maisto papildai

Maisto papildai: vaistas nuo visų ligų ar žala sveikatai?

Maisto papildai  – tai biologiškai aktyvūs priedai, dėl kurių ažiotažas nenurimsta jau daug metų. Nuomonių apie šias tabletes yra įvairių ir jos skiriasi viena nuo kitos. Kas tai yra – vaistai ar žmogaus organizmui kenksmingos medžiagos? Pabandysime išsiaiškinti, ką maisto papildai turi bendro su netradicine medicina.

Kas yra maisto papildai?

Šiuo metu frazė „maisto papildai“ daugeliui labai gerai žinoma. Tai yra preparatas, padidinantis gaunamų maisto medžiagų kiekį organizme. Kas tai – panacėja visoms blogybėms ar sukčių produktas, kuris pasirodė reikiamu laiku?

Maisto papildais vadinamas natūralių medžiagų koncentratas, išgautas iš natūralių žaliavų arba cheminės sintezės būdu, panašiu į natūralius procesus. Šiai papildų grupei priskiriami eubiotiniai preparatai, kuriuose yra fermentų ir aktyviųjų bakterijų, normalizuojančių virškinamojo trakto sistemos mikroflorą.

Maisto papildai negali būti vadinami ir vaistais, kita vertus, tarp jų nėra aiškios ribos. Lygiai taip pat kaip ir medikamentai, biologiniai priedai kryptingai paveikia tam tikras žmogaus organizmo sistemas ir organus.

Kodėl maisto papildai nėra vaistas?

maisto papildai

Skirtingai nuo vaistų, kurie pasižymi stipriu ir greitu poveikiu, maisto papildai nėra naudojami tiesiogiai gydyti ligas. Jie tik pašalina sutrikimus, kurie sukelia vieną ar kitą negalavimą. Šie preparatai nėra skirti palaikyti ar atstatyti žmogaus gyvybiškai svarbių sistemų funkcijas. Jie tik paciento kūne papildo trūkstamus arba pašalina per didelius įvairių elementų kiekius.

Naudojant maisto papildus galima pamažu atkurti gerą sveikatą, nepakenkiant organizmui dėl šalutinio poveikio, kuris būdingas daugeliui vaistų. Tačiau nekontroliuojamas ir per ilgas maisto papildų tablečių vartojimas gali sukelti netikėtų ir nepageidaujamų pasekmių. Todėl šiuos preparatus, kaip ir bet kokius vaistus, derėtų vartoti tik pagal gydytojo receptą.

Komplikacijų prevencija

maisto papildai

Bet kokių medikamentinių preparatų vartojimas gydymo metu, kartu su gijimo poveikiu turi ir savo neigiamų aspektų. Nėra išimtis ir maisto papildų naudojimas. Juos reikėtų vartoti atsargiai dėl įvairių priežasčių:

  • Maisto papildų veikimas nėra pakankamai gerai ištirtas. Be to, kai kurių iš jų veiksmingumas neturi jokių mokslinių įrodymų. Pavyzdžiui, vitaminai-antioksidantai. Daugelis dėjo į juos dideles  viltis kaip į veiksmingą vėžio, taip pat koronarinės širdies ligos prevencijos priemonę, tačiau paaiškėjo, kad papildai, kurių sudėtyje yra beta karotino, ne tik netrukdo šioms ligoms, bet netgi kartais prisideda prie jų vystymosi.
  • Kai kurie maisto papildų komponentai gali turėti šalutinį poveikį. Pvz., jonažolė pratęsia antiseptikų veikimo trukmę. Todėl preparatai, kurių sudėtyje jos yra, turi būti atšaukti prieš būsimą chirurginį gydymą. Ženšenis, esantis kai kuriuose tonizuojančiuose papilduose, yra draudžiamas hipertenzijos ir tachikardijos atvejais.
  • Maisto papildų komponentų suderinamumas nėra gerai ištirtas. Pardavime kartais pasitaiko preparatų, kurių sudėtyje yra labai daug komponentų, o norint nustatyti jų suderinamumą, būtina atlikti klinikinius tyrimus.
  • Egzistuoja perdozavimo pavojus. Tai gali nutikti dėl netinkamo maisto papildų naudojimo arba tuo atveju, jei naudojami du ar daugiau preparatų su identiškomis, stipriai veikiančiomis medžiagomis. Pavyzdžiui, pelyno (dar vadinamas karčiuoju kiečiu) sudėtyje yra medžiagų, kurios kai kuriais atvejais gali išprovokuoti centrinės nervų sistemos veiklos sutrikimą, taip pat pabloginti asmens psichinę būklę.
  • Kai kuriuose maisto papilduose yra stipriai veikiančių vaistinių medžiagų, kurios netinkamai naudojamos, gali sukelti rimtų komplikacijų. Pavyzdžiui, estazolamas yra labai pavojingas moterims nėštumo laikotarpiu.
  • Maisto papildus vartojantys žmonės dažniausiai nėra visiškai sveiki. Todėl tikėtina, kad kartu su šiais preparatais asmuo geria kitus vaistus, o kaip jie tarpusavyje suderinami pacientas paprastai nežino. Todėl savarankiškas gydymasis papildų pagalba yra labai nepageidautinas – kursą turėtų paskirti gydytojas.
  • Maisto papildų poveikis besilaukiančių moterų organizmui yra nepakankamai ištirtas, todėl nėštumo metu jie turėtų būti vartojami labai atsargiai.

Kada vartoti maisto papildus?

Paprastai maisto papildų vartojimas yra rekomenduojamas kaip papildomas kompleksinio gydymo procesas arba dėl vitaminų ir mineralų trūkumo. Beveik visus maisto papildus ekspertai rekomenduoja vartoti valgio metu arba iškart po jo. Tuomet būna aktyvi sekrecija skrandžio sulčių ir fermentų, kurie prisideda prie maistinių medžiagų skilimo. Tai padeda geriau įsisavinti visas maistines medžiagas, kurios yra papildų dalis. Tačiau kai kuriems preparatams taikomos išimtys:

  • Beveik visi absorbentai nėra pageidaujami su maistu. Tai geriau tai padaryti valandą prieš arba pusę valandos po valgio.
  • Preparatai, kurių sudėtyje yra probiotikų, vartojami prieš pusę valandos arba valandą po valgio.
  • Kai kuriuos biologinius papildus rekomenduojama vartoti tuščiu skrandžiu. Pavyzdžiui, antiparazitinius ir organizmą valančius preparatus.
  • Valančias, taip pat vidurius laisvinančias arbatas rekomenduojama gerti prieš miegą. Tokiu atveju jos suveiks ryte arba kitą dieną.
  • Norint geriau įsisavinti kalcį, preparatai, kurių sudėtyje jo yra, taip pat vartojami prieš miegą.
  • Prieš vartodami bet kokius preparatus, atidžiai perskaitykite instrukcijas, atkreipkite ypatingą dėmesį į rekomenduojamą dozę, vartojimo trukmę ir kontraindikacijų buvimą.
  • Prieš vartojant bet kokį maisto papildą, reikėtų pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Didžiulis šių preparatų populiarumas, deja, iššaukė aktyvumą sukčių, siekiančių uždirbti pinigų iš tokių preparatų gamybos ir pardavimo. Todėl rinktis maisto papildus reikia labai atidžiai ir pardavėjo reikalauti produkto kokybės sertifikato.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+