Dietos mitai: kas iš tikrųjų trukdo numesti svorio

Normalios kūno masės palaikymas yra pagrindinis geros sveikatos būklės, stipraus imuniteto ir savijautos faktorius. Tačiau daugelis iš mūsų bando numesti svorį daro tai neteisingai. Galiausiai tai baigiasi motyvacijos stoka, jo-jo efekto atsiradimu ir padaugėjusiomis sveikatos problemomis.

Pateikiame dažniausiai pasitaikančius mitybos ir dietos mitus, kad žinotumėte, kas gali pakenkti jūsų sveikatai ir sabotuos jūsų rezultatus!

1. Praleidus valgymą atsikratysite papildomų kalorijų

Jei praleisite pusryčius ar pietus, jausitės pavargę ir alkani. Tyrimai rodo, kad tokiais atvejais žmonės dažniau siekia kaloringų riebių ar saldžių užkandžių. Tuo pačiu kompensuoja „nepriteklių“ didesnėmis maisto porcijomis.

2. Reikia valgyti ribotą maisto produktų sąrašą

Jei savaitę valgysite tik salierus, apelsinus ir vištienos krūtinėlę, tikrai numesite svorio. Bet tokia dieta labai greitai nusibos. Tai taip pat nėra efektyvu ilguoju laikotarpiu, nes neaprūpina organizmo svarbiomis maistinėmis medžiagomis. Sveikas svorio metimas yra įvairi, subalansuota mityba.

3. Sveika mityba yra brangi

Galbūt nustebsite, bet pereidami prie sveiko maisto galite netgi šiek tiek sutaupyti. Jei perkate natūralius pieno produktus, žuvį ir mėsą, nesmulkintus grūdus, taip pat uogas, daržoves, vaisius ir iš jų gaminate maistą, tai galiausiai pasirodys pigiau, nei parduotuvėje pasiimti gatavų maisto produktų – salotų ir pagrindinių patiekalų, konservuoto ir greito maisto. Be to, sveikai maitindamiesi galite sutaupyti pinigų, nes užtikrinsi gerą sveikatą ir savijautą be medikamentų.

4. Negalima valgyti po 18 val

Nesvarbu, kada maitinatės, jei valgote per daug. Ir atvirkščiai, jei vakarieniausite 20 val. su tinkamu meniu, jūsų liemuo netaps platesniu! Tačiau vis tiek reikia laikytis vienos taisyklės: atsisakyti valgyti likus porai valandų prieš miegą. Bet tik todėl, kad tai apsunkina virškinimą ir gali išprovokuoti nemigą.

5. Kaloringą maistą galima vartoti tik iki pietų

Žmogaus kūnui energijos reikia ne tik ryte. Todėl maistas, kuriame yra pakankamai baltymų, riebalų ir angliavandenių, turėtų būti vartojamas visą dieną.

Beje, Kembridžo Žmogaus mitybos tyrimų centre atlikti eksperimentai parodė, kad iki 20 val. suvalgytas maistas tą pačią dieną „perdega“ ir nepatenka į „riebalų sandėlį“, kuo anksčiau tikėjo ekspertai.

6. Maistas „be riebalų“ ir „be cukraus“ – dietos sąjungininkai

Tiesa ta, kad šios maisto produktų etiketės neturi nieko bendra su dieta. Tai, kad šių medžiagų nėra maiste, dar nereiškia, kad jame yra mažai kalorijų. Maiste be cukraus dažnai yra daug riebalų, o nuriebalinti maisto produktai neretai gali pasigirti rekordiniu angliavandenių kiekiu.

7. Dėl didelio svorio kalta lėta medžiagų apykaita

Nors kai kurios dietos iš tikrųjų gali sulėtinti jūsų medžiagų apykaitą, jos dažniausiai nėra kaltos dėl papildomų kilogramų.

„Daily Mail Online“ atliktas tyrimas parodė, kad stori žmonės pasižymi spartesne medžiagų apykaita ir degina daugiau energijos, kad palaikytų organizmo išteklius. Mokslininkai nenustatė nė vieno labai sulėtėjusio metabolizmo atvejo, dėl kurio išsivystytų nutukimas.

8. Iš riebalų gaunamos kalorijos daro jus storesniu nei angliavandenių kalorijos

Svorio padidėjimo požiūriu nesvarbu, iš kurio maisto gaunamas kalorijų perteklius. Žmonės, kurie mėgsta riebią mėsą arba vartoja per daug duonos, pagamintos iš aukščiausios kokybės miltų, vienodai greitai įgis „gelbėjimosi plūdurą“ aplink pilvą.

9. Desertai be glitimo yra naudingi sveikatai

Dietos, kurių pagrindas yra maistas be glitimo, nėra niekuo sveikiai nei įprasti variantai. Priešingai, maisto produktai, iš kurių dirbtinai pašalintas gliutenas, dažnai turi daugiau kalorijų nei natūralūs analogai, todėl dėl jų padidėja svoris.

