Baltos juostelės ant odos: kaip susidoroti su strijomis ant pilvo?
Baltos juostelės ant pilvo (medicininis pavadinimas – strijos) atsiranda dėl mechaninio odos pažeidimo. Tai yra negražūs šviesios spalvos, skirtingo gylio ir pločio randai. Kokios gali būti šių pokyčių priežastys ir ar galima užkirsti kelią strijoms papasakosime šiame straipsnyje.
Nėštumas ir kitos priežastys, dėl kurių strijos atsiranda ant pilvo
Kas yra mechaninis odos pažeidimas? Leiskite mums pateikti paprastą pavyzdį – dėl staigaus svorio padidėjimo, pavyzdžiui, nėštumo metu, didžiausio pasipriešinimo vietose atsiranda audinių įplyšimų. Organizmas stengiasi pataisyti situaciją savarankiškai, „susiūdams“ pažeistas vietas jungiamuoju audiniu. Todėl ant kūno atsiranda rausvos juostelės. Iš pradžių dėl kapiliarinės kraujotakos jie yra šviesiai rausvos spalvos ir tik po tam tikro laiko, dėl jungiamojo audinio maitinimo trūkumo, kurio neužtikrina odos ląstelės, kapiliarai apmiršta, jungiamasis audinys tampa šiurkštus, o randai nusidažo baltai. Kadangi melaninas strijų vietose taip pat nėra gaminamas, baltos juostelės lieka matomos netgi ant įdegusios odos.
Strijų atsiradimo ant pilvo priežastis ne visada yra staigus svorio padidėjimas. Toks nepatogumas gali atsirasti dėl greito svorio kritimo. Šiuo atveju pablogėja odos aprūpinimas krauju ir, atitinkamai, sutrinka metabolizmas (medžiagų apytaka organizme). Vidutinis odos sluoksnis (derma) negauna pakankamos mitybos, todėl jo elastingumas žymiai sumažėja, o tai taip pat sukelia odos pažeidimą. Ir tada kūnas vėl pradeda šalinti pažeidimą jungiamojo audinio pagalba – strijos atsiranda ant pilvo ir kitų odos sričių.
Be to, strijų gali atsirasti dėl genetinių polinkių, hormoninių ir imuninių sutrikimų, o kai kuriais atvejais ir dėl chirurginio įsikišimo, pavyzdžiui, nedidelių navikų pašalinimo, ypač krūtinės srityje.
Salono procedūros strijų pašalinimui
Galite pabandyti atsikratyti strijų namuose, tačiau galėsite pasiekti matomą efektą tik tuo atveju, jei susiduriate su šviežiomis strijomis. Jei randai yra seni, tokios gydomosios procedūros nepakenks. Atvirkščiai, jos pagerins odos būklę, tačiau pačių strijų niekaip nepaveiks.
Su tokiu odos defektu kovoti nelengva – grožio salone reikės daug laiko, kantrybės ir rimtų procedūrų. Pagrindinė strijų pašalinimo sąlyga – laiku pradėtas gydymas. Švieži randai, kurių amžius yra ne ilgesnis kaip šeši mėnesiai, turintys rausvą atspalvį, daug lengviau pasiduoda koreguojami. Kai kuriais atvejais galite netgi visiškai atsikratyti jų. Kalbant apie senus, jau balintus randus, juos galima tik sumažinti, kad jie nebūtų tokie pastebimi.
Kaip jau minėjome, šviežios strijos gana sėkmingai gydomos. Joms pašalinti naudojamas cheminis pilingas (odos šveitimas). Cheminių medžiagų koncentraciją kosmetologas kiekvienam klientui parenka individualiai, atsižvelgiant į bendrą odos būklę ir pačias pažeistas vietas.
