Lengvas požiūris į rimtas problemas

Kokie šaunuoliai ŠMM darbuotojai, sukūrę Lietuvos vaikams “Gyvenimo įgūdžių ugdymo programą“, parengtą įgyvendinant Europos sveikatą stiprinančių mokyklų projektą. Kad vaikučiams ar jų tėveliams nereikėtų galvelių laužyti, tai darbštuoliai labai gražiai išdėstė kaip žmonės turi gyventi, kad. Valio! Nereik mąstyt, ką ir kaip… viskas jau už juos padaryta. Gyvenk ir žvenk!

Tačiau neužsimirškite, nes šmm prasitarė, kad vertybės – kuklumas, nuolankumas, paklusnumas, kurias jie kruopščiai puoselėjo, pasikeitė. Ir gaunasi, kad perduot ateities kartoms nebėr ką, nes nebeturi. Nuostolis grandiozinis, nes kaip gi mases valdyt be nuolankumo ir paklusnumo??? Teko pasukti galvele mūsų šmm‘iečiams, kad vaikučių valdymo vadžios iš rankų neišslystų ir jų autoritetas vešėtų.

Mąstė, mąstė ir sumąstė – nebūtų šveitimo, oi švietimo, tarnai. Ir toje šveitimo erdvėje nupiešė bauginančią šiandienos situaciją: “konfliktai, narkotikai, terorizmas, smurtas. Ir tokiam pasaulyje turės gyvent dabartiniai mokiniai“(cit.). Na vaikučiai ir tėveliai išsigando, vaje, ką daryt? Va čia šmm‘istai ir išlošė – ramino pabūgusius: „ neliūdėkit, neverkit, tėveliai, kad jūsų vaikeliai šiame pasauly prisitaikytų, rastų savo vietą, nepalūžtų, mes, suaugusieji (šmm‘istai), jiems, ir jums, padėsim“. Niekas daugiau negalėtų padėt. Tam ir sukurta ši labai šauni valdymo programa. Tik klausykite ir darykite viską, ką liepia. Ir būsit, vaikai … išganyti. Nebent išmintingi tėveliai rimtai pasigilintų kokiems įgūdžiams žinios teikiamos: alkoholio, narkotikų ir kt.

Ugdomi įgūdžiai

Smalsumo vedama atsiverčiu Programos Struktūros puslapį. O ten penkios vystymosi sritys: savimonė, priklausymas grupei, kasdienės situacijos, rizikos grupė… Hm.. įdomu, į kur vaikučius vysto pagal tą programą…aha… skaitau „pagal šias sritis ugdomi įgūdžiai …pagal ypatumus, poreikius… padeda pasirengti ateičiai“. Taip, toliau – „kasdienės situacijos“.
Kokius gi įgūdžius čia ugdo brangieji Šmm‘iečiai? Ohoho… ugdo konfliktų sprendimą, ugdo įgūdžius „prievartos sričiai, rūkymo, alkoholio, reklamos įtakos…“ arba „rizikos situacijos srity jie ugdo įgūdžius narkotikų, sporto, ŽIV sferoms.“ Nieko sau! Kažkokia įtartina programa su jos ugdomais įgūdžiais tam, kas kenkia vaikų sveikatai. O sakosi, kad įgyvendina sveikatos stiprinimą…

Antra vertus nėr ko stebėtis, nes šias programas kuriantys, pasaulį pateikia, kaip agresijos buveinę, kur mokiniai turi prisitaikyt, susitaikyt, nekovot. Ir jų diegiamos švietimo programos lenkia link to, kad tas pasaulis ir toliau egzistuotų.
Ir visą tai – į mokyklas. Per švietimą patogu valdyti: juk čia – vaikai, ir jie privalo klausyti mokytojų. Kitaip bus: nu – nu – nu…bausmė.
Hmm.. vienas dalykas šiame šmm‘iečių romanėlyje yra, kad jie viską atvirai pasako, neslepia. Kas nori – mato, kas nenori – prievarta neverčia…

J. Juršys, pagal http://www.sppc.lt/index.php?14321558 „Gyvenimo įgūdžių ugdymo programą”

2 Komentaras

  1. gerb. mindaugz69, kas dėl konkretumo, tai aš pati žadu užsiimti tuo reikalu – pagalba asocialiems ar spec. poreikių vaikams, greitu laiku lankysiu kursus, seminarus. Gal ateity keisiu darbo profilį…
    Tuomet ir bus tų pvz. iš pačios patirties, tada pasidalinsiu faktais.
    o kas jūs, mindaugz, esate?

  2. J. Juršį,
    Labai sudomino straipsnis, bet perskaitęs labai nusivyliau. Totaliai paviršutiniškas. Tik verkšleni, kokia bloga programa, kaip nori kokią tai kontrolę įgyvendint ar dar kažką blogą, bet taip nieko konkrečiai ir nenurodai. Nuėjus į „Gyvenimo įgūdžių ugdymo programą” irgi nieko blogo neradau. Jei tu radai, tai gal nurodyk konkrečiai – dokumentų pavadinimais ir puslapiais juose, kaip ir priklausytų nors ko vertam straipsniui…

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+