšties tirpalas. Norėdami gauti stalo actą, kurį naudoja šeimininkės, turite praskiesti skystį:

 • 9% actas – santykiu 1:7 (viena esencijos dalis ir septynios dalys vandens);
 • 6% actas – 1:11;
 • 3% actas – 1:22.

Praskiedimui pirmiausia pilamas vėsus virintas vanduo, o po to į jį įpilama acto esencijos. Jei esencija pateko ant odos, nedelsdami nuplaukite ją po tekančiu vandeniu ir nukoškite silpnu įprastos kepimo sodos tirpalu. Negalima gerti acto esencijos ir jos uostyti – tai atitinkamai gali sukelti stiprų stemplės ir kvėpavimo takų nudegimą.

Kokios ligos ir būklės gydomos actu?

actas

Taigi išsiaiškinome, kad negalima gerti esencijos, negalima pilti jos ir ant odos, o praskiestas actas yra vienas populiariausių alternatyvių vaistų. Santykinai pigi (ypač jei pagaminta iš pjuvenų), prieinama, nepamirštamo kvapo – ko dar reikia norint pradėti gydytis šia nuostabia medžiaga?

Actas, pasak kai kurių piliečių, tiesiogine prasme gali padaryti stebuklus. Jis mažina cukraus kiekį kraujyje (ir tuo pačiu gydo cukrinį diabetą), šalina toksinus ir šlakus, apsaugo nuo vėžio, palengvina gastroezofaginio refliukso ligą (GERL – skrandžio turinio patekimas į stemplę, sukeliantis stemplės ar kitų organų (kvėpavimo, burnos) klinikinius simptomus ar pažeidimus.) ir, be abejo, padeda numesti svorio.

Tačiau jei analizuosime mokslinius tyrimus šia tema paaiškės, kad praskiestos acto rūgšties gydomosios galios dar niekas neįrodė. Iki šiol nepavyko patikimai patvirtinti acto vartojimo efektyvumo visais minėtais atvejais.

Antsvoris

Mokslininkai 3 mėnesius 155 žmonėms, turintiems antsvorio, davė po 2 šaukštus acto. Per tą laiką projekto dalyviai prarado apie 2 kg perteklinio svorio, o acto negerianti grupė liko stabili. Kitame tyrime mokslininkai nustatė, kad acto pridėjimas į patiekalus sulėtina maisto judėjimą iš skrandžio į plonąją žarną. Kuo ilgiau maistas lieka skrandyje, tuo ilgiau žmogus jaučiasi sotus, tai reiškia, kad jis valgo vis mažiau ir mažiau, todėl po tuputį liesėja. Tai yra, iš esmės poveikis juntamas, bet ne deginantis riebalus ir aplamai labai kuklus. Tai sunku vadinti įrodymu.

Padidėjęs cukraus kiekis kraujyje

Visiškai dviprasmiška situacija išsivysto vartojant actą ir pakitus gliukozės kiekiui kraujyje. Maždaug keliolika tyrimų patvirtina, kad actas, vartojamas su maistu, sumažina gliukozės kiekį kraujo plazmoje tuoj pat, dar valgymo metu. Vienas iš galimų tokio poveikio mechanizmų yra sulėtintas su maistu gautų angliavandenių virsmas į gliukozę. Tuo tarpu keliolika kitų tyrimų, kurių metu gliukozės kiekis kraujyje buvo išmatuotas šiek tiek vėliau po valgio, nepatvirtino acto vartojimo poveikio. Apskritai, Amerikos diabeto asociacija šiuo metu nerekomenduoja diabetikams vartoti acto tam, kad sumažėtų cukraus kiekis kraujyje.

Padidėjęs cholesterolio kiekis

2009 m. buvo įrodyta, kad duodant žiurkėms acto jų cholesterolio lygis sumažėja. Tiesa, žiurkės tuo pačiu metu neteko svorio, todėl cholesterolis galėjo kristi nepriklausomai nuo acto vartojimo. Kitame tyrime actas parodė nedidelį žmonių cholesterolio normos sumažėjimą, tačiau tyrime dalyvavo tik 19 pacientų, todėl mokslininkai nelaiko duomenų patikimais acto veiksmingumo mažinant cholesterolio kiekį kraujyje įrodymais.

GERL

Šiuo metu nėra jokių mokslinių įrodymų, kad actas veiksmingas gydant GERL ir ypač tokiam pastarojo pasireiškimui kaip rėmuo. Be to, acto vartojimas, ypač esant gana didelei koncentracijai, gali sukelti virškinimo sutrikimus ir sudirginti stemplę.

Galvos skausmas

Manoma, kad nefiltruotas obuolių actas sumažina galvos skausmą. Taip pat yra rekomendacijų kvėpuoti actu, kad išvalytumėte sinusus ir sumažintumėte sinusito (sinusų uždegimo) skausmą. Anot mokslininkų, tai nepastovus ir netiesioginis poveikis. Acte yra geležies, kalio ir kalcio – kovojant su kai kuriomis galvos skausmo rūšimis šie komponentai yra naudingi organizmui. Tinkamai naudojant actą, virškinimas gali pagerėti ir tai sumažins galvos skausmą, jei jis bus susijęs su virškinimo problemomis. Tais atvejais, kai acto dėka įmanoma sumažinti gliukozės kiekį kraujyje – bent jau valgio metu – yra tikimybė, kad actas padės susitvarkyti su galvos skausmu, kurį sukelia gliukozės kiekio šuoliai. Galiausiai, kita dažna galvos skausmo priežastis yra dehidracija, o tokiu atveju stiklinė bet kokio skysčio palengvina žmogaus būklę.

