Ekologinio ūkininkavimo nauda vartotojams

Ekologinis ūkininkavimas. Naudingas gamtai, naudingas man!

 

Ar žinojote, kad valgydami obuolį, nepaisant to, kaip kruopščiai jį prieš tai nuplovėte, vis tiek kartu „suvalgote“  apie 30 rūšių pesticidų? Ne itin maloni mintis, ar ne? Tačiau ką galime padaryti, juk perkame tai, ką mums siūlo prekybos centrai, juk retas kuris šiais laikais gali maistą užsiauginti pats. Išeitis visgi yra. Vis daugiau ūkininkų grįžta prie mūsų protėvių ūkininkavimo tradicijų ir renkasi auginti ekologiškus produktus, taip suteikdami mums galimybę ir vėl valgyti maisto produktus be jokių žalingų, mūsų sveikatai kenkiančių medžiagų.

Kodėl verta rinktis ekologiškus produktus? Na pirmiausia, renkantis ekologiškus produktus remiame ūkininkus ir gamintojus, kurie tiki sveika gyvensena, maisto produktų kokybe bei tvariu ir aplinką tausojančiu požiūriu į žemės ūkį. Ir tai išeina į nauda mums visiems, tiek ūkininkui, visai planetai, tiek jūsų šeima, tiek ir ateities kartoms.

Kaip žinia, ekologiniams ūkiams yra keliami labai griežti reikalavimai. Pavyzdžiui, ekologiškai auginant gyvulius ūkininkai privalo užtikrinti, kad gyvuliai bus šeriami tik ekologiškais pašarais (t.y. augintais nenaudojant jokių cheminių trąšų, pesticidų, herbicidų, antibiotikų, hormonų ir pan.), ganyklose tokie gyvuliai rupšnoja tik natūraliai auginamus pasėlius, netręštus trąšomis, nepurkštus pesticidais. Kad šių reikalavimų būtų laikomasi, ekologinius ūkius prižiūri ir tikrina atsakingos institucijos. Žinodami visa tai, kokius produktus rinktumėtės savo šeimai? Tuos, kurie buvo auginami atsakingai ir atsižvelgiant į bendrą tiek, žmonių, tiek gamtos gaunamą naudą, ar tuos produktus, apie kurių gamybos ir auginimo procesą, naudotus chemikalus beveik nieko nežinote?

 

KAS YRA EKOLOGIŠKAS ŽEMĖS ŪKIS IR KUO EKOLOGIŠKAS ŪKININKAVIMAS NAUDINGAS VARTOTOJAMS?
Ekologinis ūkininkavimas yra žemės ūkio sistema, kuria siekiama aprūpinti vartotojus šviežiu, skaniu ir patikimu maistu kartu atsižvelgiant į natūralius gyvavimo ciklus.

Kodėl turėtume rinktis ekologiškus produktus? Todėl, kad ekologiški produktai gaminami (auginami) naudojant:

 • Žemės ūkio valdymo metodus, kurie skatina sveikas ekosistemas ir draudžia naudoti genetiškai modifikuotas sėklas ar augalus, nuotekų dumblą, ilgai išliekančius, žmogaus sveikatai žalingus pesticidus, herbicidus ar fungicidus.
 • Gyvulininkystės valdymo metodus, kurie skatina sveiką ir humanišką elgesį su gyvūnais šeriant juos ekologiškai išaugintais pašarais, gyvuliams sudarant sąlygas būti lauke, gryname ore ir nenaudoti antibiotikų arba augimo hormonų. Gyvūnai, nors ir auginami maistui, taip pat kaip ir žmonės nusipelno rūpesčio, priežiūros, tinkamo maisto bei gyvenimo sąlygų.
 • Maisto perdirbimo metodus, kurie leidžia apsaugoti ekologiškų produktų vientisumą ir uždraudžia švitinimą, genetiškai modifikuotų ingredientų (GMO) bei sintetinių konservantų naudojimą.

 

