Kaip skirtingi kvapai veikia nuotaiką?

Šviežiai nupjautos žolės ar ką tik suskintos puokštės kvapas, stiprios rytinės kavos aromatas, jūros bangų mūša. Kas tarp jų bendro?

Visi jie atlieka ypatingą vaidmenį sužadindami žmogaus uoslės pojūčius ir kiekvienas skirtingai veikia mūsų nuotaiką. Vieni gali būti malonūs, kiti – nelabai, tačiau visi jie daro įtaką mūsų mintims ir emocijoms. Kvapus galima panaudoti įvairiausiais būdais ir sužadinti specifinius pojūčius – nuo laimės iki pasibjaurėjimo. Tad kas gi yra kvapas ir kaip jis gali veikti mūsų nuotaiką? Skaitykite toliau norėdami sužinoti daugiau.

Kas yra uoslės pojūtis?

Uoslė yra vienas iš penkių žmogaus pojūčių – tai ypatingas pojūtis, padedantis suvokti kvapus. Paprastai tariant, įkvėpdami gauname informaciją iš aplinkos apie mus supantį pasaulį.

Uoslė atlieka daugybę funkcijų ir yra glaudžiai susijusi su skoniu. Ji padeda pajusti malonumą valgant ar geriant, taip pat atpažinti pavojus užuodžiant degėsių kvapą, dūmus bei įvairias kenksmingas chemines medžiagas. Kūdikystėje uoslė vystosi pirmiausiai. Žmogaus nosyje yra stulbinamas kiekis kvapus atpažįstančių ląstelių – net šeši milijonai. Todėl nenuostabu, kad užuodžiami kvapai gali turėti didelės įtakos jūsų kasdienei nuotaikai.

Kvapų rinkodara

Per pastarąjį dešimtmetį labai išaugo kvapų panaudojimas populiarinant prekių ženklus, nes verslas ėmė pastebėti, kaip tai veiksminga. Kai kurie didžiausi ir žinomiausi pasaulio prekių ženklai stengiasi panaudoti kvapus, kad sužadintų savo tikslinių rinkos vartotojų emocijas.

Aplinkos kvapas

Įmonės pradėjo naudoti kvapus kaip tam tikrą savo prekės ženklo toną, peržengiantį paprasto prekės ženklo ribas ir sužadinantį jausminę patirtį. Pavyzdžiui, didžiosios tarptautinės bendrovės savo būstinėse naudoja kvapnius oro kondicionierius, kad priėmimo zonoje žmones pasitiktų malonus aromatas.

Taip įmonės siekia klientams ir lankytojams nusiųsti žinutę, kad jie yra saugioje ir patogioje vietoje, o svarbiausia – švarioje, skoningoje ir profesionalioje. Kvapai padeda įmonėms kurti subtilų ir unikalų įvaizdį ir tai gali būti laikoma švelniu rinkodaros įrankiu.

Įvairūs nuotaiką veikiantys kvapai naudojami ir įvairiose kitose vietose, pavyzdžiui, parduotuvėse, kazino ir viešbučiuose. Tokiose vietose kvapais siekiama teigiamai nuteikti lankytojus, kad žmonės jaustųsi laimingi ir atsipalaidavę.

Kvepiantys reklaminiai stendai

Skirtingai nei aplinkos kvapai, kvepiantys reklaminiai stendai yra daug drąsesnė ir tiesmukiškesnė kvapų rinkodaros forma. Panašiai kaip informacinis stendas suaktyvina optinę žmogaus sistemą, taip kvepiantis reklaminis stendas veikias uoslę. Didelė dalis žinomų mažmenininkų naudoja ryškius kvapus, norėdami, kad konkreti vieta ar teritorija kvepėtų jų pasirinktu kvapu. Pavyzdžiui, kavinė, kvepianti šviežiai maltomis pupelėmis, arba butikas, kvepiantis rozmarinais ar levandomis. Bet kas apsilankęs „M&M“ parduotuvėje Niujorke ar Londone, tikriausiai prisimintų saldų šokolado kvapą viduje ir, tikėtina, kad sužadinti pojūčiai paskatintų įsigyti produktą.

Kvapų mokslas

Kvapų poveikis žmogaus nuotaikai nėra tik abstrakti sąvoka, iš tiesų ji paremta mokslu. Pastaraisiais metais buvo atlikta keletas didelių tyrimų, kurių metu prieita prie išvados, kad kvapai iš tiesų turi akivaizdų poveikį. Bendrovė „International Flavors & Fragrances Inc“ (IFF) atliko tyrimą ir nustatė, kad tam tikri aromatai veikė tyrimo dalyvių nuotaiką ir turi raumenis atpalaiduojantį poveikį. Tyrimo metu taip pat nustatyta, kad tam tikri kvapai kai kuriems žmonėms padėjo sumažinti stresą. O Harry Lawless straipsnyje „Kvapų poveikis nuotaikai ir elgesiui: aromaterapija ir jos poveikis“ nagrinėjo, kaip kvapai gali veikti elgesį įvairiais skirtingais būdais – teigiamai arba neigiamai. Kvapų poveikį nuotaikai taip pat nagrinėja garsūs prekių ženklai, pavyzdžiui, „Versace“. Kurdami naujus kvepalus jie skiria lėšų ir atlieka tyrimus šioje srityje.

Kvapai sužadina pojūčius

Taigi kvapai yra galinga rinkodaros priemonė. Jie veikia žmones įvairiais būdais, tad galima rinktis, kokį įspūdį sukurti – subtilesnį ar griežtesnį. Įmonės įtraukia kvapus į savo verslo planus, nes žino, kad šiuolaikiškas, tikslingas požiūris yra saugus, nes jau įrodytas kvapų emocinis poveikis klientams. Akivaizdu, kad ši rinkodaros sritis dar iki galo neatrasta. Tačiau nekyla abejonių, kad ji bus vis plačiau naudojama ateityje.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+