Halal

Halal musulmonų maistas

Etninė ir religinė pasaulio ir atskirų šalių gyventojų įvairovė paskatino maisto industriją gaminti tokius produktus, kurie yra tinkami įvairioms vartotojų grupėms. Halal produktų (atitinkančių islamo reikalavimus) rinka laikoma viena pelningiausių ir įtakingiausių rinkų šiandieniniame pasaulyje.

Halal produktų sertifikavimas ir ženklinimas – tai oficialus patvirtinimas vartotojui, kad tokius produktus gali vartoti tikintys musulmonai.

Halal produktai turi būti ruošiami laikantis griežtų taisyklių. Skersti gyvulius gali tik musulmonas. Skerdžiami tik visiškai sveiki gyvuliai, o daroma tai labai greitai, kad galvijai nepajustų baimės. Kategoriškai draudžiama skersti gyvulį kitų gyvulių akivaizdoje ar net galąsti peilį jiems matant. Skerdžiant ištariama „Alacho vardu“, iš skerdenų nuleidžiamas visas kraujas.

Esminis reikalavimas – kad Halal produktas būtų apdorojamas atskirai nuo kitų produktų – kad jų sudėtyje nebūtų jokių islamo draudžiamų medžiagų pėdsakų.

Nauda

Maistas yra švaresnis, sveikesnis ir skanesnis, patvirtintas produkto kokybės, ekologiškumo, švarumo, sveikumo ir etiškumo garantu.

Produktams keliami aukšti etiniai, etniniai, religiniai bei kokybės ir saugos reikalavimai. Be grynai religinių reikalavimų yra griežtai reglamentuojama gyvūnų gerovė ir sveikata, jų skerdimo būdas ir įrankiai, maisto sudedamosios dalys, higienos ir veterinarijos reikalavimų užtikrinimas visoje produktų tiekimo grandinėje ir kt.

Ypatingas dėmesys skiriamas skerdimo ypatumams, siekiant kaip galima labiau sumažinti gyvūno skausmą ir patiriamą stresą.

Halal sertifikavimo laboratorijos turi sukurtas metodikas ir prietaisus, kurių dėka ekspres būdu nustatoma, pavyzdžiui, „streso hormonų“ kiekis mėsoje ar pagal Halal standartus neleidžiamų sudedamųjų dalių buvimą produktuose.

Jeigu produktui pagaminti yra naudojamos žaliavos, kurios islamui nėra priimtinos (pvz., kiaulienos, alkoholio turinčios medžiagos), ir jas pakeisti būtų sunku arba tuomet pasikeistų produkto paskirtis, tokio produkto sertifikuoti taip pat nereikėtų.

Dažniausiai gamyboje pasitaikančios medžiagos, kurių sudėtyje gali turėti gyvulinės kilmės Haram medžiagų yra:

 • Riebalai;
 • Proteinai;
 • Želatina;
 • Kolagenai;
 • riebalų rūgštys ir jų dariniai (E430-E436);
 • druskos arba esteriai iš riebalų rūgščių (E470-E495);
 • glicerinas (E422);
 • amino rūgštys;
 • Enzimai;
 • Taurinas;
 • kai kurie vitaminai (A, B6, D, E) ir kitos medžiagos.

Halal produktų gamybai naudojamos tokios medžiagos negali būti iš kiaulienos mėsos

Transportuoti Halal paženklintus produktus, atskiriant nuo produktų, kurie šio ženklinimo neturi.

Jeigu tose pačiose patalpose yra laikomi Halal sertifikuoti produktai/žaliavos kartu su nesertifikuotais, yra svarbu sertifikuotus produktus laikyti atskirose zonose, kad šie negalėtų kontaktuoti tarpusavyje.

Toks atskyrimas galėtų būti neaktualus nebent tais atvejais, kai kartu su sertifikuotais produktais yra laikomi tokie produktai, kurie iš prigimties yra laikomi Halal (vaisiai, daržovės, medus ir pan.), t. y. papildomų patikrinimų nereikia, kad islamas leistų juos naudoti, nes jie savo natūralioje sudėtyje neturi jokių įtartinų draudžiamų medžiagų.

Halal produktas būtų apdorojamas atskirai nuo kitų produktų – kad jų sudėtyje nebūtų jokių islamo draudžiamų medžiagų pėdsakų (vadinamų „Haram“ medžiagų) bei būtų užtikrinimas aukštas produktų higienos ir saugos lygis;

Išvados

Musulmonai įsitikinę, kad Halal maistas yra švaresnis, sveikesnis ir skanesnis;

Skerdžiami tik visiškai sveiki gyvuliai, o daroma tai labai greitai, kad galvijai nepajustų baimės. Kategoriškai draudžiama skersti gyvulį kitų gyvulių akivaizdoje ar net galąsti peilį jiems matant. Skerdžiant ištariama „Alacho vardu“, iš skerdenų nuleidžiamas visas kraujas;

Transportuojant Halal paženklintus produktus – tai jų fizinis atskyrimas nuo produktų, kurie šio ženklinimo neturi;

Svarbu produktus laikyti atskirai nuo Halal ženklu pažymėtų produktų.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+