Kuo brangūs oro kondicionieriai skiriasi nuo pigių?

Tos pačios galios klasės oro kondicionierių kaina gali skirtis kelis kartus. Tokio įspūdingo kainų skirtumo priežastis – funkcionalumo ir eksploatacinių savybių skirtumai. Ar verta permokėti perkant klimato įrangą, ar galite išsiversti su minimaliomis biudžetinių modelių galimybėmis? Atsakymas į šį klausimą susideda iš kelių komponentų.

Nebrangių oro kondicionierių funkcionalumas

Šiandien biudžetinės klimato įrangos gamintojai plečia jos funkcionalumą. Nebrangūs kondicionieriai gali keisti oro srauto kryptį, dirbti šildymui net esant žemai temperatūrai, automatiškai valdyti temperatūrą patalpoje, sausinti orą, vėsinti patalpą turbo režimu ir veikti kaip ventiliatorius.

Tokiomis aplinkybėmis pirkėjai nesupranta, kodėl reikia mokėti daugiau ir pirkti brangų kondicionierių. Juk dabar biudžetiniame modelyje yra viskas, ko reikia, ir dar daugiau. Šis įprastas klaidingas supratimas kyla dėl informacijos trūkumo. Pastaraisiais metais klimato technologijų lygis labai išaugo. Tradiciškai visi nauji ir naudingi patobulinimai pirmiausia pateikiami brangesniuose oro kondicionieriuose.

Be viliojančių savybių, į kurias aktyviausiai reaguoja mokslo ir technologijų pažangos gerbėjai, brangūs oro kondicionieriai turi daug tikrai naudingų galimybių. Priešingu atveju jie nebūtų perkami tokiais kiekiais, nes didžioji dauguma pirkėjų nori žinoti ir suprasti, už ką tiksliai jie moka. Marketingo šūkių apie inovacijas ir „žaliąsias“ technologijas jiems neužtenka.

Inverteriai
Sąvoka „inverteriai“ yra žinoma visiems, kurie domisi klimato technologijomis ir šaldymo įranga. Tačiau mažai žmonių žino, ką šis žodis reiškia. Dauguma potencialių oro kondicionierių pirkėjų žino tik tai, kad inverteris yra geras dalykas. Pagrįstam pasirinkimui tokių menkų žinių neužtenka.

Klasikine prasme inverteris yra nuolatinės srovės į kintamąją srovę keitiklis, tačiau paprastam vartotojui tokia informacija nieko nereiškia. Oro kondicionieriuje inverteris padeda reguliuoti kompresoriaus galią, kuri kinta priklausomai nuo aušinimo sistemos nustatymų ir patalpos temperatūros.

Jei įprastame oro kondicionieriuje kompresorius išsijungia pasiekus nustatytą temperatūrą patalpoje, tai inverterio modeliui jis ir toliau dirba mažiau intensyviu režimu. Šis optimalios temperatūros pasiekimo ir palaikymo būdo skirtumas prailgina kompresoriaus tarnavimo laiką be priežiūros.

Be to, inverteris leidžia sutaupyti iki 30% elektros energijos. Tai yra, už tos pačios temperatūros palaikymą inverterio ir įprasto oro kondicionieriaus pagalba antruoju atveju teks mokėti trečdaliu daugiau. Ekonomiškumas pasiekiamas dėl to, kad inverterio kompresoriaus nereikia kaskart greitinti po išjungimo. Ši funkcija sumažina energijos sąnaudas.

Inverteriniai kompresoriai gali dirbti žemoje temperatūroje (iki -30°C). Jie ne tik taupo energiją, bet ir sumažina laiką, per kurį patalpa atvėsinama iki norimos temperatūros. Oro kondicionieriai su tokiais kompresoriais tarnauja 50-80% ilgiau nei įprasti modeliai.

Naktinis režimas oro kondicionieriuje
Funkcija Sleep naktį gali sumažinti temperatūrą maždaug 1-3 laipsniais žemiau normalios, o prieš pabudimą pakelti iki įprasto lygio. Šis režimas leidžia geriau išsimiegoti ir nedelsiant atsikelti iš lovos. Kai įjungtas naktinis režimas, sulėtėja menčių sukimosi greitis, todėl kondicionierius dirba daug tyliau ir netrukdo miegoti.

