Blogi mitybos įpročiai

Blogi mitybos įpročiai: nutukimas, ligos

Daugelis žmonių net nesuvokia, kad jie turi daugybę blogų įpročių, susijusių su kasdiene mityba. Kai kurie iš jų grasina rimtoms sveikatos problemoms – svorio padidėjimu, įskaitant nutukimą, taip pat virškinimo ir medžiagų apykaitos ligų vystymusi. Kol šie mitybos įpročiai nebus nustatyti ir pašalinti, svorio praradimo procesas bus sunkus ir neveiksmingas. Kuo pavojingi nesveikos mitybos įpročiai, ar maisto kokybė ir kiekis yra svarbūs, kaip elgtis su negatyviais maisto polinkiais? Ką daryti, jei pastoviai jaučiate norą ką nors kramtyti, greitai užkandžiauti, valgyti naktį?

Maistas: svarbi kokybė ir kiekis!

Nepaisant to, kad beveik kiekvienas suaugęs žmogus supranta, jog maisto kokybė yra viena iš svarbiausių sveikatos sudedamųjų dalių, tačiau taip pat svarbus gaunamo maisto kiekis ir tam tikri mitybos įpročiai. Asmuo gali rinktis maistingą, naudingą ir sveiką maistą, tačiau jei jis nuolat skubėdamas užkandžiaus ir vartos sausą racioną, valgant bus užimtas daugeliu pašalinių dalykų, žiūrės televizorių ar piktnaudžiaus kitais nesveikais mitybos įpročiais, vargu ar gali tikėtis geros sveikatos ir savijautos.

Be to, neteisinga mityba be režimo, su gausiais naktiniais užkandžiais, net jei produktai yra gana sveiki, kelia grėsmę rimtomis virškinimo sistemos ligomis ir medžiagų apykaitos sutrikimais. Kalorijų perteklius, net jei jis gaunamas ne iš greito maisto ar pusfabrikačių, gali didinti svorį. Šiuo atveju visi bandymai suliesėti yra pasmerkti nesėkmei – ir visa tai susiję su nesveikais mitybos įpročiais.

Kodėl kyla sveikatos problemų?

Visų pirma, reikia pasakyti apie bendrą visų rūšių nesveikų mitybos įpročių poveikį žmonių sveikatai apskritai. Jei nesveiki mitybos įpročiai yra įtvirtinti kasdieniame žmogaus gyvenime, didėja svoris, kenčia žarnyno sveikata ir visas organizmas. Esant nesveikiems įpročiams dažnai skundžiamasi darbingumo sumažėjimu, negalavimais, miego sutrikimais, pacientas pastebi virškinimo sutrikimus valgymo metu ir pūtimo po jo, pilvo burbuliavimą ir tuštinimosi sutrikimus. Jei asmuo neištaiso mitybos problemų, po kelių metų gydytojai dažnai aptinka tulžies pūslės, kepenų ar kasos ligas, vitaminų ar mineralų įsisavinimo problemas ir medžiagų apykaitos sutrikimus. Sistemingai persivalgant, perkrovus organizmą angliavandeniais ir riebalais gali pasireikšti sunkios ligos, pvz., diabetas ar nutukimas.

Dažniausiai mitybos įpročiai, kurie kenkia organizmui

Viena iš rimtų šiuolaikinių žmonių problemų – valgymas skubant. Šiuolaikinis gyvenimas yra gana neramus, todėl maisto vartojimui reikia skirti ypatingą dėmesį ir pakankamai laiko. Skubus valgymas skatina pernelyg didelį kalorijų suvartojimą, ištempia skrandį ir sukelia diskomfortą žarnyne, sunkumą, pilvo pūtimą ir vidurių užkietėjimą.

Kitas blogas įprotis yra valgymo metu žiūrėti televizorių, į monitorių arba pramogauti su išmaniuoju telefonu. Toks maisto vartojimas yra žalingas sveikatai ir sukelia virškinimo ligas. Jei smegenys negauna suvartoto maisto vaizdo, organizmas neaktyvuoja dalies nesąlyginių virškinimo refleksų – virškinimo sulčių išskyrimo, tulžies pūslės tono augimo. Be to, maistas tokiais atvejais paprastai sukramtomas nepakankamai, o tai taip pat apsunkina virškinimą.

