Antioksidantai

Antioksidantai, kovojantys su laisvaisiais radikalais

Iš kur gauti šių medžiagų? Jos yra gyvoje floroje, gamtoje. Daržovėse ir vaisiuose yra ne tik antioksidantų, o ir visų reikalingų vitaminų, bei karotinoidų ir polifenolių. Daugybė padarytų tyrimų įrodo, kad valgant vaisius ir daržoves įgyjama apsauga nuo laisvųjų radikalų, kurie yra ligų ir mirčių šaltiniai. Kas labai daug valgo vaisių ir daržovių, tas rečiau suserga vėžiu, hipertonija, širdies ligomis, artritais ir priešlaikine mirtimi. Teigiama, kad tiksliai nustatyta, jog dideli daržovių ir vaisų kiekiai per pusę mažina vėžio susirgimų riziką. O ką jau bekalbėti, jeigu jūsų visas racionas vaisiai ir daržovės, jeigu jūs floravalgis…

Mokslininkai teigia, jog vaisiai ir daržovės atlieka antioksidantų funkciją, kuri ir naikina laisvųjų radikalų veiklą – ligų sukėlimą.
Tokia dieta lėtina senėjimo procesus, o svarbiausia – smegenyse.

Paskutiniuosius metus mokslas ieškojo vaisiuose ir daržovėse esančių dalelių, atsakingų už nuostabią antioksidantinę veiklą. Atrasta daugybė stiprių antioksidantų: beta-karotino, alfa karotino, likopeno, liuteino ir zeaksantino. Taip pat tamsiuose vaisiuose ir daržovėse randami labai aktyvūs antioksidantai vadinami flavonoidai

Skrupulingi mokslininkai iš JAV Žemės ūkio departamento Beltsville, Merilend, išanalizavo daug maisto produktų ieškant konkrečių egzotinių antioksidantų: likopeno pomidoruose ir liuteino žaliose lapinėse daržovėse. Taigi, dabar mes žinome, kad bet kuriuose iš šių augalų yra daug galingų antioksidantų.

Tačiau revoliucinis žingsnis buvo padarytas Tafts universiteto Bostone tiriant ne atskirus antioksidantus, o jų rūšinių sumų rezultatus. Sumaišę po tris vieno ar kito produkto pavyzdžius iš supermarketų,  špinatus ar braškes, mokslininkai praleido minkštimą ir ekstraktą per didelio efektyvumo skysčių chromatografą. Tuo būdu rado gaunamą produktų antioksidantinį sugebėjimą naikinant laisvuosius radikalus. Taip kiekvienam produktui nustatomas jo sugebėjimas. Šis rodiklis rodo, kiek gamta davė florai galimybių neutralizuoti ląstelės žudymą laisvaisiais radikalais. Didžiausias rodiklis – daržovės ir vaisiai. Todėl svarbu ne tai, kiek produkte yra antioksidanto, likopeno ar anticionino. Svarbi jų visų sumos galimybė.  Geriausi iš geriausių yra juodos slyvos, razinos, vaivorai, mėlynės, česnakas, lapiniai kopūstai, spanguolės, braškės, špinatai, avietės – ir visi kiti tamsūs vaisiai ir daržovės, o taip pat arbata ir raudonas vynas. Yra skaitoma, kad būtent dažomasis pigmentas veikia antioksidantiškai.  Taip pat yra svarbu žinoti, kad bendras antioksidantinis poveikis yra didesnis atskiro produkto, vaisiaus ar daržovės, nei atskirų komponentų suma. Vaisiai ir daržovės turi sudėtingiausią antioksidantų asortimentą, kurie sąveikaujant tarp savęs sustiprina vienas kitą ir padidina veikimo efektą.

Paruošė Ramybė

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+