Kiparisų eterinis aliejus. Receptai

Eteriniai aliejai atveria nuostabų gamtos ir kvapų pasaulį. Jie veikia kūną, mintis ir sielą. Aromaterapija – seniausia medicina, nes ji naudojama jau beveik 6000 metų. Eteriniai aliejai veikia ne ligos simptomus, bet visą kūną, protą ir mintis. Jie stiprina imunitetą, reguliuoja organizmo pusiausvyrą, padeda įveikti stresą. Eteriniai aliejai gali raminti, stimuliuoti, tonizuoti, žvalinti, padėti užmigti, atpalaiduoti. Kiekvienas eterinis aliejus turi daug savybių, kuriomis nuo seno garsėja, gydo įvairias ligas, todėl reikėtų juos rinktis ne tik pagal kvapą, bet ir pasidomėti jo poveikiu. Eteriniai aliejai naudojami atliekant įvairias procedūras – tai ir masažas, ir aromatinė vonia, kompresai, įtrynimai, sauna, patalynės aromatizavimas, patalpų dezinfekcija bei aromatizavimas, ir kūno priežiūra, jausmų pasaulis, kosmetika. 

  1. Kiparisas

Kiparisas (lot. Cupressus sempervirens) – kiparisinių (Cupressaceae) šeimos visžalių spygliuočių medžių rūšis. Paplitusi Viduržemio jūros regione, Artimuosiuose Rytuose. Augalas labai ilgaamžis, gali išgyventi iki 1000 metų. Mediena labai tvirta. Nuo senovės laikų visžalis kiparisas auginamas Viduržemio regiono soduose, alėjose ir yra neatsiejamas regiono kraštovaizdžio elementas. Augalas introdukuotas ir kituose pasaulio subtropikuose: Kalifornijoje, Pietų Afrikoje, Australijoje. Tai šviesiamėgiai augalai, tačiau nepakelia tiesioginių saulės spindulių, ypač vasarą, ir skersvėjų. Rudenį ir žiemą kiparisus reikia laikyti šviesioje, vėsioje ir drėgnoje patalpoje. Jei kiparisui trūksta šviesos, jis išstypsta ir praranda formą, o jei tenka tiesioginių saulės spindulių vasarą, ar yra per šilta žiemą – geltonuoja ir krenta spygliai. Nors kiparisai nelepūs, bet nemėgsta sauso oro ir aukštų temperatūrų žiemą. Ji turi būti vidutiniška, rudenį ir žiemą – 5-15oC. Nuo gegužės pabaigos iki rugpjūčio pabaigos kiparisą geriau laikyti ne kambaryje, o balkone, terasoje ar sode. Šiems augalams pražūtingas nuo centrinio šildymo radiatorių sklindantis karštas oras. Augalo aukštis iki 35 m. Augalo viršutinė dalis siaura, kūgiška. Lapija tanki, tamsiai žalios spalvos. Spygliai – plokšti 2-5 mm ilgio žvyneliai. Sėklos susitelkusios kiaušiniškuose 25-40 mm ilgio kankorėžiuose, sudarytuose iš 10-14 žvynelių. Vyriški kankorėžiai 3-5 mm ilgio, žiedadulkes paskleidžia žiemos pabaigoje.

Kiparisas antikinėje mitologijoje turėjo gedulingo medžio, pasaulio medžio, jungiančio požemių karalystę ir gyvųjų pasaulį, reikšmę. Dėl to kiparisas buvo svarbus su mirtimi susijusiuose ritualuose: lydintys mirusiojo palaikus rankose nešdavo kipariso šakeles, šie medžiai sodinti kapinėse, jo šakomis buvo apmėtomas kelias į mirusiojo namus.

  1. Istoriniai faktai

Kaip nemaža dalis smilkalų ir vaistų, kiparisas minimas dar senovės Egipte. Iš kipariso medienos tuomet buvo gaminami sarkofagai, kipariso aliejus vartotas balzamavimui. Antikos laikų graikai kiparisą aukojo požemio dievui Hadui, mat kiparisas buvo siejamas su mirtimi ir amžinybe. Būtent todėl šį medį sodino kapinėse, kaip sielvarto ir paguodos ženklą. Beje, nuo šio medžio vardo kilo Kipro salos pavadinimas: pasak legendos, dievas Apolonas kipariso medžiu pavertė vieną nepaklusnų jaunuolį, vardu Kuparisos.