Kai dėmesys skiriamas ne patiekalams, bet kitiems reikalams, žmogui sunku net prisiminti, ką ir kiek jis valgė. Dar blogiau, jei žmogus visada šalia turi krekerių dėžutę, traškučių ar sausainių pakelį, ir nuolat kramto šiuos produktus, bet nejaučia sotumo ir malonumo, o gautų kalorijų kiekis viršija dienos normą 2-3 kartus.

Įpročiai, užkertantys kelią svorio mažėjimui

Nuolatinis kramtymas iš nuobodulio yra rimta problema kelyje link sveiko svorio. Kartais, kai žmogus yra pavargęs ar nuobodžiauja, jis vertina maistą kaip malonų dėmesio nukreipimą, o įvairių maisto produktų įsisavinimo procesas yra lyg rankų ir burnos pratimai. Jei asmuo siekia obuolių ar persikų tai yra neblogai. Bet jei per ilgą darbo dieną rankas nuolat traukia link sausainių, saldainių, bandelių, traškučių ar kitų ne naudingiausių produktų, galų gale suvartojama keli šimtai kalorijų. Neatsisakius tokio įpročio liesėjimas nebus veiksmingas, antsvoris greitai sugrįš ir su papildomais kilogramais.

Įprotis valgyti arba užkandžiauti naktį, ypač kai jūs gaunate minimalų kalorijų skaičių per dieną, greitai augina antsvorį. Net aktyvios treniruotės, kalorijų skaičiavimas ir griežti mitybos apribojimai nebus veiksmingi, o svorio netekimas nebus pastebimas, jei dauguma maisto produktų kiekio suvartojama vakare ir naktį.

Liesėjimui taip pat kenkia mitybos režimo nenuoseklumas ir jo nesilaikymas. Jei asmuo valgo tris kartus per dieną darbo dienomis ir tik vieną kartą per dieną savaitgaliais, arba nuolat ką nors kramto būdamas namuose, organizmui labai sunku nustatyti kalorijų gavimo seką ir reguliarumą. Tai gali sutrikdyti medžiagų apykaitą ir sukelti atitinkamas ligas bei svorio padidėjimą.

Kaip išvengti virškinimo ligų ir ištaisyti mitybą?

Norėdamas grįžti į teisingą kelią, žmogus turi praktikuoti kelis sveikus mitybos įpročius. Jei jie dar neįtraukti į kasdienybę, turite pradėti nuo vieno iš jų ir kasdien jį taikyti. Naujo valgymo įpročio sukūrimas paprastai trunka apie tris savaites, o per tris mėnesius tampa rutina.

Norint išvengti virškinimo sistemos ir medžiagų apykaitos sutrikimų, valgydami ar užkandžiaudami visuomet turėtumėte sėdėti prie stalo. Tai leidžia sutelkti dėmesį į suvartojamą maistą, įskaitant produktų skonį ir aromatą. Prieš valgant atkreipkite dėmesį į tai, kiek yra pastebimas alkio jausmas. Valgymo metu svarbu neleisti sau siekti šaldytuvo dėl papildomų patiekalų.

Būtina skirti laiko kruopščiam kramtymui ir iš tiesų išragauti visą maistą lėkštėje. Lėtas kramtymas skatina virškinimo refleksus, fermentų ir virškinimo sulčių atskyrimą, kuris yra naudingas visapusiškam maisto virškinimui. Maistas turėtų taip susimaišyti su seilėmis, kad jį būtų galima išgerti, o ne praryti. Neskubus valgymas leidžia pasisotinti suvartojus mažiau maisto.

Pusryčiams ir pietums tinka pakankamai didelės porcijos, o vakarienei kiekį derėtų šiek tiek sumažinti. Tai yra daug naudingiau sveikatai nei menki užkandžiai per dieną ir gausi puota vakare. Tai sumažina diabeto, hipertenzijos ir nutukimo riziką, normalizuoja gliukozės kiekį kraujyje ir lipidų koncentraciją plazmoje, cholesterolio kiekį.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+