10 PAGRINDINIŲ PRIEŽASČIŲ, KODĖL TURĖTUME RINKTIS EKOLOGIŠKUS PRODUKTUS:

 1. Ekologiški produktai atitinka griežtus standartus
  Ekologiškiems produktams suteikiami sertifikatai užtikrina visuomenę, kad produktai buvo auginami pagal griežtas taisykles, nenaudojant  toksinių, cheminių žaliavų, trąšų ar GMO.
 2. Ekologiškų produktų skonis puikus!
  Tai žinoma kiekvienam – tinkamai prižiūrimoje dirvoje užauga stiprūs, sveiki augalai, kurie tampa naudingu maisto šaltiniu tiek žmonėms, tiek ir gyvūnams.
 3. Ekologiški produktai sumažina įvairių sveikatos problemų riziką
  Daugelis patvirtintų naudoti pesticidų buvo užregistruoti gerokai prieš tai, kai buvo atlikti išsamūs tyrimai, kurie parodė, jog šios cheminės medžiagos gali sukelti vėžį ir kitas ligas, sukelti alergijas. Ekologinis ūkininkavimas yra vienas iš būdų užkirsti kelią tolimesniam šių pavojingų cheminių medžiagų patekimui į orą, žemę, vandenį ir mūsų visų organizmus.
 4. Ekologiniai ūkiai gerbia mūsų vandens išteklius
  Nenaudojant teršiančių chemikalų bei neišplaunant azoto, tuo pačiu tinkamai formuojant dirvožemį, yra saugomi ir tausojami vandens ištekliai.
 5. Ekologiniai ūkiai kuria sveiką dirvožemį
  Dirvožemis yra maisto grandinės pagrindas. Pagrindinis dėmesys ekologinėje ūkininkystėje skiriamas ūkininkavimo metodams, kuriais kuriamas sveikas dirvožemis, skatinamas natūralus dirvožemio derlingumas bei ilgaamžiškumas.
 6. Ekologiniai ūkiai gyvuoja harmonijoje su gamta
  Ekologinis ūkininkavimas gerbia pusiausvyrą, reikalingą sveikai ekosistemai: skatinamas laukinės gamtos saugojimas, įskaitant ir pašarinių kultūrų rotacijas, saugomos pelkės ir t.t.
 7. Ekologiškų produktų gamintojai yra lyderiai novatoriškuose moksliniuose tyrimuose
  Organiniai ūkininkai praminė kelią, daugiausia savo lėšomis, atliekant novatoriškus tyrimus ūkiuose, kuriais siekiama sumažinti pesticidų naudojimą ir žemės ūkio neigiamą poveikį aplinkai.
 8. Ekologiškų produktų gamintojai stengiasi išsaugoti biologinę įvairovę
  Įvairiausių rūšių (biologinės įvairovės) praradimas yra vienas iš neatidėliotinų spręsti aplinkos problemų. Gera naujiena yra ta, kad daugelis ekologine žemdirbyste užsiimančių ūkininkų ir sodininkų renka ir išsaugo sėklas bei augina neįprastas veisles jau kelis dešimtmečius.
 9. Ekologinis ūkininkavimas padeda išsaugoti kaimo bendruomenes
  Ekologinė žemdirbystė gali būti mažų ūkių išsigelbėjimas, nes ji siūlo alternatyvią rinką, kurioje pardavėjas gali siūlyti teisingas kainas už pasėlius.
 10. Ekologiškų produktų gausa – maisto ir ne maisto produktai panašūs
  Dabar kiekvienai maisto produktų kategorijai yra ekologiškų produktų alternatyva. Ir ne maisto žemės ūkio produktai yra auginami ekologiškai – net medvilnė, kuri daugumos ekspertų manymu, negalėjo būti auginama tokiu būdu.

Europos Komisija išskiria šiuos pagrindinius, tipiškus ekologinio ūkininkavimo būdus:

 • ilgalaikė sėjomaina – būtina sąlyga, siekiant efektyviai panaudoti turimus ūkio išteklius;
 • labai griežtas ribojimas cheminių sintetinių pesticidų, sintetinių trąšų, gyvuliams skirtų antibiotikų, perdirbime – maisto papildų, perdirbimo priedų ir kitų pridėtinių medžiagų naudojimas;
 • visiškas draudimas naudoti genetiškai modifikuotus organizmus;
 • teikiamas pirmumas naudoti ūkyje esančius išteklius, tokius kaip gyvulių mėšlas, kuris naudojamas trąšai, arba pašarus gyvuliams išaugintus pačiame ūkyje;
 • atrinkimas augalų ir gyvulių veislių, atsparių ligoms ir prisitaikiusių gyventi vietos sąlygomis;
 • gyvulių auginimas laisvai aptvaruose, atvirame ore, šėrimas ekologišku pašaru;
 • skirtingų gyvulių priežiūrai specializuotų gyvulininkystės technologijų naudojimas.

Pasaulinės tendencijos, pavyzdžiui, didėjantis susirūpinimas žmogaus ir aplinkos gerove, dėmesys sveikatai ir atsakingas vartojimas, formuoja tvaraus vartojimo įpročius. Padidėjęs bendras susirūpinimas bei žinios šiais klausimais yra didele dalimi susijęs su ES politikos pokyčiais bei padažnėjusiomis viešomis diskusijomis.

Vis daugėja žmonių, pagrįstai būgštaujančių dėl savo bei gamtos gerovės. Eurobarometro  vartotojų apklausos rezultatai rodo, kad 94 % Lietuvos gyventojų pritaria tam, kad aplinkosauga yra labai svarbi jiems asmeniškai. Aktualiausios problemos yra: chemikalų naudojimas kasdien vartojamų produktų gamybai ir jų poveikis sveikatai, genetiškai modifikuotų organizmų naudojimas ūkiuose, oro ir vandens tarša, didėja atliekų kiekis ir žemės ūkio tarša. Vartotojų susirūpinimas sveikata bei vartotojiškumu labiausiai išaugo per pastaruosius metus. Tačiau vartotojams vis dar neretai trūksta žinių apie ekologinę produkciją, ekologiškų produktų ženklinimą, todėl vartotojai turėtų patys aktyviau domėtis ekologiniu ūkininkavimu bei jo produkcija, atkreipti dėmesį į pakuotę, aprašus.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+