Triukšmo lygis
Biudžetinių modelių atveju galite aiškiai išgirsti, kaip veikia lauko ir vidaus įrenginiai. Dažnai triukšmo lygis trukdo ne tik užmigti, bet ir užsiimti verslu, žiūrėti televizorių, bendrauti. Kartais net ir viduje už lango galima išgirsti lauko bloko dūzgimą.

Nebrangiuose oro kondicionieriuose jo triukšmo lygis yra:

  • lauko blokas – iki 55 dB;
  • vidinis blokas – iki 36 dB.

Brangūs oro kondicionieriai šiuo atžvilgiu yra lyginami su savo biudžetiniais kolegomis. Jie kelia daug mažiau triukšmo:

  • vidinis blokas – apie 20-22 dB;
  • lauko blokas – apie 36 dB.

Taip pat reikia atsižvelgti į pašalinius garsus, apie kuriuos tyli biudžetinių modelių gamintojai – girgždėjimus, barškėjimus ir pan.

Energijos efektyvumo klasė
Tokio pat našumo biudžetiniai oro kondicionieriai paprastai sunaudoja daugiau energijos. Skirtingų modelių elektros energijos suvartojimo skirtumai gali būti dideli, todėl galimam sutaupymui apskaičiuoti buvo įvestos energijos vartojimo efektyvumo klasės. Jie žymimi lotyniškomis raidėmis nuo A iki G.

Ekonomiškiausi A klasės oro kondicionieriai. Pastaruoju metu pasirodė modeliai su didesniu energijos vartojimo efektyvumu, tačiau jie nusprendė nekeisti klasifikacijos – tiesiog prie A raidės pradėjo dėti „+“ ženklus. Kuo daugiau pliusų, tuo ekonomiškesnis kondicionierius. Šiandien prekyboje galite rasti A +++ klasės modelių.

Tačiau norint nustatyti galimą naudą, vien raidžių klasifikavimo nepakanka. Todėl papildomai buvo įvesti koeficientai EER (šaltas) ir COP (šiluma). Jie parodo pagamintos ir sunaudotos energijos santykį. Naudodami šiuos koeficientus galite daugiau ar mažiau tiksliai sužinoti, kiek galite sutaupyti renkantis konkretų oro kondicionieriaus modelį. Kuo didesnis EER ir COP, tuo geriau.

Aktyvi sunaudojamų išteklių mažinimo kampanija privertė klimato technologijų kūrėjus iš ES ir JAV žengti toliau. Jie įvedė sezoninius SEER (ESCOP) ir SEER (SCOP) koeficientus. Jie atsižvelgia į lauko temperatūrą. Kadangi oro kondicionierių efektyvumas skirtingomis sąlygomis gali skirtis, šie koeficientai leidžia tiksliau apskaičiuoti galimą naudą perkant kondicionierių. Visų brangių modelių energijos vartojimo efektyvumas yra ne žemesnis kaip A + klasė ir gali sutaupyti nuo 25% iki 40% elektros energijos.

Neįprasti ir itin efektyvūs filtrai
Pastaraisiais metais klimato technologijų savininkai numalšino baimės jausmą dėl grybelio ir pelėsių sporų, kurias oro kondicionierius gali išmesti su oro srove. Tačiau galimas pavojus sveikatai niekur nedingo, o kokybiškas į patalpą tiekiamo oro valymas visada yra neatidėliotinas darbas. Svarbų vaidmenį jos sprendime atlieka filtrai.

Nebrangiuose modeliuose filtrai yra kiek įmanoma supaprastinti. Jie vadinami mechaniniais ir yra privalomi montuojami visų kainų kategorijų oro kondicionieriuose. Tai paprasčiausia polimerinių siūlų tinklų sistema, esanti virš vidinio bloko oro įsiurbimo angos.

