Gyvenamojo namo statinio analizė

Dvaras minimas nuo 1795 m. vardas kildinamas iš žodžių „aukštas“ ir „elka“ arba „alka“ – susirinkimas, šventa vieta, žinyčia. Pakalnėje tekantis upeliukas vadinamas Šventupiu. Ten, kur dabar išsidriekusi Aukštelkė, buvo dirbamos žemės laukai.

1 pav Priartinta vieta Lietuvos žemėlapyje

2 pav Vieta Lietuvos žemėlapyje

Namas

Gyvenamojo namo pastatas vienaaukštis su mansarda. Bendras plotas- 116,975 m2.

Namo išplanavimas

Pirmąjame aukšte irengta virtuvė, vonios kambarys, svetainė, valgomasis ir koridoriai. Mansarda eksplotuojama kaip miegamoji zona, todėl ten įrengti trys miegamieji kambariai, vonios kambarys bei palėpė.

Miegamųjų kambarių plotas svyruoja nuo 12 iki 14 m2. Virtuvės ~9 m2, valgomojo ~11.22 m2, svetainės ~19,25 m2, vonios ~9,4 m2, koridorių ~ 13 m2 , prieangio ~10 m2.

Prie namo taip pat pristatyta veranda, kurios plotas apie 6 m2.

4 pav Pirmo aukšto planas 5 pav Mansardos planas

Namo konstrukcijos

Pamatai

Namas pastatytas ant juostinių pamatų. Po žeme jie tęsiasi iki rūsio grindų tai yra apie 1,45 metro. Virš grunto jie iškilę apie 0,55 metro. Kadangi namo vietoje reljefas ganėtinai lygus, pamatai virš grunto, visame užimame plote iškilę beveik vienodai. Pačiuose pamatuose taip pat yra įrengti rūsio langai.

Pamatai yra padaryti iš dviejų dalių. Vidinėje pamato pusėje dvejomis eilėmis buvo mūrijamos plytos, o iš laukinės pusės buvo pilamas skiedinys. Kadangi pamatų apačia yra žemiau įšalo gylio tai yra 1,2 metro, nekyla pavojus kad laikui bėgant dėl šalčio poveikio, skils sienos, ar įvyks kitokios deformacijos. Tačiau piltas skiedinys nebuvo gerai izoliuotas nuo drėgmės, todėl laikui bėgant po gruntu esanti pamato dalis gali netekti tvirtumo, ko pasekoje gali smarkiai nukentėti ir pats statinys.

Sienos

Visos namo konstrukcijos yra medinės. Išorinės sienos apmūrytos silikatinėmis plytomis, kurios dengia prieš tai buvusias medines rąstinias sienas. Rekonstruotas prieangis buvo sumūrytas iš keramzitbetonio blokelių, kurie vėliau padengti termoizoliaciją suteikiančiu pūtų polistirolu. Pastarasis pagal specialią techniką padengtas tinku ir nudažytas.

Vidinės namo sienos pirminio namo eksplotavimo metu buvo nutinkuotos ir padegtos dažais bei to laikmečio madą atitinkančiais ornamentais. Vėlesniu laikotarkiu visos to stiliaus sienos pakeistos. Virtuvės sienos renovuotos ant prieš tai buvusių dažytų sienų sumontuojant laminuotas medienos plaušų dailykentes su medžio imitacija. Svetainės ir valgomojo sienos- nutinkuotos, išlygintos ir išklijuotos tapetais. Miegamieji kambariai – medinės sienos prieš sukant gipso plokštes išlygintos, vėliau užlygintos gipso paliktos siūlės ir sienos išklijuotos dažomais tapetais. Vonios kambario sienos taip pat renovuotos ant senųjų dažytų sumontuojant plastinines dailylentes. Prieangio, koridoriaus ir verandos sienos šiuo metu remontuojamos, todėl iškaltos gipsu, tačiau greitu metu išlyginus siūles gipsas bus paruoštas kitai apdailai.

8 pav Mūrinė namo siena 9 pav Prieangio išorinės sienos apdaila

10 pav Medienos plaušo medienos imitacijos dailylentės

11 pav Tapetai

Grindys

Namo grindys po jo pastatymo buvo sumontuotos iš medinių lentų, tačiau 2000 metais vykdant rekonstrukciją pirmame aušte jos buvo išmontuotos. Į pastarųjų vietą išlietas betonas, taip grindys sustiprintos ir išlyginti medinių grindų eksplotavimo metu susidarę nelygumai. Svetainė ir valgomasis iškloti laminuotomis medienos plaušo grindimis, virtuvė – PVC grindų danga. 2015 vykdant remonto darbus koridorių, prieangio ir vonios kambario grindys buvo išklijuotos keramikinėmis plytelėmis. Mansardos grindys paliktos medinės, ant jų į tarpą dedant garsą ir šilumą izoliuojančią medžiagą sumontuotos laminuotos medienos plaušo grindys.

12 pav Laminuotos medienos plaušo grindys

13 pav Laminuotos medienos plaušo grindys 14 pav Keramikinės plytelės

Lubos

Kai kuriuose kambariuose lubos yra tiesiog paprastos medinės lubos, tokios kokios buvo įrengtos statant naujai namą, tik apklijuotos plastikinėmis apdailomis.

Svetainėje įrengtos gipsu dengtos lubos, viename kambario gale su reljefine apdaila. Gipsas pritvirtintas prie senųjų medinių lubų.

