Kokios procedūros yra atliekamos ką tik gimusiam naujagimiui?

Pirmąją naujagimio gyvenimo dieną šiam tenka ištverti daugybę iššūkių. Ligoninėje gimęs naujagimis ne tik sveriamas ir matuojamas, kaip daugelis galėtų pagalvoti. Medicinos personalas ką tik gimusiam naujagimiui turi atlikti daugybę procedūrų. 

Kas vyksta po to, kai gimsta jūsų vaikas? Šiame straipsnyje mes jus supažindinsime su pagrindinėmis procedūromis, kurios yra atliekamos šį pasaulį išvydusiam naujagimiui.

Kas vyksta gimdymo palatoje?

Gimdymo palatoje naujagimį prižiūrintis medicinos darbuotojas privalo atlikti žemiau aprašomas užduotis.

Naujagimio pažymėjimas

Iškart po gimimo – dar esant gimdymo palatoje – naujagimį turi pažymėti, kad šis nepasimestų. Žymėjimas paprastai atrodo taip: ant ką tik gimusio vaiko kojų arba rankų yra pritvirtinamos kortelės su pagrindiniais duomenimis. Šie duomenys yra: mamos vardas ir pavardė, vaiko lytis, gimimo data ir laikas. Prieš užsegant juosteles/korteles, gimdymo palatoje esanti mama ar tėtis turėtų patikrinti ant jų esančią informaciją.

Virkštelės nukirpimas

Virkštelė nukerpama tuomet, kai nustoja pulsuoti, t.y. praėjus 1–3 minutėms po kūdikio gimimo. Ant virkštelės galo užsegamas sterilus spaustukas.

Motinos ir vaiko kontaktas su oda 

Nukirpus virkštelę – nebent yra tam tikrų medicininių kontraindikacijų – kūdikį reikia paguldyti ant mamos krūtinės. Toks nenutrūkstamas vaiko odos kontaktas su motina turi trukti mažiausiai dvi valandas po gimdymo pagal Sveikatos apsaugos ministerijos nuostatas. Oda prie odos kontakto metu akušerės turėtų padėti naujagimiui rasti krūtį ir užtikrinti, kad šis pirmą kartą ims žįsti motinos krūtį, jei tai leidžia bendra naujagimio ir motinos būklė.

Kontraindikacijos tiesioginiam motinos ir naujagimio kontaktui po gimdymo yra šios:

  • bloga bendra vaiko būklė,
  • prastai šildoma patalpa,
  • motinos ligos, tokios kaip odos pažeidimai ar psichinės ligos,
  • absoliuti kontraindikacija žindyti naujagimį iš karto po gimimo yra ŽIV infekcija.

Virkštelės audinių išsaugojimas

Yra ir dar vienas labai svarbus momentas iškart po gimdymo, kurį tėvai turi apgalvoti dar prieš gimdymą. Tai galimybė išsaugoti naujagimio virkštelės audinius. Kamieninių ląstelių bankas šia procedūra pasirūpina, kai iš anksto yra aptariamos visos su šia procedūra susijusios detalės. Kodėl verta išsaugoti naujagimio virkštelės audinius? Kamieninės ląstelės, esančios naujagimio virkštelės audinyje, virkštelės kraujyje bei placentos kraujyje yra unikalios savo panaudojimo galimybėmis (https://www.placenta.lt/kamienines-lasteles/virksteles-ir-placentos-kamieniniu-lasteliu-unikalumas/). Saugodami savo vaiko virkštelės audinius kamieninių ląstelių banke jūs užtikrinate, kad jūsų atžala ateityje nelaimės atveju turės didesnę tikimybę pasveikti nuo daugiau nei 80 sunkių ligų. 

Taigi, kur kas anksčiau, nei numatyta gimdymo data, turėtumėte apsvarstyti šią galimybę ir susisiekti su kamieninių ląstelių banku dėl procedūros, kuri yra atliekama iškart naujagimiui gimus.

Maudynių klausimas

Jei tam tikros aplinkybės to nereikalauja – geriau susilaikyti nuo naujagimio maudymo pirmosiomis jo gyvenimo valandomis. Iš karto po gimimo ant daugumos sveikų ir pilnai išnešiotų naujagimių atsiranda balkšvas vaisiaus skystis, kurio ypač gausu naujagimio pažastyse ir kirkšnyse. PSO rekomenduoja atidėti pirmą maudymąsi bent 6-ioms valandoms po gimimo. 

Tačiau yra išimčių. Jei naujagimis švarus, maudymąsi galima atidėti, tačiau jei ant jo yra kraujo ar išmatų, geriau nuprausti kūdikį, kad būtų apribotas kontaktas su įvairiais ligos sukėlėjais, kurių gali būti tokiose išskyrose. Labai svarbu nuprausti ir kūdikį, kurio mama užsikrėtusi ŽIV.

Kvėpavimo takų valymas

Kadaise kvėpavimo takų valymas buvo atliekamas visiems naujagimiams, tačiau dabar rekomendacijos yra pakitusios. Rekomenduojama valyti kvėpavimo takus tik naujagimiams, kurių balas pagal Apgar lentelę yra žemas, ir neišnešiotiems naujagimiams. Laiku gimęs kūdikis, jei jis yra sveikas, sugeba atsikosėti ir tokiu būdu kvėpavimo takai išsivalo patys.

Search

+