Krakmolas

Pirmiausia tai jis kelia insulino lygį virškinimo metu, ko pasėkoje vyksta hormonų pusiausvyros pažeidimai. Taip pat gali įtakoti akies obuolio patologijai, aterosklerozei. Produktuose, kuriuose gausu krakmolo, juos apdirbant aukšta temperatūra (pvz.: čipsai, keptos bulvės), susidaro nuodingų medžiagų, iššaukiančių vėžinius susirgimus. Krakmolas – tai sudėtingas angliavandenis, esantis vaisiuose, daržovėse, grūdiniuose, riešutuose, ankštiniuose. Gamtinis krakmolas yra gaminamas pačiuose augaluose fotosintezės būdu. Krakmolas augaluose, tiksliau jų ląstelėse – tai rezervinis angliavandenis. O angliavandeniai sudaro 30 – 80 % sausųjų augalo medžiagų ir yra pagrindinis energijos šaltinis tiek patiems augalams, tiek natūraliai , neapdorota augmenija besimaitinančiam žmogui. Tačiau apart gamtinio krakmolo daugumos žmonių gyvenime yra rafinuotas krakmolas, kuris nėra jau toks „saugus“ kaip teigia sveikatos rizikos ekspertai. Čia apžvelgiama, kokį pavojų kelia rafinuotas pramoninis krakmolas, balti beskoniai ir bekvapiai milteliai. Pirmiausia tai jis kelia insulino lygį virškinimo metu, ko pasėkoje vyksta hormonų pusiausvyros pažeidimai. Taip pat gali įtakoti akies obuolio patologijai, aterosklerozei. Produktuose, kuriuose gausu krakmolo, juos apdirbant aukšta temperatūra (pvz.: čipsai, keptos bulvės), susidaro nuodingų medžiagų, iššaukiančių vėžinius susirgimus.

Kaip gaunamas rafinuotas krakmolas?

Iš krakmolingų daržovių ir grūdinių: bulvių, kukurūzų, ryžių. Lietuvoje populiariausias bulvių krakmolas. Jis gaminamas bulvių derlių gerai nuplovus ir susmulkinus iki „košės“, kurią sudaro bulvių skystis, krakmolas ir tarkių masė. Kad bulvės netamsėtų sąlytyje su oru ir nesugadintų krakmolo baltumo išeigoje, į tą visą „košę“ dedamas sieros dioksidas, o kartais natrio sulfatas. Sieros dioksidas yra toksinis cheminis elementas, kuris, nepaisant jo nuodingumo, yra naudojamas maisto pramonėje kaip konservantas. Ant pakuotės jis žymimas kodu E220. Toliau seka ekstrakcija: „košė“ yra filtruojama ant metalinių grotelių, po to apdirbama putojimą naikinančiais įrenginiais. Paskui nugarinama, rafinuojama (visiškai pašalinamas bent kiek likęs bulvių skystis), ataušinama, valoma natrio sulfatu ir hipochloritinės rūgšties (naudojamos skalbinių balikliuose, kaip dezinfekcijos priemonė nemaisto pramonėje) druska. Džiovinamas ir persijojamas. Tai toks yra rafinuotas krakmolas. Jis dar gali būti modifikuojamas (žymimas E 1404 – 1451) ar genomodifikuojamas. Toks krakmolas dedamas į daugelį konservuojamų produktų. Jo taip pat dedama į baltus miltus, iš kurių yra kepama duona, pyrago gaminiai, daromi makaronai. Taip pat į įvairius grietinėlės standiklius, jogurtus, ketčiupus. Dabar, žinant rafinuoto krakmolo gavimo technologijomis, ar norisi jį įtraukti į savo racioną? Ruošė www.sveikata666.lt

4 Komentaras

  1. Kur galima būtų nusipirkti tarškučių?

    Pagarbiai.

  2. nežinau į ką jūs čia kreipiatės, bet pastebėjau citatas is savo posto. tyčia parašiau tris kartus skirtingai, kad pailiustruoti jog karštyje keičiasi cheminė sudėtis.

  3. Jelakovičiau, pirmiausia buvo akrilamidas, paskui akrilamindas, o veliau akril… Čia taip suprantu, šis ingredientas, pats keičiasi būdamas tarškučių pokelio? :)

  4. ta organizmui kenksminga medžiaga, kuri susidaro gaminant čipsus, yra akrilamidas. Apie ją paskelbė švedų mokslininkai. Nustatyta, kad akrilamindas susidaro ir kaitinant mikrobangėje daug krakmolo turintį maistą. JAV FDA nustatė, kad čipsuose esantis akril…apytiksliai 300 kartų viršija pasaulio sveikatos apsaugos nustatytas ribas.
    nežiūrint to, ant tarškučių pokelio jokios info apie tai nė su žiburiu nerasi.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+