Perdanga

Perdangą tarp pirmojo aukšto ir mansardos laiko maždaug 20 centimetrų pločio tašyti rąstai. Ant rąstų iš abiejų pusių sukaltos medinės maždaug 10 centimtrų pločio lentos. Tarpuose tarp rąstų supiltas storas spalių sluoksnis, kuris suteikias šiluminę izoliaciją. Tačiau peordangos lentos sukaltos neitin lygiai arba nuo stovėjimo pasislinkusios, nes per tarpus spaliai byra į pirmą aukštą.

Durys

Remontų metu name pakeistos visos durys. Išorinės paradinės pastato durys – standartio dydžio, šavuotos su storo stiklo langeliais. Taip pat išorinės verandos durys pasirinktos standartinio dydžo šarvuotos durys su vaizdą iš lauko antspindinčiais langeliais.

Namo viduje perėjimuose tarp kambarių sumontuotos vienodos laminuotos medienos durys. Iš prieangio į koridorių, iš koridoriaus į virtuvę ir iš virtuvės įvalgojąjį vedančios durys – natūralios medienos.

17 pav Išrorinės šarvuotos durys 18 pav Vidinės laminuotos medinės durys

Langai

Name yra mediniai euro langai, rėmai padaryti iš kelių sluoksnių medinių plokštelių ir dviejų dalių stiklo paketo. Šie langai buvo sudėti 2004 metais. Prieš tai buvo paprasti mediniai langai sudėti perstatant namą. Senuosius langus reikėjo keisti, nes jie buvo senojo stiliaus, blogos šiluminės izoliacijos ir dėl amžiaus nebebuvo tinkami eksploatacijai. Verandoje yra sudėti plastikiniai langai.

19 pav Vidinės laminuotos

medinės durys

Stogas

Namo stogas šlaitinis, vienoje jo dviejose vietose jis išlenktas. Prieš 2012 metų rekonstrukciją stogas buvo iš asbestinio šiferio lapų. Keičiant stogą dėl gero jų stovio buvo palikti senieji kazilai, taičiau jie sujungti naujomis lentomis ir išlyginta stogo plokšuma. Ant lentų išklota izoliacinė plėvelė ir ant jos susukti nauji beasbestiniai šiferio lapai. Stogo kraštai apkalti vėjalentėmis, kurios kaip ir kaminas apskardinti, lietvamdžiai kol kas dar nesumontuoti.

Pats stogas akmens vata apšiltintas iš vidinės pusės. Taip pat stoge įmontuotas stoglangis.

20 pav Stogo šlaitai

Laiptai

2015 metais remonto metu pakeisti seni itin statūs mediniai laiptai. Naujieji pagaminti iš storo metalinio rėmo, kuris sujungtas su siena. Ant rėmo storais varžtais prisuktos 5 centimtrų storio ąžuolinės lentos. Sumažintas laiptų statumas ir pakeistas jų išdėstymas patalpoje. Dabartiniai laiptai dar nepilnai užbaigti, tačiau jau eksplotuojami.

21 pav Laiptai

Inžinerinės sistemos

Šildymas

Pagal senajį namo išplanavimą pastate buvo įrengtas vietinis centralinis šildymas, tačiau 2016 metais buvusi krosnis panaikinta, pakeisti radiatoriai o šiluma vamzdžiais parnešama iš katilinės, esančios 5 metrai nuo namo. Katilinėje pastatytas kieto kuro katilas kurianamas malkomis.

22 pav Kieto kuro katilas 23 pav Šilumos paskirstymo mazgas

24 pav Radiarorius su šilumos kieko reguliatoriais

Vandentiekis

Pastate yra vietinė vandentekio sistema. Ji buvo įvesta 2003 metai, po kiemą išvedžioti maždaug 70 metrų 16 centimetrų diametro vamzdžių. Sodyboje yra šulinys, todėl iš jo ir imamas vanduo. Surblio pagalba vanduo pakeliamas iki hidroforo, kuris paskirsto vandenį po namą. Pastate vandenį pašildo elektrinis boileris.

Kanalizacijos vamzdžiais nuotekos nuteka į kanalizacijos šulinų, kuris nuo namo nutolęs maždaug 50 metrų.

Elektra

Elektra į namus kaime tiekiama elektros linijomis, atvestomis stulpais. Nuo bendros linijos gatvėje, tiesiai į kiemą laidas taipogi atvestas stulpu, kas mano manymu kelia šiek tiek nepatogumų. Kiemo teritorijoje stovi du elektros stulpai, kurie užima nemažai vietos palyginus su bendru kiemo plotu. Elektros skydinė įrengta ant namo, ten įdėti nauji skaitliukai ir automatiniai saugikliai. Prieš tai skydinė buvo namo viduje.

Pastate laidai pagal senąją statyba buvo išvedžioti tarp balkių lubose. Tai kelia pavojų priešgaisrinės saugos atžvilgiu, nes graužikai, tokie kaip pelės, gali lengvai prieiti prie laidų lubose ir juos pažeisti. Dėl šitos priežasties gali lengva kilti gaisras. Tačiau darant remontus per pastaruosius keletą metų laidų išvedžiojimas buvo perkeltas tarp lubų sluoksnių perdangų.

Išvados

Išanalizavus pastatą tampa aišku, kad kone visos jo dalys jau yra rekonstruotos, todėl jis nebeatitinka statybos metu padarytų projekto brėžinių. Planuojama ateityje namą dar labiau renovuoti ir panaikinti visus atsiradusiu defektus.

Įtempiamos lubos Visoje Lietuvoje Gera kaina Vilnius Jonava​ Montavimas www.ferentina.lt

Search

+