GMO – ar reikia bijoti?

Genetiškai modifikuoti organizmai – maisto produktai. Absoliučiai didžioji visuomenės dalis apie tai, kas yra GMO žino tik vieną – GMO yra blogai. O kas tai yra, kaip tai daroma, iš kur tai atsirado, kaip atskirti kas GMO, kas ne GMO, apskritai ar tai iš tikrųjų egzistuoja – nežinome beveik niekas. Tik viena aišku – GMO, tai blogai, ir GMO reikia vengti.

Tiems kurie tik ką „pabudo” pranešu – genetiškai modifikuotais produktais jau maitinamės virš 20 metų! Ir ką? Kam nors užaugo ranka ant galvos? Ar žuvies pelekai pažastyje? O gal išdygo skorpiono uodega iš antro galo? Nieko panašaus dar negirdėjau, girdėjau tik, kad – GMO blogai. Taigi, pabandykime panagrinėti šitą baubą.

GMO politika

Genetiškai modifikuotų organizmų baubas žiniasklaidoje pasirodė visai nesenai, vos keli metai atgal. Tuo pat metu pradėjo labai populiarėti ir EKO produkcija. Sutapimas? Galbūt, bet kai šitie dalykai taip išpopuliarėjo ir beveik tapo nauja religija, tai darosi įtaru. Tuo labiau, kad kaip visad, apie visą tai sužinome iš populiariosios žiniasklaidos, kurioje dažnai nutinka, kad sudalyvavę žmonės, užkulisiuose lieka pasipiktinę, apgauti ir apšmeižti.

Genetiškai modifikuota žaliavalgystė

Žaliavalgystėje daug ką baugina genetiškai modifikuoti vaisiai ir daržovės. Bet, įjungus kelrodę logiką ir blaivų mąstymą, ši baimė sumažėja palyginus su tuo, kokį maistą valgo patiekalų mėgėjai, lyginant su žalio augalinio maisto valgytojais.

Ne per seniausiai žiniasklaidoje buvo pasirodžiusi informacija apie tai, jog dešros gaminamos iš įvairiausių, skerdykloje esančių mėsos atliekų. Šis faktas daug ką suvimdė, pamąsčius kuo jie maitinasi jau ilgą laiką.

O dabar prisiminkite mažus, baltus lapelius, prilipintus ant bet kokių parduotuvėse esančių mišrainių pakelių. Ant kurių užrašyti keli mišrainių ingridientai ir dvigubai daugiau E – konservantų. O mišrainės gi – šviežias maistas. Negi galvojate, kad jos padarytos iš ekologiškų produktų? Iš tų ilgai ir sunkiai augintų, su meile atrinktų ekologiškų vaisių ir daržovių? O, kad jie, būdami tokie švieži ir skanūs, išsilaikytų bent 1 dieną vitrinoje, į juos dar pridedama krūva konservantų, ir viena porcija tekainuoja tik kelis litus! Deja, šviežias maistas ir taip skanus, o konservantai yra tam, kad apskritai būtų – skonis.

Taip pat yra ir su kitais patiekalais, kuriuos dauguma perka jau pagamintus. Pirkėjas niekada nežino ir negali žinoti, iš kokių produktų pagamintas patiekalas. Bet prisiminus, kad visa tai yra pramonė ir biznis, realus vaizdas susidėlioja į savo vietas.

Perkant šviežią maistą, pirkėjas yra labiau apsaugotas nuo nekokybiškų produktų, kadangi perka vaisių ar daržovę tiesiogiai. Todėl šiuo atveju galima matyti, ką perki. Daržovių ir vaisių augintojai, kurių produkciją parduodama šviežia, stengiasi, kad jų produktai būtų kuo tinkamesni. O maistas, kuris skirtas „užkulisiams”, patiekalų gamybai – gali būti bet koks.

GMO maistas šviežias ir apdorotas

Įsivaizduokite, kad žaliavalgis ir patiekalų mėgėjas nusiperka šviežių GMO daržovių. Taigi, kuris valgo sveikiau?

Sakykime, kad GMO produkte maistingumo yra 50%. Taigi, suvalgius šviežius produktus žmogus gauna 50% energijos. Dabar įsivaizduokime patiekalų mėgėją, kuris tą menkos vertės produktą pradės pjaustyti, kepti, virti, maišyti su kitais įvairiais produktais, prieskoniais ir t.t. Kas tada lieka? Iš to ir taip vargano GMO belieka tik krūva „nuolaužų”.

Taigi, kas Jus baugina žaliavalgystėje? :)

© Saulėtas Poetas

4 Komentaras

 1. kampas pagautas ,)

 2. sedi dvi blondines ir valgo ryzius su jautienos kepsniu. viena sako „mes kovosime pries GMO”
  kita sako:
  mes uz sveika maista mes uz Eko , pavalgysim ir eisim piktintis protestuoti pries valgancius GMO ”
  :)
  tikiuosi pagausite kampa :)

 3. Ale, kai valgo visokias kiaules, kuriose pilna visokiausių genų, žuvį ir kitus gyvūnus tai nieko baisaus. O kai kažkoks vienas genas atsiras pomidore, tai jau katastrofa :)

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+