Sukurta nechirurginio regėjimo atkūrimo technologija

Viena iš pagrindinių regėjimo blogėjimo priežasčių, susijusių su amžiumi, yra tinklainės degradavimas. Esami atkūrimo metodai paprastai siejami su invazine chirurgija. Naujajai technikai nereikalinga chirurginė intervencija, be to tai jau buvo veiksmingai patikrinta su gyvais organizmais.

Degeneracinis regėjimo praradimas laikomas natūraliu procesu, pasireiškiančiu senėjant organizmui. Ateityje problemos sprendimas gali būti dirbtinės tinklainės, sudarytos iš elektrodų ir įvairių jutiklių, naudojimas. Kai kurie mokslininkai dar tik žengia pirmuosius žingsnius kurdami kibernetinę akį, o kiti sugebėjo žengti kur kas toliau. Tyrėjų komanda iš Honkongo neseniai pademonstravo veikiantį pirmosios pasaulyje trimatės bioninės akies prototipą. Ateityje tokia technologija gali ne tik atkurti regėjimą, bet ir išplėsti žmogaus galimybes.

Dauguma šių technologijų yra pagrįstos dviejų matmenų mikrokameros jutikliais. Sukurtas vadovaujant mokslininkams iš Honkongo, prototipas buvo pavadintas „EC-Eye“. Jis yra labiau panašus į tikrą akį, kurios paviršius nusėtas daugybe mažyčių šviesos jutiklių, skirtų žmogaus tinklainės fotoreceptoriams imituoti. Vietoj regos nervų čia naudojami laidai, pagaminti iš skysto metalo.

Eksperimento metu buvo parodyta, kaip „EC-Eye“ sugeba užfiksuoti vaizdą, kai jis dedamas priešais kompiuterio ekraną. Didžiosios raidės buvo aiškiai matomos, jas buvo galima perskaityti. Technologija dar yra toli nuo žmogaus akies galimybių, tačiau komanda įsitikinusi, kad naujovė turi didelį potencialą.

Ateityje planuojama sukurti tankesnį jutiklių rinkinį, taip pat atlikti eksperimentus su kitomis medžiagomis, o tai padidins „EC-Eye“ jautrumą ir skiriamąją gebą. Taip pat pranešama, kad toks implantas suteiks dėvėtojui naktinio matymo ir daug kitų pranašumų. Tačiau visa tai tik perspektyvoje.Be to tam reikalinga chirurginė intervencija.

Tuo tarpu nauji Granados universiteto mokslininkų bandymai patvirtino, kad vietoj to gali būti naudojamos nanodalelių injekcijos, atkuriančios prarastą regėjimą.

Tyrėjai tikina, kad specialios polimerų nanodalelės gali būti naudojamos kaip tinklainės neuronų šviesai jautrus laidininkas. Eksperimento metu buvo patikrintas nanodalelių efektyvumas ir saugumas sergant pigmentine retinitu. Padarius tik vieną subretinalinę nanodalelių injekciją, paaiškėjo, kad regos žievės veikla ir regėjimo aštrumas pamažu normalizavosi.

Pirmieji bandymai su graužikais jau buvo vainikuoti sėkme. Vis dar nežinoma, ar ši technologija bus efektyvi žmonėms. Gydytojai sako, kad technika turi daug privalumų. Visų pirma, tai yra paprastumas, labai palengvinantis regėjimo grąžinimą sergant degeneraciniu pigmentiniu retinitu.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+