Gyvi ir mirę
Kas yra augalai žiūrint molekuliniu lygiu? Deguonis, anglies dioksidas, azotas, vandenilis, grubiai sakant – viskas. Tai „kubikai” iš kurių statosi viskas, kas yra gyva. O jau visa kita įvairovė gimsta iš šito – sudėtingiausių floros ir faunos molekulių pagalba. Ir enzimai šitoje statyboje yra labai svarbūs statybininkai. Visi šie elementai egzistuoja visuose produktuose, kuriuos mes valgome; tik yra vienas skirtumas: gyvi ar mirę. Būtent gyvi elementai yra ideali ir būtina medžiaga gyvam mūsų organizmui, kad jis galėtų pats save remontuoti. Iš tikro, visi šie paprasti elementai visai nėra paprasti, nes juose yra viskas, ko reikia gyvybei.
Florantizmo „siaubai ir baubai“
Yra prirašyta ne viena istorija apie gyvo augalinio maisto vartotojų tragedijas. Prirašyta, kad gyvo maisto nerekomenduojama valgyti, jeigu esi nesveikas. Tačiau, kas yra tas žalias augalinis maistas? Žalias augalinis maistas yra gyvybės – augalų valgymas. Žmonės valgo nužudytą maistą virimu, kepimu ir kitais būdais. Kame logika? Gi miręs maistas žudo, gadina organizmo darbą ir skatina senėjimą.
Žmonės nebežino, kuo tikėti ir ką valgyti. Žmogus rašo, kad virtos bulvės blogiau, nei virti grikiai. O įdomu kuo geresnis vienas miręs nuo kito mirusio? Gyvybė turi didelę įvairovę, o mirtis? Mirtis turi vieną veidą. Kam virti bulves, kai jos skanios ir gyvos, pilnos energijos ir 3-4 vidutinių bulvyčių pakanka pavalgyti. Net skusti jų nereikia. Kalbant apie ekonomiką, sakoma, kad augalai, vaisiai yra brangus malonumas… Melas. Jūs nieko negaminate, reiškia nenaudojate savo laiko, elektros ar virimo priemonių. Jums nereikia naudoti plovimo priemonių, nes nėra ką plauti, jokių keptuvių puodų ar kitko. O ir pirkti jų nebereikia. Jums nebereikia vartoti daugybės kūno švaros priemonių. Pati tikriausia ir svarbiausia švara yra kūno viduje. O išorinė kūno nešvara yra vidinės organizmo nešvaros rezultatas. Būtent mono florantizmas – gyvų augalų valgymas ir yra pigiausias maistas, nes jo reikia nedaug ir žmogus jaučiasi sotus. Ruošė www.sveikata666.lt