Senovės asirai kipariso šakeles naudojo gydant hemarojų. Žinomas graikų gydytojas Galenas rekomendavo šią priemonę vidiniam kraujavimui stabdyti, o nuo viduriavimo siūlė gerti kipariso spyglių arbatą. Kipariso aliejus, sumaišytas su šalavijų, citrinų, pelargonijų eteriniais aliejais tinka venų varikozei gydyti. Kiparisų eterinį aliejų įprasta naudoti kojų prakaitavimui slopinti. Šis aliejus sušvelnina menstruacinius skausmus, palengvina spazmus. Vaikus šiuo aliejumi gydė nuo kokliušo.

Kadaise kiparisas buvo nepakeičiama statybinė medžiaga, nes šis medis ilgaamžis, ilgai negendantis: finikiečiai ir kretiečiai iš šios kvapios medienos statė laivus ir namus, skaptavo dievų statulas.

Šiais laikais kipariso eterinis aliejus naudojamas kosmetikoje ir parfumerijoje. Aromatinės kompozicijos su kipariso nata, paprastai būna skirtos vyrams.

  1. Kipariso rūšys
  • Visžalis kiparisas  
  • Kaliforninis kiparisas
  • Arizoninis kiparisas
  • Meksikinis kiparisas
  • Piramidinis kiparisas

3.1 Visžalis kiparisas


Visžalis kiparisas ( Cupresus sempervirens L.) auga Šiaurės Irane, Mažojoje Azijoje. Gamtoje pasiekia 25-30 m aukštį, lajos skersmuo 2-3 m. Žievė pilkai ruda, negiliai vagota. Pirmos eilės šakos auga smailiu kampu ir beveik prisigludusios prie stiebo. Smulkios šakelės išsidėsčiusios vienoje plokštumoje. Žvyniški spygliai prigludę prie ūglių. Jie tamsiai arba šviesiai žali, kartais su melsvu atspalviu. Kankorėžiai apskriti, stambūs, iki 3 cm skersmens, pilki ar pilkšvai rudi, blizgantys. Plačiausiai auginamas piramidinis kiparisas ( C. sempervirens var. pyramidalis ), kurio laja piramidės formos, šakos prigludusios prie stiebo. Įvairių veislių augalai skiriasi vainiko forma ir spyglių spalva.

„Glauca“ — laja siaurai koloniška, spygliai melsvi.

„Gracilis“ — laja tanki, kompaktiška, koloniška.

„Stricta“ — siaura laja, spygliai tamsiai žali.

„Swaine’s Gold“ — spygliai auksiniai.

3.2 Kaliforninis kiparisas

Kaliforninis kiparisas ( Cupressus macrocarpa Hartw. ex Gordon) kilęs iš Kalifornijos. Užauga iki 20-25 metrų aukščio. Laja kolonos formos, plokščia viršūne. Žievė rausvai rusva ar pilka, stora, vagota. Spygliai ryškiai žali, mėsingi, aštrūs, maloniai kvepia citrina.

„Crippsii“ kaliforninių kiparisų ūgliai trumpi, tvirti, sidabrinio atspalvio, spygliai yliški.

„Donar Gold“ — kūgiška laja, ryškiai geltoni spygliai.

„Fastigiata“ — kolonos formos, glaustomis šakomis.

„Globe“ — žemaūgis, kompaktiškas.

„Goldcrest“ — laja tanki, kompaktiška, koloniška, spygliai gražiai geltoni, dažnai parduodami mūsų parduotuvėse.

„Golden Pillar“ — šakos kylančios, išorinė spyglių pusė auksinė, apatinė — žalia.

„Lutea“ — jauni spygliai geltoni.

„Minima“ — žemaūgis, kompaktiškas, lėtai auga.

„Pendula“ — šakos nusvirusios, žvyneliai spygliški.

„Prostrate Gold“ – laja plati, plokščia viršūnė, spygliai šviesiai auksiniai.

„Pygmaea“ — žemaūgis, ryškiai žalias.

„Variegata“ („Lebretonii“) — šakelės su baltomis dėmėmis.

  1. Arizoninis kiparisas

Arizoninis kiparisas ( Cupressus arizonica Greene) paplitęs pietiniuose JAV rajonuose, Meksikoje. Sėkmingai auginamas Kryme, Kaukaze, Vidurinėje Azijoje. Užauga iki 25 m aukščio, laja plačiai kiaušiniška, tanki.