Mažiau sparčius, tačiau pastebimus rezultatus suteikia įvyniojimai ir natūralus odos šveitimas. Ypač veiksmingos procedūros naudojant spiruliną, kurioje yra daug naudingų elementų. Tokių įvyniojimų dėka strijos tampa mažiau pastebimos ir aktyvinama kolageno gamyba odos ląstelėse. Rekomenduojamas gydymo kursas – 15 procedūrų su dviejų dienų intervalu.
Senesni strijų ženklai šalinami naudojant mezoterapiją, dermabraziją, mikrocentrinę terapiją ir lazerinį šlifavimą. Beje, pastarasis metodas laikomas efektyviausiu. Naudojant lazerinį odos šlifavimą galima beveik visiškai pašalinti šviežias strijas ir žymiai sumažinti senus randus. Tačiau yra vienas niuansas – po tokios procedūros reikalingas ilgalaikis atsigavimas. Apdorotus odos plotus kiekvieną dieną keletą mėnesių reikės gydyti specialiu tepalu. Iš pradžių tai yra gana nemalonu, bet galutinis rezultatas to vertas. Lazerinį odos šlifavimą būtų geriausia atlikti rudenį ir žiemą, t.y. kai saulės aktyvumas pastebimai sumažėja.
Esant neveiksmingiems ankstesniems gydymo metodams, galima naudoti chirurginį metodą – abdominoplastiką. Strijų naikinimas ant pilvo atliekamas pažeistos odos pašalinimu. Abdominoplastika atliekama naudojant anesteziją, o reabilitacijos laikotarpis trunka ilgiau nei mėnesį. Strijų šalinimo operacija gana sudėtinga, todėl sprendimas dėl jos turi būti gerai apsvarstytas ir pagrįstas.
Be to, prieš atliekant bet kokią procedūrą, būtina pasikonsultuoti su kosmetologu, kuris pasirinks tinkamą strijų atsikratymo metodą, atsižvelgiant į asmenines savybes ir kontraindikacijų buvimą.
Kremas nuo stijų ir kitos prevencijos priemonės
Visi strijų pašalinimo metodai apima daugiau nei vieną procedūrą, kurios gali būti brangios. Be to, jos negarantuoja šimtu procentų, kad atsikratysite strijų. Todėl norint išvengti negražių baltų juostelių atsiradimo ant kūno, racionalu atkreipti dėmesį į strijų prevenciją. Tam reikia:
- Pakeisti maitinimąsi – dienos racione turi būti pakankamai baltymų (žuvų, mėsos, kiaušinių), reikalingų odos atnaujinimui, atsistatymui ir elastingumui.
- Skirkite dėmesio vandens procedūroms – dvi ar trys kontrastingo dušo minutės kasdien padės sustiprinti odos audinį ir sumažinti tikimybę odos ištempimo ant pilvo ir kitų kūno vietų.
- Organizuokite tinkamą odos priežiūrą. Gerą efektą užtikrina naudojimas kremo nuo strijų ir losjonų su azijinės centelės ekstraktu. Šios medžiagos įtakoje pagerėja odos sluoksnių kraujotaka ir aktyvinama kolageno sintezė. Tuo tarpu priežiūros produktai, savo sudėtyje turintys biosacharidų, sojos rafermino, morkų proteino ir vitamino E, padės sustiprinti odos karkasą sudarantį pluoštą.
Jei ketinate numesti svorio, rekomenduojame pasirūpinti mėtų, citrinų, saldžiųjų migdolų aliejais ir kviečių gemalais, kad būtų išvengta odos nukarimo. Kremą nuo strijų ir kitas priežiūros priemonėms reikėtų tepti iškart po dušo ant drėgnos odos.
Svarbiausia, neturime pamiršti, kad elastingos ir įtemptos odos pagrindas yra ne tik kremas nuostrijų, bet ir reguliarus fizinis krūvis kartu su subalansuota mityba. Jei norite numesti svorio ar priaugti, reikia tai padaryti protingai ir palaipsniui. Priešingu atveju, galite įsigyti nepatrauklių strijų.