Kvailys

Norint nelikti kvailio vietoje, būtina žinoti, užsirašyti, ir visada prisiminti, kad mes neįvertiname to, jog mus supa daugybė ne visai protingų žmonių. Galite tik gerai manyti apie visus žmones, tačiau jūs pastoviai vis tiek dalyvausite štai tokiose situacijose: žmogus, kuris ir apsirengęs gražiai, ir elgiasi gražiai, rodos racionalus, staiga padaro kvailystę, kuri sugriauna jo paties, jūsų ir kitų gyvenimą. Kvaili žmonės visada atsiranda nelaiku, netikėtinose vietose, kad sugriautų jūsų planus.

Kvailumas nereiškia, jog nėra gerų savybių. Stebint žmones, matosi daugybė jų skirtumų, kurie yra iš prigimties. Vieni mažiau protingi vienur, kiti – kitur, ir nėra vienodų. Ir tai jokiu būdu ne išsilavinimo reikalas, ne auklėjimo, o gamtos sudėtas mąstymo ir elgesio modelis. Kvailystė, taip pat, kaip ryži plaukai, arba apgamai, arba kraujo grupė. Yra sakoma: nuo kvailystės vaistų nėra. Būtent. Žmogus gimsta tokiu. Išsilavinimas neturi nieko bendro su visuomenėje esančių kvailystės procentu.

Eksperimentai ir ilgi stebėjimai įvairiausiose žmonių grupėse parodė, jog žemos kvalifikacijos, išsilavinimo grupėse kvailų žmonių buvo daugiau, nei tikėtasi. Tačiau, dar daugiau nustebino mokslininkus tiriant aukštesnius sluoksnius. Skurdas, išsilavinimo nebuvimas, pasirodė nėra joks rodiklis, nes kvailių procentas buvo tas pats. Tiriant dar aukštesnius sluoksnius, vėl buvo rastas tas pats kvailų žmonių procentas. O ten: profesūra, kostiumai, baltos apykaklės, prestižiniai automobiliai. Rezultatai tyrėjus taip šokiravo, kad jie pakartojo tyrimus. Intelektualioji elita, Nobelio lauretai, turėjo tą patį procentą kvailių, kaip ir bet koks kitas visuomenės sluoksnis.

Kvailų moterų rasta tiek pat, kiek ir vyrų. Išsivysčiusios šalys, pasirodo, ne tokios jau ir išsivysčiusios, palyginus žmonių mąstymą, su kitomis neišsivysčiusiomis šalimis. Ar jūs bendrausite su britų aukšąja visuomene, ar su Polonezijos, ar su banditais, ar su vienuoliais, visur sutiksite tą patį kvailių kiekį. Kvailys, tai žmogus, kurio elgesys sukuria jam pačiam, kitam žmogui ar grupei žmonių nuostolius, pakenkia sveikatai, santykiams.

Proto gradacija

Žmonės akivaizdžiai dalinasi į 4 pagrindines grupes: paprasti, protingi, banditai ir kvailiai. Jeigu Petras daro veiksmus, kurie kenkia jam pačiam, tačiau neša naudą Jonui, tai Petras yra praščiokas. Jeigu Petras daro veiksmą, kuris neša naudą ir jam, ir Jonui, tuomet Petras yra protingas. Jeigu Petras daro veiksmą ir turi naudą, o Jonas dėl to nukenčia, tai Petras yra banditas. Ir jeigu Petras kvailys, tuomet jis veikia taip, kad ir pats nukenčia ir Joną nuskandina. Įsivaizduokite darbuotoją ypač vadovą – kvailį. Jis sunaikins visą firmą. O jeigu tai politikas?

Kvailumas pavojingas aplinkiniams

Kvaili žmonės pavojingi dėl to, nes kiti, būdami racionalūs žmonės, tik su didžiausiu sunkumu gali įsivaizduoti kvailaus elgesio logiką. Protingas žmogus įgalus suprasti bandito logiką, nes ji racionali – nori gauti daug gėrybių, tačiau nėra pakankamai protingas, kad jas užsidirbtų. Banditas nusakomas. Todėl prieš jį galima panaudoti apsaugą. Prognozuoti kvailio elgesį neįmanoma. Jis pakenks jums be priežasties, be tikslo, be plano, netikėtai bei nelaiku. Nėra būdų atspėti, kada kvailys smogs savo kvailumu. Kai vyksta konfrontacija, dažnai protingas atiduoda save kvailio malonei, nes nežino, su kuo turi reikalų.  Kvailystė atakuoja netikėtai. Net kai pastebima kvailio ataka, sunku nuo jos apsisaugoti, nes ji neturi racionalios struktūros. Šileris rašė: „Prieš kvailystę net dievai pasuoja“.

Ne kvaili žmonės neįvertina griaunančią kvailystės jėgą. Reiktų žinoti, kad turėti bet kokių reikalų su kvailiu, bet kokiu laiku, bet kokioje vietoje, reiškia daryti didelę klaidą, kuri brangiai kainuos, arba jus sunaikins. Deja, ne kvaili žmonės pastoviai pamiršta, kad turi reikalų su kvailiu, Paprasti žmonės irgi nesugeba pažinti kvailio. Deja, kvailių neįvertina ir banditai, ir protingi. Jie atsipalaiduoja ir mėgaujasi savo intelektu šalia kvailių, postringauja apie aukštas materijas, net neįtardami, kad tai jiems daug kainuos.

Yra nuomonė, kad kvailys tik sau pakenkia. Deja, nereikia painioti kvailių su paprastais žmonėmis. Nedarykite su kvailiais sutarčių, neturėkite jokių reikalų, manydami, kad va, jis kvailys, juo pasinaudosiu. Nieko neišeis. Patirsite nuostolius. Suteiksite kvailiui namus, darbą, meilę, viską, tai būtinai patys liksite be nieko, o gal iš vis jūsų nebeliks. O ir kvailys viską praras.

Kvailys pats pavojingiausias asmenybės tipas. Daug pavojingesnis, nei banditas. Bandito veiksmų rezultatas yra gėrybių  perėjimas nuo vieno žmogaus pas kitą. Visuomenei dėl to, nei šilta, nei šalta. Kenčia konkreti asmenys. Jeigu visi visuomenės nariai būtų banditais, tai visuomenė po truoputį pūtų, skirstydama gėrybes ir tiek. Kai į valdžią ateina kvailiai, padaro žalą visiems. Gėrybės sunaikinamos, žmonės valkatauja.

Istorija rodo, jog šalis progresuoja, kai valdžioje yra pakankamai protingų žmonių, kad sulaikytų aktyvius kvailius, ir neleistų sunaikinti tai, kas yra sukurta. Regresuojančioje šalyje kvailių toks pats, tačiau viršuje sėdi banditai, o kita visuomenė – naivūs paprasti žmonės. Tokia valstybinė struktūra veda šalį į susigriovimą.

www.sveikata666.lt

Search

+