Alkoholikai

Paršeliai protingesni už alkoholio mėgėjus

…atnešė ėdalą su alumi. Vadas vėl pradėjo uostinėti, dairytis į šonus, mąstyti, žiūrėti į viršų, ir staiga, lyg kažką prisiminęs, savo knysle apvertė lovį su maistu. Žmonės pagalvojo, kad čia – atsitiktinumas, ir vėl atnešė košės su alumi. Šį kartą, kai tik paršelių vadas pauostė, iškart apvertė lovį!

Eksperimentas

Iš 10–ties motininių kiaulių paimta po vieną vieno mėnesio paršelį. Jie uždaromi į vieną aptvarą. Iš pradžių paršeliai nesutarė, stumdėsi, bet po kelių dienų susivienijo į bandą. Tarp jų „iškilo” vadas – ne didžiausias, o protingiausias paršelis. Po to, eilės tvarka pagal protingumą išsirikiavo kiti paršeliai. Prie lovio su ėdalu pirmas eidavo vadas, po to – sekantis eilės tvarka iki paskutinio. Paršeliams atnešė ėdalą su alumi. Vadas priėjęs uostinėjo, dairėsi į šonus, mąstė, o paskui ėmė ir paėdė. Po jo, eilės tvarka, net nemąstydami kiti paršeliai prisiėdė košes su alkoholiu. Ir tada paršeliai nuo alaus sukvailėjo. Pats mažiausias staiga puolė didžiausią, prasidėjo muštynės, betvarkė, žviegimas… kaip ir aludėse. Po muštynių bandos nariai išsilakstė į kampus, bijodami vienas kito, drebėdami. Dvi dienas paršeliai pagiriojosi. Trečią dieną jie išsilaižė savo žaizdas ir vėl susivienijo į bandą.

Paršelių protas skiria nuodus nuo maisto

Po trijų dienų eksperimentą pakartojo. Atnešė ėdalą su alumi. Vadas pradėjo uostinėti, dairytis į šonus, mąstyti, žiūrėti į viršų, ir staiga, lyg kažką prisiminęs, savo knysle apvertė lovį su maistu. Žmonės pagalvojo, kad čia atsitiktinumas, ir vėl atnešė košės su alumi. Šį kartą, kai tik paršelis – vadas pauostė, iškart apvertė lovį! Vieno mėnesio paršelis, turėdamas piršto dydžio smegenis, aiškiai žino, ką daryti su alkoholiu.

Žmonės, kenkiantys sau ir kitiems, turi paisyti draudimų.

Teigiantys, jog draudimais nieko nepasieksime greičiausiai yra kvaili, arba turi tikslą nugirdyti liaudį. Nesenai perskaičiau baudžiamąjį kodeksą. Tai tomai draudimų, kurių nepaisantiems yra numatyta ir mirties bausmė. Gal tuomet panaikinkime baudžiamąjį kodeksą, jei draudimais nieko nepasieksime? Tai kaip? Visuomenė, tai draudimai, kuriuos ji pati susikuria ir jų laikosi; kas nesilaiko, tuos baudžia, izoliuoja arba atima gyvybę. Kai kas, kaip visada jau turintis liguistą priklausomybę alkoholiui, sako: „Na, ką jūs! Baudžiamąjį kodeksą palikime – turi būti draudimai. Tik alkoholio nereikia uždrausti.” O girtas vairuotojas yra baudžiamas. Ddraudžiama vairuoti girtam. Panaikinkime šį draudimą, jeigu jau alkoholio nereikia uždrausti.
Žinote, kas bus? Į gatvę išeiti jau bus labai pavojinga. Tad jeigu manote, kad draudimu nieko nepasieksime, tai leiskime vairuojantiems gerti ir traiškyti žmones? Kai kas taip mano…Ar vis dar laikotės nuomonės, kad draudimu nieko nepasieksime? Ar žinote, kad jau yra pasiūlymų… leisti vairuoti girtiems? Kas gali pasiūlyti tokį įstatymą? Beprotis, arba tas, kuris žino, kad toks įstatymas sunaikins daugybę žmonių. Greičiausiai kažkas tuo suinteresuotas.

