Penkiaskiautė driekė – grožio ir nemirtingumo paslaptys
Europiečių namuose kaip dekoratyvinis augalas sutinkama penkiaskiautė driekė (dar vadinama Pietiniu ženšeniu arba Jiaogulan) savo gimtinėje Kinijoje laikoma nemirtingumo vaistažole, galinčia pratęsti gyvenimą iki 100 ar daugiau metų. Jiaogulan savo savybėmis yra panašus į įprastą ženšenį. Nuo seniausių laikų ilgaamžiškumui ir sveikatinimui kinai geria iš šio augalo paruoštą stimuliuojančią arbatą, o Kinijos moterys, kurių grožis žinomas visame pasaulyje, naudoja iš penkiaskiautės driekės pagamintas įvairias kosmetikos priemones.
Sudėtis bei grožiui ir sveikatai naudingos savybės
Kinai penkiaskiautę driekę vadina žodžiu jiaogulan, kuris verčiamas kaip „nemirtingumo žolė“. Šis vijoklinis augalas su šliaužiančiomis šaknimis ir plonais stiebeliais paplitęs daugelyje Azijos šalių ir pietiniuose kai kurių valstybių regionuose. Pekino mokslininkai įtraukė jį į pirmąjį dešimtuką vaistinių augalų, turinčių įtakos penkioms žmogaus organizmo sistemoms – nervų, širdies ir kraujagyslių, reprodukcinei, imuninei ir virškinimo. Kinijos provincijų gyventojai, kurie žino jaunystės ir grožio paslaptis, reguliariai geria iš jiaogulan užplikytą arbatą, todėl daugelis iš jų gyvena daugiau nei 100 metų, be to, daro tai aktyviai – dirba savo ūkyje ar kitur.
Apie penkiaskiautės driekės gydomąsias savybes ir jos įtaką grožiui bei savijautai buvo žinoma dar 200-aisiais metais prieš mūsų erą. Augalo sudėtyje aptinkami 82 rūšių saponinai, o kai kurie iš jų yra panašūs į randamus ženšenio šaknyse. Jiaogulan taip pat turi glikozidų, peptidų, vitaminų, rūgščių, eterinių aliejų, mineralinių druskų, pektinų, dervų ir t.t. Šių medžiagų derinys:
- Pasižymi antidiabetiniui poveikiu, kurį nulemia augalo sudėtyje esantys hiperozidai, taip pat sustiprinantys grožio ir atjauninimo efektą. Jiaogulan rekomenduojama įtraukti į insulinui atsparių pacientų dietą.
- Turi antioksidacinį poveikį. Pietų ženšenis apsaugo ląsteles nuo pažeidimo oksidacijos proceso metu. Todėl tie, kurie rūpinasi savo sveikata ir grožiu, turėtų reguliariai valgyti šią žolelę, pridėti jos į įvairius patiekalus – salotas, sriubas, užkandžius ir t.t. Iš šios augalo gaunama labai skani ir aromatinga arbata;
- Skatina kepenų ląstelių regeneraciją, įskaitant įvairių šio organo ligų atvejais – hepatito, kepenų cirozės ir po chemoterapijos vėžiu sergantiems pacientams;
- Sustiprina imuninę apsaugą. Be to, padeda organizmui atsistatyti po ligų;
- Pagerina odos būklę, didindamas jos stangrumą ir elastingumą, panaikindamas spuogus ir akne. Jei jūsų tikslas – veido ir kūno grožis, reguliariai gerkite iš nemirtingumo žolės paruoštą arbatą;
- Padeda kovoti su antsvoriu. Daugelis Kinijos gyventojų neturi viršsvorio. Gal jų grožio paslaptis slypi pietinio ženšenio naudojime?
Kam naudingas pietinis ženšenis?