Žaizdos

Dar Hipokratas taip pat patarė naudoti actą opoms ir žaizdoms plauti, kad sumažėtų infekcijos rizika. Tačiau Hipokrato laikai jau seniai praeityje, ir šiuolaikiniai gydytojai rekomenduoja naudoti kitas priemones, apsaugančias nuo infekcijos. Actas pasižymi silpnomis antiseptines savybėmis, tačiau sukelia audinių nudegimo riziką.

Plaukų slinkimas

Manoma, kad actas stiprina plaukus ir stimuliuoja jų augimą, tačiau mokslininkai iš Jungtinės Karalystės tvirtina, kad tai taip pat yra mitas. Iš tikrųjų actą senovės romėnai naudojo blizgesio suteikimui plaukams ir pleiskanų gydymui, tačiau jis neišgelbėja nuo plaukų slinkimo. Tuo pačiu metu actas, kaip silpna rūgštis, iš tiesų palaiko norimą plaukų rūgščių ir šarmų pusiausvyrą – jiems idealus pH yra 4-5, o šampūnai dažnai perkelia tai į neutralią pusę.

Erekcijos disfunkcija (ED)

Kitas acto galimo netiesioginio poveikio organizmui pavyzdys. Potencijos sutrikimai išsivysto sergant cukriniu diabetu ir tais atvejais, kai actas sumažina gliukozės kiekį kraujyje, išties netiesiogiai sumažina ED išsivystymo riziką. Actas kai kuriais atvejais susilpnina nutukimo tikimybę, o tai, savo ruožtu, yra viena iš erekcijos disfunkcijos priežasčių. Galiausiai, jame yra antioksidantų polifenolių, o tai reiškia, kad jis apsaugo ląsteles nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio, o tai savo ruožtu gydo organizmą. Kaip matote, šiuo atveju mes kalbame apie netiesioginį acto poveikį kūnui, o ne apie tiesioginį įrodytą efektą.

Psoriazė

Pasitaiko nepagrįstų moksliniais įrodymais pranešimų, kad psoriazinių bėrimų gydymas actu keletą savaičių pagerina odos būklę. Tai gali būti dėl acto antiseptinių savybių. Nėra acto veiksmingumo gydant psoriazę įrodymų, tačiau gydytojai perspėja, kad jo vartoti negalima, jei yra pažeista oda – įtrūkimai, atviros žaizdos, kraujavimas. Ir, žinoma, čia kalbama tik apie silpną acto tirpalą.

Apsinuodijimas

Actas yra rūgštis, todėl apsinuodijus šarmais gali būti naudojamas silpnas 1% acto tirpalas, tai sukels neutralizacijos reakciją, taip pat žinomą iš mokyklos chemijos kursų. Kitais apsinuodijimo atvejais acto geriau nenaudoti – rūgštis gali papildomai dirginti virškinimo trakto sieneles, o paciento būklė nepagerės.

Vėžys

Tai gali būti pats pavojingiausias acto vartojimas. Teigiama, kad acte esantys polifenoliai gali apsaugoti ląsteles nuo oksidacinio streso ir taip sumažinti vėžio riziką. Be to, in vitro ir tam tikromis sąlygomis žiurkėms actas sunaikina vėžio ląsteles. Tačiau nėra tyrimų, įrodančių, kad actas yra veiksmingas nuo vėžio žmonėms. Pavojus kyla dėl to, kad piktybiniu naviku sergantis pacientas, patikėjęs acto gydomąja galia, gali atsisakyti chemoterapijos, radiacijos terapijos ir dėl to prarasti brangų laiką nenaudingoms acto procedūroms. Kol kitą kartą pacientui susiruošus pas medikus gali būti per vėlu gydytis.

Actas ir pavojus sveikatai

 • Jei vis tiek nuspręsite gerti actą, turėtumėte atsiminti, kad kalbame apie rūgštį. Todėl galite gerti tik praskiestą actą, kuris vis taip pat gali būti nesaugus žmogaus sveikatai. Manoma, kad saugu vartoti ne daugiau kaip 2 šaukštus praskiesto acto per dieną.
 • Actas draudžiamas žmonėms, kurie yra alergiški obuolių sidrui.
 • Acto rūgštis naikina dantų emalį. Taigi, jei jums iš tiesų reikia gerti actą, geriau tai padaryti per šiaudelį.
 • Ilgai vartojant actą, galima pažeisti burnos ertmės gleivinę ir stemplę. Negalima gerti acto žmonėms, turintiems opų ir kitokių virškinimo trakto audinių pažeidimų.
 • Griežtai draudžiama vartoti actą tuščiu skrandžiu – tai gali padaryti žalos skrandžio gleivinei. Todėl neturėtumėte laikytis alternatyvios medicinos šalininkų rekomendacijų dėl acto dienos dietos be jokio kito maisto.
 • Sergantys gastritu turėtų vartoti actą maiste arba jį gerti atsargiai. Reikėtų prisiminti, kad mes kalbame apie rūgštį, kuri, nurijus, sumaišoma su druskos rūgštimi, kurią gamina šis organas. Taigi, sergant gastritu, dėl kurio rūgštingumas padidėja, acto vartojimas gali pabloginti žmogaus būklę. Sergant mažo rūgštingumo gastritu, actas gali būti naudingas, tačiau esant tam tikram kiekiui ir koncentracijai – geriau aptarti šį klausimą su gydytoju.
 • Žinoma, dar kartą reikia priminti, kad acto esencija gali sukelti stiprų cheminį nudegimą. Butelis su juo turėtų būti laikomas vaikams nepasiekiamoje vietoje. Jokiu būdu negalima jo naudoti savigydai.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+