Protingos šalys

1998 turėjau laimės dalyvauti 64 – tame pasauliniame „Humanizmo ir blaivybės“ kongrese, kuris vyko Švedijos šiaurėje. Teko pasivaikščioti po parduotuves. Miesto centre didžiulė parduotuvė „Domus”, ten yra visko, absoliučiai visko, išskyrus alų, vyną, degtinę ir kitą alkoholį. Yra ir kultūringų šalių… Sulčių pardavėjos klausiu: „Ar turite alaus?”. Ji išsigando ir šoktelėjus atsakė: „NE! Jokio alkoholio! Ne!” Paklausiau švedo, ar pas juos įvestas „sausas” įstatymas? Jis pasakė, kad kol kas ne, bet – beveik. Ir pradėjo pasakoti, kad už miesto yra viena parduotuvė, kuri prekiauja alkoholiu 3 valandas per dieną. Ir visi alkoholikai iš visų rajonų ten apsiperka:)  Bet alkoholį toje parduotuvėje parduoda tik pateikus pasą, kurio duomenys iš karto įvedami į kompiuterį ir automatiškai išsiunčiami policijai pagal tų žmonių gyvenamą vietą: „Laukite. Kvailys atvažiuoja, turėsite problemų. Ruoškitės.”
Švedija – pirma šalis, kurioje aš pamačiau, kad į žmones, vartojančius alkoholį, žiūrima kaip į bepročius, nes: 1. jie kenkia sau; 2. kenkia aplinkiniams; 3. ir dar už tai moka didžiulius pinigus. Ar gali taip elgtis normalūs.

Ten gyvenome 8 dienas, ir per tą laiką aš nemačiau nei vieno policininko, nei vienos konfliktinės situacijos. Po langais stovi vėžimėliai, dviračiai, mašinos, ir niekam nekyla mintis kažkam pakenkti, nes žmonės – blaivūs – nepragėrę sąžinės ir gėdos.

Kongrese pasisakė Švedijos darbo ministrė. Jauna, šviesi moteris pareiškė, kad 8 iš 16 – kos Švedijos valstybės atstovų yra blaivybės organizacijos nariai, kurie iš principo niekada nevartoja nei alaus, nei vyno, nei degtinės, nei cigarečių. 112-kos šalių atstovai atsistojo ir pasveikino ją ovacijomis. Ji pasakė: „Kaip darbo ministrė pareiškiu, kad Švedijoje yra bedarbystės problema. Bet 99% šios problemos priežasties – likęs alkoholinių gėrimų pardavimas ir vartojimas. Žmonės, kurie lankosi alkoholio parduotuvėse, nenori dirbti. Jie gauna socialines išmokas ir jas prageria. O jei juos pavyksta įdarbinti, jie nesugeba kokybiškai dirbti.“

Norvegijoje, faktiškai, panaikinta ir prekyba tabaku. O žinote kodėl? Todėl, kad Norvegijoje ir Švedijoje yra karalius ir karalienė. Jie yra švedai ir norvegai, mylintys savo liaudį. Jie nori, kad išaugtų sveika ir pilnavertė karta. O Švedija ir Norvegija turtingiausios ir sparčiausiai besivystančios šalys Vakarų Europoje. Norvegija 25 metus neužleidžia pirmų vietų žiemos sporte, o joje gyventojų – tik 4 milijonai. Štai ką gali blaivūs žmonės. Paruošė www.sveikata666.lt  pagal akademiko Vladimiro Georgivičiaus Ždanovo lekciją Redagavo J. Juršys

3 Komentaras

  1. vakar jau vadovė kalbėjo, sukvietusi viso kolektyvo susirinkimą, apie alkoholio žalą smegenims. Nors ji daugiau kalbėjo, kaip vengti alkoholio vartojimo darbo savaitės metu, taip pat jinai skatino jo iš vis atsisakyti arba bent jau apriboti jo kiekį. gal ir pasieks ta jos pateikiama informacija darbuotojų smegenis…

  2. Jums labai pasisekė, kad turite tokią administratorę. Apie tokius drąsius žmones reikia kalbėti ir jais didžiuotis.

  3. Šiandien darbe buvo sukviestas visas kolektyvas. Surašė visų vardus, pavardes, asmens kodus, ir paprašė pasirašyti, patvirtinti, pasižadėti, kad darbo metu ir prieš darbą nevartojame alkoholio. Atsirado darbuotojų, kuriem iškilo klausimas, kam šito reikia, o administratorė atrėžė, kad užteks čia Lietuvai daryti gėdą ir kad metas pradėti blaiviai mąstyti. Sulaukus savo eilės, su pasididžiavimu padėjau savo parašą.
    Džiugu, kad ir Lietuvoje jau žiūrima rimčiau į alkoholizmą. Žingsnis po žingsnio.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+