Jiaogulan laikomas stipriu adaptogenu, kuris gali atkurti homeostazę visose minėtose penkiose žmogaus organizmo sistemose. Penkiaskiautę driekę naudoja kovojant su depresija ir nemiga bei streso pasekmėmis. Ji skiriama širdies kraujagyslių ir smegenų aterosklerozės, hipertenzijos, aritmijos ir impotencijos atvejais. Kinijoje ji parodė puikius rezultatus kaip papildoma terapija AIDS sergantiems pacientams, pagerindama medžiagų apykaitą ir pagreitindama limfocitų gamybą. Šis augalas taip pat naudojimas siekiant padidinti ištvermę sunkaus fizinio darbo ir psichinio streso metu, padeda pasireiškus išsekimo ir nuovargio požymiams.
Reikėtų paminėti, kad iki 1406 metų šią vaistažolę valgė tik alkio malšinimui, tačiau 1578 m. garsus gydytojas Li Shi-Zhen apie ją jau rašo kaip apie vertingą gydomąjį produktą. Nuo 80-ųjų pabaigos Kinijos gydytojai pradeda įtraukti pietinį ženšenį į patinimų, traumų, navikų, hematurijos ir odos ligų terapiją. Be to buvo pastebėta, kad penkiaskiautė driekė teigiamai atsiliepė ją vartojančių pacientų grožiui ir sveikatai. Šiuolaikiniai gydytojai rekomenduoja ją diabetikams naudoti kaip cukraus pakaitalą, sportininkams – siekiant geresnių rezultatų, o propaguojantiems sveiką gyvenimo būdą – gerai savijautai, cholesterolio kiekio kraujyje mažinimui, pagerinti bendrą tonusą ir nuotaiką, atsparumą stresui ir neigiamam aplinkos poveikiui.
Kontraindikacijos
Absoliučių kontraindikacijų Jiaogulan neturi, tačiau visada yra individualaus netoleravimo ir alerginių reakcijų rizika. Kiekviena moteris turi savo grožio paslapčių, tačiau geriau atsisakyti visų eksperimentų nėštumo ir maitinimo krūtimi metu. Tai negali duoti pietų ženšenio vaikams iki 3 metų. Esant miego sutrikimams, jį geriau būtų vartoti iki 16-os valandos.
Paruošimas
Jiaogulan yra daugelio maisto papildų, vaistų, dietinių produktų ir lieknėjimui skirtų arbatų dalis. Tačiau, jei norite, galite įsigyti tik vieno komponento arbatą ir savarankiškai paruošti preparatą savo grožiui ir gerai sveikatai. Teisingas receptas:
Švarų arbatinuką išskalaukite verdančiu vandeniu, įberkite žaliavos santykiu 1 arbatinis šaukštelis su stikline vandens. Vanduo turėtų būti ne verdantis, o karštas, t.y. atvėsintas iki 80-85 ° C temperatūros. Pamaišykite turinį medine lazdele ir po pusės minutės vandenį nupilkite. Vėl užpilkite tokį patį kiekį tokios pat temperatūros vandens ir maždaug 10 minučių palaikykite uždengtą. Kai gėrimas taps šviesios citrinų spalvos, jis bus paruoštas naudoti. Pagerinti arbatos skonį galima pridedant mėtos, raudonėlių, čiobrelių. Moterims dėl grožio ir savijautos pagerinimui naudinga įdėti melisos.
Sustiprinti gėrimo efektyvumą galima jį laikant uždegtą šiek tiek ilgiau – apie 15-20 minučių. Jūs galite naudoti tą pačią žaliavą ir pakartotinai, tačiau tuomet duokite vaistažolėms įsigerti daugiau laiko – 25-30 minučių. Renkantis arbatą būtinai atkreipkite dėmesį į lapų spalvą – ji turėtų būti natūralaus žalio atspalvio, o forma gali būti įvairi – įprasti arbatos lapai, kamuoliukai ar net susisukusios spiralės. Beje, kuo labiau susisukę lapai, tuo stipresnis ir sodresnis bus gėrimas. Šią arbatą galite gerti reguliariai, tačiau ji negali visiškai pakeisti esamų ligų tradicinių gydymo metodų. Arbatos gėrimas gali pastaruosius papildyti, bet negali būti naudojamas vietoj gydymo.