Europos Sąjungos naujovė Lietuvos mokykloms – Olweus prevencinė

Dar vien įdomybė, parėjusi iš Europos Sąjungos į Lietuvos mokyklas, yra daktaro Olweus(patyčių ir smurto prevencijos)sukurta programa, kurios tikslas – „mokyti visą mokyklos personalą atpažinti, pastebėti patyčias ir tinkamai į jas reaguoti”.

Tiesa, čia fiksuojami tik tarp mokinių vykstantys konfliktiniai atvejai.

Šiandien priskaičiuota 13 Klaipėdos mokyklų, atrinktų į tą programą. O norint į ją patekt, reikia atitikti tam tikrus kriterijus, nes tam juk skiriamos piniginės lėšos!

Lietuva – ES taikinys

Pasaulio sveikatos organizacijos tyrimo duomenimis, iš 35 šalių Lietuva yra pirmoje vietoje pagal aukščiausią patyčių mastą – štai ir ES taikinys: „Lietuva pagaliau pradeda atpažinti šią situaciją pagal psichologinės sveikatos katastrofą”- kvaileliai lietuviai iki šiol nematė, va po tyrimų atpažino save. O pati „prevencinė programa kol kas palikta tik mokytojams, kurie vieni negali pakeisti sistemos.” – teigiama dokumente. Panašu, kad Lietuvos mokytojai – universalai: tuo pat metu dėsto dalyką, dirba su spec. poreikių vaikais, įgyvendinėja visų prevencijų programas.

Ak, tiesa, ateity ŠMM žada instruktorių konkrečiai prevenciniam darbui. Bet tai – ateityje…kas labai primena pažadus „prikepti” mokytojams padėjėjų darbui su spec. poreikių vaikais, kurių tai – nėr, tai – trūksta.

Ar tikrai Olweus – panacėja nuo smurto?

Į klausimą, kokios priežastys lėmė tokį gėdingą Lietuvos būvimą 35 – oje vietoje, Ilona Jonutytė, koordinavimo grupės atstovė Klaipėdos apskrityje, atsakė, jog tiesiog todėl, kad niekas iš tikrųjų nesirūpino ir į problemą valdžia žiūrėjo pro pirštus, ir kad ši Olweus programa nebuvo taikyta, ir kad va dabar jau kad taikysim….!!! Vaje, negi tikrai rasta panacėja nuo smurto???

Metų laiko programos taikymas Norvegijoj, tyrėjų teigimu, sumažino patyčių mastą mokyklose iki 70%. Beje Olweus programa yra sukurta Norvegijoje. Jos autorius – prof. Dan Olweus. JAV Smurto tyrimų ir prevencijos centras pripažino Olweuso programą esant viena iš 12-os pačių efektyviausių smurto prevencinių programų pasaulyje. Lietuvoje” Olweus programą mokyklose padės įgyvendinti norvegų paruošti lietuvių instruktoriai. Gal ir sauso įstatymo programos instruktoriai Lietuvai ten bus ruošiami… Į klausimą „Kokio rezultato tikimąsi, jei ta prevencija taikoma tik siauram rate, tik mokykloj – o juk vaiką veikia aplinka už mokyklos ribų, namai, TV…?”

I. Jonutytė atsakyt negalėjo. Matyt atsakymo dar nėra, o kažką daryt tai reikia…

Parengė J. Juršys

4 Komentaras

 1. „Patyčios – tai pasikartojantis tyčinis vaikų ir paauglių elgesys, nukreiptas į silpnesnį bendraamžį, siekiant sukelti jam fizinį ar emocinį skausmą.” – teigiama Roberto Povilaičio, Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto Bendrosios psichologijos katedros doktoranto ir Jurgitos Valiukevičiūtės, psichologės
  (Vilniaus Vaikų linija) straipsnyje „Patyčios – mitai ar realybė?” Na kaip patogu visą suversti ant vaikų! Tos patyčios vyksta ir suaugusių tarpe, ir dar kokiais mąstais: nuo agresijos(karų, žudymo, grasinimų…) iki pačių rafinuočiausių, slaptų formų(globalizacija, demagogija…).
  Šių dviejų „tyrėjų” pasisakymas yra labai patogus nuvesti skaitytojų mintis nuo jų „daržo” į vaikus – lai meta akmenis į tuos, kurie silpni gintis, kurie daugumoje nė nesupranta, kad į juos yra mėtoma. Doktoranto ir psichologės pasisakymą galėtų būti vadinamas rafinuotos patyčios pavyzdžiu. Arba jie nesuvokia, ką rašo…;)

  Beje, pats patyčių prevencijos programos autorius Dan Olweus teigia, kad vaikus reikia keisti.
  O! Paradoksalioji realybe! Į ką pasikeis tie priešingybių tampomi vaikai, kai viena ranka „dėdės” globalistai juos maitina narkotikais, alkoholiu, tv, sexu, kontraceptinėm ir t.t., o kita, „gerąja”, atstatinėja jų vertybių sistemas?

 2. Teko kalbėtis su keleta mokytojų, įsijungusių į psichologinę "patyčioms – ne" programą. Keletą gražių renginių pravedusios, daug vaikučiams kalbėjusios apie gražų elgesį tarpusavyje, ne vieną skriaudžiamąjį nuo vyresniojo peštuko apgynusios. Tačiau nuo mokytojų, kurie skriaudžia vaikus fiziškai ar morališkai, apginti nėra paprasta. Kodėl? O gi kiek kas skundų berašytų, visa atsitrenkia į mokyklos vadovą, kaip į sieną. Nes jam matyt paranku tokius darbuotojus turėti? o ir paramą iš olweus jau gavo…

 3. Gal jie juokauja?? Kokia dar anti-smurtinė programa? Oficialiai skelbia vieną, o daro visiškai atvirkščiai – skatina mokinukus rūkyti! Mokinukų klasėje pakabinamas kalendorius su žodžiais „O jeigu mūsų kaimo visi vyrai rūkytų pypkes iš daikto, išeitų didelis debesis. Ot būtų gerai. Kai aš užaugsiu, turėsiu pypkę, o tu?”. Į prevencinę programą tikrai nepanašu.

 4. Olweus programa ir toliau intensyviai „diegiama” mokyklose. Kažkokiu tai mistiniu būdu, nes kas padidėjo, tai vaikų agresyvumas. Gal net būtent ši programa ir skatina tai? Kovo mėn. skelbiamas Olweus instruktorių rengimo atrankos konkursas. Susidomėjau, kokie gi asmenybės kriterijai pageidautini, norint į tuos išrinktųjų kursus patekt. Juk vis tik darbas atsakingas – mokyti kitus, kaip užkirsti kelią blogiui. Na, gerbiamieji, iš anketos apklausos aišku, kad tuom instruktorium gali patapt vos ne kiekvienas mirtingasis, kurs netingi ar sutinka dirbt dykai. Apie jų moralės savybes užklausimų nerasta. Tai panašu, kad toks dalykas neaktualus. Tai kam tada ta „instruktorių” kepykla???

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+