Varikozė – pavargusių kojų liga
Kiek laiko per savaitę praleidžiate sėdėdami darbe, automobilyje, leisdami laiką namuose prie televizoriaus ar vakarieniaujant? Vien 40 valandų praleidžiame sėdėdami darbe, bet, blogiausia, kad to nesureikšminame. Sėdėjimas darbo kėdėje jau toks įprastas, kad šį laiką natūraliai norėtume atmesti. Keliaudami iš Vilniaus į Klaipėdą jau pajaučiame diskomfortą: norisi pajudinti kojas, pasilankstyti, o tai viso labo tik 3 ar 4 valandos – pusė darbo dienos. Ir tai tikrai negali reikšti nieko gero. Tyrimais įrodyta, kad ilgas sėdėjimas yra vienas iš labiausiai kojų venoms kenkiančių veiksnių. Kas antras sėdimą darbą dirbantis žmogus suserga kojų venų ligomis. O juk tai milžiniškas skaičius! Venų varikozė – mazginis arba maišelinis paviršinių kojų venų išsiplėtimas, galintis sukelti tolimesnių rimtų sveikatos sutrikimų.
Kaip atpažinti venų varikozę?
Pirmieji požymiai dažniausiai fiziškai nejuntami. Galima pastebėti payškėjusias kojų venas, rankomis apčiuopus galima jausti venų iškilimus. Ligai progresavus, pradedamas justi kojų nuovargis: atsiranda tempimo jausmas, skausmai ilgesnį laiką praleidus sėdint ar stovint. Dienos pabaigoje dažnai kamuoja kojų tinimas, o naktimis – kojų mėšlungis.
Varikozės susirgimo priežastys. Kodėl moterys serga dažniau?
Net 50 procentų žmonių suserga kojų venų varikoze. Dažniausia to priežastis – genų, atsakingų už jungiamojo audinio tvirtumą paveldėjimas. Būtent dėl šios priežasties suserga vyrai. Tarp moterų ši liga labiau paplitusi. Sergančiųjų varikoze tarpe jos sudaro didžiausią dalį – apie 60 procentų. Deja, taip yra todėl, kad moterys turi daugiau susirgimo veiksnių. Vienas iš pagrindinių – staigūs hormonų pokyčiai organizme. Net 50 procentų nėščiūjų pasirodo varikozės požymiai. Dėl hormonų pokyčių taip pat suserga ir paauglės, ir vyresnės moterys, prasidėjus klimaksui.
Kad ir kaip nerimta ar juokinga pasirodytų, bet varikozės atsiradimui įtakos turi neatsiejama nuo moters gyvenimo atributika – aukštakulniai bateliai. Jie trikdo veninio kraujo tėkmę kojose. Veržiantys rūbai, kaip ir aukštakulniai batai, taip pat trikdo kraujo tekėjimą. Tad, jeigu moteris dirba sėdimą darbą ir tuo metu avi aukštakulnius batelius bei dėvi aptemptus, ankštokus džinsus, ji tik padidina galimybę susirgti varikoze. “Koja ant kojos” kryžiavimas – žavus viliokiškas įprotis, kurio rėikėtų atsikratyti.
Pastebima, kad didėja sergančiųjų skaičius jaunuolių tarpe, o tai, be abejonės, galima sieti su pasikeitusia darbo specifika, technoligijų visuomene. Visos sąlygos suteikia galimybę kuo daugiau laiko praleisti sėdinti.
Nesiėmus prevencinių priemonių ankstyvose ligos stadijose, gresia kur kas rimtesni sutrikimai – dėl veninio kraujospūdžio atsiradę odos sukietėjimai. Patys menkiausi sužeidimai tose vietose gali sukelti audinio plyšimus ir kraujavimą.
Varikozės gydymas ir prevencinės priemonės
Varikozės gydymas priklauso nuo ligos progreso. Pastebėjus pirmuosiuos požymius galima imtis įvairių prevencinių priemonių: eiti į masažus, užsiimti gimnastiniais pratimais ir šalto vandens procedūromis, dėvėti specialią avalynę ar elastines kojines. Tačiau, viena geriausių prevencinių priemonių – geriamieji vaistai. Esant didelei pasiūlai, vaistu pasirinkimas gali tapti nemenka problema, tačiau pastaruoju metu paplito gydymas su detralex vaistais. Jie patenka į žmogaus organizmą ir taip pakelia venų tonusą, mažina kapiliarų sienelių pralaidumą. Vartojant ilgesnį laiką pajaučiamas ženkliai sumažėjęs kojų tinimas, pabrinkimas, pegerinama kraujo apytaka. Detralex vaistai jau kurį laiką rekomenduojami gydytojų ir tarptautinių sveikatos organizacijų. Su juo yra atlikta daugiausia mokslinių tyrimų. Be to, detralex vaistai patrauklūs savo natūralumu – jų sudėtyje esti specialių apelsinių žievelių. Dėl detralex sudėties, nėra reikalingas gydytojo receptas ir jį gali vartoti net nėščiosios. Tai bene vienintelis vaistas, greitai paveikiantis visus varikozės simptomus. To priežastis – vaisto smulkinimas specialiu mikronizacijos būdu, dėl kurio padidėja detralex poveikio greitis ir stiprumas.