Mechaniniai filtrai gali išvalyti įeinančio oro srautą nuo stambių dulkių ir kietųjų dalelių. Tokio oro gryninimo lygio nepakanka, kad būtų visiškai apsaugota nuo kenksmingų suspensijų ir mikroorganizmų. Todėl brangesnė klimato įranga aprūpinta papildomais filtrais:

  • ceolitas (rėmas su ultravioletinėmis lempomis) – UV spinduliuotės pagalba skaido organines medžiagas ir geba išvalyti orą nuo nemalonių kvapų;
  • katechinas (akyta struktūra, impregnuota antiseptiku) – filtras įvardijamas taip pat, kaip pagrindinė veiklioji medžiaga, kuri naikina mikroorganizmus, aplink juos sukurdama nepralaidų apvalkalą;
  • antibakterinis – naikina baltymus arba jonų švitinimo pagalba padaro mikroorganizmus sunkesnius už orą;
  • anglies dezodoravimas – darbas pagrįstas adsorbentų, kurie sugeria nemalonius kvapus, veikimu (panašūs filtrai montuojami ant kai kurių virtuvinių gartraukių);
  • antialerginis – filtras impregnuotas fermentu ir karbamidu, kurie naikina alergenus;
  • fotokatalitinis – pagrindinį vaidmenį valant atlieka titano oksido sluoksnis, kuris sulaiko ir neutralizuoja aitrų kvapą turinčių medžiagų molekules.


Brangi oro kondicionavimo įranga gali turėti savaiminio išsivalymo filtro funkciją. Šiuo režimu oro kondicionierius savarankiškai sunaikina susikaupusias pelėsių, grybų ir kitų mikroorganizmų sporas per 2 valandas po išjungimo. Tai prailgina filtrų tarnavimo laiką ir suteikia papildomą apsaugą nuo nuosėdų susidarymo ant vidinių paviršių.

Korpuso medžiagos
Skirtingų kainų oro kondicionieriai turi skirtingus išorinių ir vidinių blokų korpusus. Dažniausiai renkantis ši informacija yra ignoruojama, tačiau ji svarbi. Nuo metalo storio ir dažymo kokybės priklauso ne tik išorinių blokų korpusų išvaizda, bet ir ilgaamžiškumas. Taip pat pastebėta, kad lietus garsiau skamba ant plono metalo.

Pigus vidinių blokų plastikas gali ilgą laiką skleisti nemalonų cheminį kvapą. Kai kuriais atvejais jį galima aptikti tik perjungus oro kondicionierių į šildymo režimą. Be to, žemos kokybės plastikas laikui bėgant pagelsta ir tampa trapus. Tai reiškia, kad norėdami sumažinti prekių savikainą, jų gamintojai taupė stabilizatorius ir plastifikatorius, kurie dedami į PVC mišinį.

Kompresorių gamintojai
Kompresorių galima drąsiai vadinti pagrindiniu oro kondicionieriaus elementu. Juk būtent jis užtikrina šaltnešio cirkuliaciją per freono linijas. Nuo jo patikimumo priklauso oro kondicionieriaus efektyvumas, ilgaamžiškumas, saugumas ir ekologiškumas. Šiandien aukščiausios kokybės klimato technologijų gamintojai naudoja šaltnešį, kuris mažiau ardo ozono sluoksnį. Tačiau jis turi trūkumą – jis yra labai degus. Į šį niuansą reikia atsižvelgti kuriant kompresorius.

Pagrindinė kompresorių gamintoja yra Kinija, kuri pasitikėjo saugiais rotacinių inverterių modeliais ir daug investuoja į tolesnį jų vystymą. Rechi, GMCC, Gree, Šanchajaus Hitachi Electrical Company pažengė toli. Šia kryptimi dirba ir lyderių statusą vis dar išlaiko žinomų Japonijos ir Korėjos prekių ženklų (Daikin, Panasonic, Samsung, LG, Mitsubishi, Toshiba) savininkai. Būtent jų kompresoriais komplektuojama brangesnė mūsų šalies parduotuvėse pristatoma klimato įranga.

Išvada
Verta susimokėti už inverterio kompresorių, naktinį režimą, žemą triukšmo lygį ir patobulintą oro valymo sistemą. Be to, inverterio dėka išlaidos beveik visiškai atsipirks dėl sutaupytos elektros energijos ir remonto bei pailgėjusio tarnavimo laiko. Ar verta permokėti už kitas funkcijas, kiekvienas sprendžia pats.

Kondicionierių parduotuvė https://www.kondimonta.lt/produktai/kategorija/kondicionieriai/

Search

+