Ekspertai įsitikinę, kad maistas be glitimo yra naudingas tiems, kurie kenčia nuo glitimo netoleravimo ar serga celiakija. Sveiki žmonės neturėtų bijoti šios medžiagos.

10. Yra maisto produktų, kurie aktyvina riebalų deginimą

Tiesą sakant, joks maistas negali deginti riebalų. Norint tapti lieknesniais ir tvirtesniais, nereikia rinktis jokių specialių maisto produktų, kurie pasižymi magiškomis savybėmis, tačiau paprasčiausiai suvartokite mažiau kalorijų, nei sudeginate per dieną.

11. Laikydamiesi dietos, turite atsisakyti užkandžių

Užkandžiai tarp valgių palaiko organizmo išteklius, padeda kontroliuoti apetitą ir neleidžia apsiryti. Bet produktus reikia rinktis protingai. Tai turėtų būti sveikas, vidutinio kaloringumo maistas, pavyzdžiui, vaisiai ir daržovės, pieno produktai, riešutai, virti kiaušiniai.

12. Visi angliavandeniai yra vienodai blogi

Aktyviam gyvenimui organizmui reikalingi visi didžiojo trejeto komponentai – baltymai, riebalai ir angliavandeniai. Tačiau angliavandeniai angliavandeniams nelygu. Laikydamiesi dietos ir sveikai maitindamiesi, turėtumėte rinktis sudėtines rūšis: pilnagrūdžius produktus, tokius kaip kviečių košė, javų duona ir rudieji ryžiai, o ne paprastus saldumynus ir desertus.

13. Maisto papildai padeda numesti svorį

Jei dietoje nurodoma įsigyti kokį nors specialų maistą ar papildus, tikrai neverta jos bandyti. Svorio metimo papildų pramonė yra kelių milijonų dolerių verslas, ir nenuostabu, kad jų rinkodara tokia agresyvi. Tačiau tyrimai rodo, kad maisto papildų vaidmuo mažinant svorį yra nereikšmingas.

14. Šokoladas yra tabu metant svorį

Daugelis dietų draudžia vartoti šokoladą. Tačiau atliekant mokslinius tyrimus nustatyta, kad nei šokoladas, nei kuris nors kitas maistas nebuvo vienintelis veiksnys, nulėmęs svorio augimą.

15. Dietos pagalba galima modeliuoti kūną

Kai kurie žmonės laikosi dietos ne todėl, kad jiems reikia numesti papildomų kilogramų – jie napatenkinti figūros parametrais. Bet laikantis dietos, jūsų sėdmenų ar krūtų forma nepasikeis. Moteriai, turinčiai „kriaušės“ figūrą numetus svorį, klubai ir sėdmenys taps šiek tiek mažiau išreikšti, tačiau jos figūros proporcijos išliks.

Sveikas maistas

Mitybos specialistė, svorio ir mitybos konsultantė, asmeninė kūno rengybos trenerė Svetlana Talabko teigia, kad kiekvienais metais atsiranda vis daugiau „nuostabių“ būdų sulieknėti. Įdomiausia tai, kad kuo modernesnis metodas, tuo daugiau apribojimų ir kančių jis turi sukelti, tuo noriau juo žmonės tiki. Mes neieškome lengvų kelių!

Sutikite, jei pasakysime, kad sulieknėjime nėra jokios paslapties – jums tereikia sumažinti maisto kiekį, stebėti riebalų, baltymų ir angliavandenių pusiausvyrą, vartoti daug maisto produktų, turinčių skaidulų, sumažinti laisvo cukraus kiekį, pakankamai miegoti ir būti fiziškai aktyviems, jūs pasakysite: „na, ne, nuobodu, kažkaip per paprasta“.

Bet jei sakoma, kad ką tik buvo sukurtas unikalus svorio metimo būdas – būtina atsisakyti bulvių, kruopų, makaronų vartojimo po 15 val. ir šviečiant mėnuliui tuščiu skrandžiu išgerti litrą išrūgų, o po to tris kartus apsisukti – tai jau neįtikėtinai įdomu. Šis metodas negali neveikti, ypač jei garsi tinklaraštininkė jį skelbia demonstruodamas vapsvos juosmenį.

Mes visi ieškome „stebuklingų piliulių“, deja, jos dar niekas nesugalvo. Bet kokia dieta veikia kalorijų deficito principu – mes sunaudojame daugiau energijos nei gauname su maistu. Tačiau kokias pasekmes sveikatai turės ta ar kita dieta, tebėra didelis klausimas.

Šaltiniai:

Nutritional aspects of late eating and night eating / Gallant A., Lundgren J., Drapeau V. // Curr Obes Rep.. – 2014

Myths, presumptions, and facts about obesity / Casazza K., Fontaine K.R., Astrup A., et al // New Engl J Med.. – 2013

Popular diet myths debunked / Texas A&M University // Science News. – 2016

Reklama: gpklinika.lt

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+