  1. Meksikinis kiparisas

Meksikinis kiparisas ( Cupressus lusitanica Mill.) panašus į arizoninį. Tėvynė – kalnuoti Meksikos ir Gvatemalos miškai. Stambūs medžiai iki 30 m, tankia, plačiai kūgiška laja, rausvai ruda, suskeldėjusia, juostelėmis besilupančia žieve. Jau jaunas medelis suformuoja plačią lają. Spygliai tamsiai melsvai žali, dygūs. Prieš 300 metų introdukuotas į Portugaliją ir dėl savo grožio paplito Europoje ir beveik visuose žemynuose. Tai dažniausiai auginami kiparisai Kaukaze. Jiems reikia daugiau drėgmės negu visžaliems kiparisams.

„Caerulea“ — laja plati, reta, spygliai melsvai žali.

„Flagellifera“ — ūgliai nulinkę, nešakoti.

„Glauca“ — ryškiai melsvo atspalvio.

„Glauca Pendula“ — ūgliai iki 20 cm, nešakoti, svyrantys, pilkšvai melsvo atspalvio.

„Pendula“ — svyrantis, tamsiai žalias.

„Variegata“ — šakelės su geltonu piešiniu.

  1. Piramidinis kiparisas

Piramidinis kiparisas:( C. sempervirens var. pyramidalis ), kurio laja piramidės formos, šakos prigludusios prie stiebo. Įvairių veislių augalai skiriasi vainiko forma ir spyglių spalva.

  1. Dažniausiai auginamų veislių kiparisai

„Aurea“ — vasarą auksinės spalvos.

„Compacta“ — žemaūgiai, gelsvai žaliais spygliais.

„Conica“ — laja plačiai kiaušiniškai kūgiška.

„Crowboroough“ — spygliai melsvi.

„Fastigiata“ — laja siauros kolonos formos, spygliai melsvai žali.

„Glauca“ — laja tanki, siauro kūgio formos, jauni ūgliai melsvi.

„Hodgins“ — spygliai sidabriškai žali, maloniai kvepia sakais.

„Sulphurea“ — lėtai auga, spygliai gelsvai žali.

„Variegata“ — auga lėtai, šakelės baltai dėmėtos.

  1. Paplitimas lietuvoje

Kiparisai neatsparūs šalčiams, todėl Lietuvoje lauke nežiemoja ir auginami kaip kambariniai augalai. Skirtingai negu dauguma spygliuočių, gerai jaučiasi namuose ir auga be ypatingų pastangų. Auga labai greitai ir greitai netelpa ne tik vazone, bet ir kambaryje. Vasarą juos geriausiai laikyti ne kambaryje, bet lauke (balkone, terasoje, sode), saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių ir vėjo. Pakenčia nedideles šalnas. Jeigu kiparisui žiemą per šilta, pradeda kristi spygliai, gali atsirasti voratinklinių erkučių, skydamarių.

  1. Kipariso dauginimasis

Kiparisai dauginami viršūniniais auginiais ir sėklomis. Auginiai įsišaknija sunkiai, todėl geriausiai sėti. Sėjinukai geriau prisitaiko prie aplinkos sąlygų ir žiemą neblogai auga net šiltuose kambariuose.

  1. Kipariso eterinis aliejus

Kiparisų eterinis aliejus kvepia mediena su švelniu prieskoniu, dažnai apibūdinamas kaip gaivus vyriškas kvapas. Kiparisų pavadinimas kilo iš graikiško žodžio „sempervirens“, reiškiančio „amžinas“.

  1. Kiparisų eterinio aliejaus išgavimo būdas

Eterinis aliejus distiliuojamas iš lapų ir kankorėžių; jame yra pineno, kamfeno, silvestreno, cimeno, sabinolio, terpeno, alkoholio ir kiparisų kamparo. Jo spalva įvairuoja nuo bespalvės iki gelsvos, jis turi malonų dūmų ir medžio kvapą, truputį primena terpentiną, tačiau mažiau nei kadagių aliejus.

  1. Kiparisų eterinio aliejaus poveikis

Antiseptinis, dezodoruojantis, insekticidinis, kraują stiprinantis, šlapimą varantis, tulžies ir kepenų veiklą gerinantis, prakaitavimą mažinantis, randus lyginantis, spazmolitinis, tonizuojantis, raminantis, atkuriantis.

9.1 Šalutinis poveikis

Puikus, kaip menstruacijų ciklą reguliuojanti priemonė, kipariso eterinis aliejus vengtinas nėščiosioms. Juo gydoma venų varikozė.

9.2 Poveikis sąmonei

Slopina, ramina įkyrias mintis. Atšviežina sąmoningumą, didina dėmesio koncentraciją, mažina verskmingumą, išsiblaškymą.

9.3 Emocinis poveikis

Dvasiškai ir energetiškai įžeminantis, stabilizuojantis aromatas. Kiparisų eterinis aliejus išjudina stagnaciją ir padeda, jis ne tik padeda priimti pokyčius, judėti su gyvenimo tėkme ir jaustis saugiais, tačiau ir pajusti/atskirti kokie pokyčiai mums palankiausi (ypač mūsų dvasiniam augimui). Kiparisai dažnai sodinami kapinėse, nes jų energija padeda išgyvenantiems gilų sielvartą ir netektį, šis aromatas paguodžia ir suteikia stiprybės gedintiems. Labiausiai veikia sakralinę ir gerklės čakras.

9.4 Bioenergetinis poveikis

Normalizuoja sapnus, raminančiai veikia emocionalius, mėgstančius piktžodžiauti, aktyvius žmones.

9.5 Poveikis kūnui

Palaiko organizmo skysčių pusiausvyrą. Gali būti naudingas išsiliejus kraujui, esant tinimui, gausioms menstruacijoms, itin smarkiai prakaituojant, turint rūpesčių dėl šlapimo nelaikymo. Tai veiksminga priemonė nuo varikozės. Kiparisas tonizuoja kraujotaką, numuša temperatūrą, stimuliuoja kepenis, palaiko optimalią kraujo sudėtį.

Naudingas reprodukcinei sistemai. Vartojamas per menopauzę, palaiko hormonų pusiausvyrą, slopina jaudulį ir dirglumą. Sureguliuoja gausias menstruacijas. Veikdamas spazmolitiškai kiparisas malšina kosulį, lengvina astmos priepolius, švelnina raumenų gėlą, sergant gripu ar reumatu.

Dėl sutraukiamųjų savybių naudingas gydant hemorojų. Aliejų galima naudoti apsiplauti ir įmaišyti į tepalą. Hemorojus dažniausiai yra prastos kraujotakos simptomas, o kiparisų aliejus gali tą sistemą suaktyvinti. Kiparisų aliejumi galima gydyti išsiplėtusias venas – tas sritis reikėtų švelniai patepti. Niekuomet nemasažuokite išsiplėtusių venų, tik švelniais judesiais į viršų tepkite kremą ar aliejų.

Kiparisų aliejus slopina mėšlungį, ypač veikia bronchus, taigi yra vienas tinkamiausių aliejų astmai gydyti. Lašelį ar du užlašinkite ant nosinaitės ir leiskite pacientui įkvėpti astmos ar kokliušo priepolio metu. Šis aliejus gali būti ir prevencinė priemonė. Kelis lašelius įlašinkite į kvapiosios lempos lėkštelę su vandeniu ir pagarinkite miegamajame. Tai gali ypač padėti astma sergantiems vaikams, nes dauguma jų bijo, kad priepolis neužkluptų naktį.

9.6 Poveikis odai

Reguliuoja skysčius organizme. Palaiko odos elastingumą, šalina celiulitą. Mažina prakaitavimą. Skatina spartesnį žaizdų gijimą. Saugo nuo pleiskanų, stabdo plaukų slinkimą.


10. Receptai su kiparisų eteriniu aliejumi 

KOSMETIKOS PRIEMONIŲ PAPILDYMAS 
4-5 lašus kiparisų eterinio aliejaus arba šio ir citrinų aliejaus (1:1) mišinio sumaišyti su 10 g (ml) pagrindo (kremo, toniko, šampūno ir pan.). 
Šalina odos kapiliarų tinklelį. Šį aliejų mišinį galima naudoti masažui, vonioms esant kojų venų varikoziniams pokyčiams ir hemorojui. 

MASAŽAS 
5-6 lašus kiparisų eterinio aliejaus arba šio ir eglių, levandų, pušų eterinių aliejų (1:1:1:1) mišinio sumaišyti su valgomuoju šaukštu bet kokio augalinio aliejaus (migdolų, alyvuogių, persikų, abrikosų kauliukų ir kt.) arba pasirinkto kremo. Naudojamas esant probleminei odai, hiperhidrozei, celiulitui. Šį mišinį, sumaišytą su riebiu pagrindu, galima naudoti kaip insekticidinę priemonę (nuo blusų). 

VONIOS 
5-6 lašus kiparisų eterinio aliejaus arba šio aliejaus mišinio, iš anksto sumaišytus su valgomuoju šaukštu emulgatoriaus (pieno, medaus, vonios putų, jūrų arba valgomosios druskos), įpilti į pilną vandens (37-38oC) vonią. Procedūros trukmė 10-25 min. 

BURNOS ERTMĖS SKALAVIMAS IR TAMPONAI 
1-2 lašus kiparisų eterinio aliejaus įlašinti į karšto vandens stiklinę. 

INHALIACIJOS 
1-2 lašus kiparisų eterinio aliejaus įlašinti į indą karšto vandens, apsigaubti rankšluosčiu ir 5-7 min. kuo giliau kvėpuoti. Būti užsimerkus. Inhaliacijos yra efektyvios sergant ūmiomis respiracinėmis ligomis, kostint. 

PATALPŲ AROMATIZAVIMAS 
4-5 lašus kiparisų eterinio aliejaus arba šio aliejaus mišinio įlašinti į aromatinės lempos vandenį ir uždegti žvakę. Patalpoje pasklis kvapas. Jei nėra lempos, aliejumi galima sudrėkinti servetėlę arba įlašinti jo į karšto vandens puodelį bei pastatyti ant veikiančio radiatoriaus. Procedūros trukmė 15-30 minučių. Kiparisų aliejus slopina stiprų susijaudinimą (nesutramdomą verksmą), nervingumą. Šio ir citrinų eterinio aliejaus mišinys padeda sukaupti dėmesį, gerina atmintį. Procedūros trukmė 15-20 min. 

Prieš naudojant eterinius aliejus būtina patikrinti, ar įkvepiamas arba tepamas ant odos aliejus nesukels individualios alerginės reakcijos. 

KVĖPAVIMO BANDINYS 
Jei įkvėpę eterinio aliejaus arba jo derinio nepajuntate diskomforto, jis yra Jums malonus ir nesukelia kvėpavimo takų spazmų bei kosulio arba dusulio, šiuos aliejus galite vartoti. 

ODOS BANDINYS 
Eterinio aliejaus arba jo mišinio vieną lašą sumaišyti su 0,5 arba 1 arbatiniu šaukšteliu bet kokio augalinio aliejaus ir nedidelį šio mišinio kiekį įtrinti į alkūnės arba riešo vidinę pusę. 
Jei po 15-40 minučių aliejumi pateptoje odos vietoje nėra jokių pokyčių, šiuos aliejus galima drąsiai vartoti. 

11. KONTRAINDIKACIJOS 


Individualus kiparisų kvapo netoleravimas, poinfarktinė būklė. 
Nėščiosioms, sergantiesiems epilepsija, hipertonija, tromboflebitu – elgtis kuo atsargiau. 


Deginta mediena, medinės ir klijuotos sijos ligni.lt

Literatūra

  • Jūratė Kukenienė „Aromaterapijos kerai“ 2015m.
  • Patricia Davis „Aromaterapija nuo A iki Z“ 2004m.
  • https://lt.wikipedia.org/wiki/Vis%C5%BEalis_kiparisas
  • http://www.bio-kosmetika.lt/lt/76-eteriniai-aliejai?gclid=Cj0KEQjwipi4BRD7t6zGl6m75IgBEiQAn7CfF3v3DcYuO1akp7qqUvoAWMR2HM_FylO6JJzImJnSkIUaAmJt8P8HAQ&p=2
  • http://www.aromabalt.lt/index.php?lng=lt&action=browse_products&cid=35
  • http://www.sveikatosstilius.lt/lt/kosmetika-buitis/eterinis-aliejus-aromaterapija/1/kiparisu-eterinis-aliejus-5-ml
  • http://konsultuokis.lt/?p=2345
  • http://www.bioeco.lt/lt/eparduotuve/aromaterapijai/eteriniai_aliejai_/kiparisu_lapu_eterinis_aliejus
  • http://proin.ktu.lt/~tomablaz/azina/index.php?akcija=klatsas&tema=0&VIEW_KL=0&VIEW_ATS=1&VIEW_NATS=1&KL_KODAS=38
  • http://www.gyvybesenergija.lt/kiparisu-cypress-eterinis-aliejus/

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+