Gydymas kirminais – ar parazitai organizme gali padėti?

Helmintai mūsų civilizuotoje visuomenėje laikomi „nešvarių rankų liga“. Jais užsikrečia smėlio dėžėje žaisdami maži vaikai, platina katės ir šunys, kurie visuomet kiša nosį kur nereikia, o padorūs ir švarūs suaugę žmonės tokių problemų neturi. Dar iš mokyklos laikų prisimename biologijos vadovėlio puslapius su askaridžių ir kaspinuočių vaizdais, primenančiais siaubo filmų scenas.

Nepaisant to, alternatyvių medicinos metodų šalininkai kalba apie svorio netekimą ar net gydymą kirminų pagalba, tačiau didžioji dauguma žmonių pasiūlymą savanoriškai užsiveisti parazitų virškinamajame trakte vertina skeptiškai. Ir štai staiga pastaraisiais metais žiniasklaidoje vis dažniau pranešama apie tyrimus, patvirtinančius galimą kirminų naudojimą vietoj vaistų. Tokios naujienos ir straipsniai blaiviai mąstantį žmogų šiek tiek šokiruoja: nejaugi „tamsūs“ žmonės, taikantys tokius barbariškus metodus, pasirodė besantys teisūs? Pabandykite išsiaiškinti, ką gydymas kirminais reiškia mokslininkams ir kaip jį derėtų vertinti.

Geras draugas – parazitas

Po pasirodymo nesuskaičiuojamų klipų apie naudingą žarnyno mikroflorą mūsų jau nebestebina faktas, kad žmogaus virškinimo trakte gyvena 2-3 kg bakterijų. Be to, dar yra oda, kitos gleivinės, ant kurių taip pat gyvena nematomi kaimynai. Jų buvimas yra mūsų apsauga nuo patogeninių mikroorganizmų išplitimo, o jų metabolitai (medžiagų apykaitos produktai) virškinimo trakte, gleivinėse ir ant odos sukuria tam tikrą aplinką, reikalingą mūsų patogiam egzistavimui. Galiausiai, virškinimo trakto mikrobai atlieka didžiulį vaidmenį virškinant maistą ir, kaip matyti iš neseniai atliktų tyrimų, imuninės ir net nervų sistemos darbe.

Kaip ir bakterijos, kirminai labai ilgai gyvena kartu su stuburiniais gyvūnais. Pirmasis įrodymas apie kirminų parazitizmą stuburinių trakte datuojamas Kretos laikotarpiu – maždaug prieš 125 milijonus metų. Tuo tarpu maždaug prieš 65 milijonų metų helmintai pradėjo evoliucionuoti kartu su savo šeimininkais.

Higieninė hipotezė. 1989 m. anglų epidemiologas Davidas Strachanas teigė, kad higienos standartų augimas sukėlė mažėjimą vaikų kontaktų, skatinančių kryžminę infekciją, formuojančių tam tikrą antigenų bazę ir „treniruojančių“ imuninę sistemą. Dėl to išaugo alergiškų vaikų dalis. Per trumpą laiką Strachano higieninė hipotezė buvo pradėta vis dažniau naudoti didėjančiam autoimuninių ligų atvejų skaičiui paaiškinti. Aplinkos „sterilizavimas“ buvo pripažintas astmos, 1 tipo diabeto, reumatoidinio artrito, opinio kolito, Krono ligos ir išsėtinės sklerozės rizikos veiksniu.

Mokslininkai mano, kad savo šeimininkus nužudantys helmintai evoliuciškai yra gana „jauni“, todėl jie pasižymi tokiu radikaliu poveikiu organizmui. Tokie kirminai yra pavojingi ir kelia rimtą grėsmę žmonėms. Tačiau kai kurie parazitai gali daugelį metų gyventi kartu su šeimininkais, nesukeldami jam didelės žalos. Tokius kirminus, turinčius ilgą evoliucinį ryšį su mūsų rūšimi, mokslininkai juokais vadina „senais gerais draugais“. Kai kurių mokslininkų teigimu, higienos teorija taip pat tinka ir helmintams, kurie, kaip ir bakterijos, gali teigiamai paveikti mūsų imunitetą.

Virškinimo traktas ir imuninė sistema

Kai maistas patenka į skrandį, pradedamas virškinimas. Šio proceso metu gautos medžiagos per žarnyno epitelį patenka į kraujotaką ir išnešiojamos po visą organizmą. Epitelis yra barjeras, per kurį nepraeina kenksmingos medžiagos, stambios molekulės, antigenai, kurie gali sukelti alerginę reakciją, ir, žinoma, patogeniniai mikroorganizmai. Jei barjeras susilpnėja, o toksinai ir antigenai pradeda prasiskverbti per jį, vystosi imuninės sistemos reakcija ir, kaip pasekmė, uždegiminis procesas.

Epitelio pralaidumą įtakoja virškinimo trakto aplinka, kuri kinta priklausomai nuo įvairių infekcijų ir kitų virškinimo trakto ligų (uždegiminių žarnyno ligų, atopinės egzemos, celiakijos, herpetiforminio dermatito, cistinės fibrozės), taip pat alkoholio ir tam tikrų vaistų (pvz., nesteroidinių vaistų nuo uždegimo).

Helmintai taip pat keičia žarnyno epitelio pralaidumą. Ir tiek viena, tiek kita kryptimi. Pavyzdžiui, Strongyloides stercoralis, kuris sukelia strongyloidozę, sumažina žarnyno epitelio pralaidumą, sutrikdo gleivių gamybą ir žarnyno peristaltiką. Sumažina žarnyno epitelio fukciją ir mikroskopinis parazitas Blastocystis hominis. Anksčiau buvo manoma, kad jis sukelia blastocitozę, tačiau dabar mokslininkai nėra tuo įsitikinę.

Visi tokie pokyčiai sukelia imuninės sistemos reakciją. Svarbūs du dalykai:

  • Ši reakcija ne visada yra kenksminga žmonėms.
  • Kai kurie, milijonus metų su žmonėmis gyvenantys kirminai išmoko reaguoti į atsaką, ir ši reakcija gali būti netgi naudinga šeimininkui.

Helmintų infekcija kaip gydymo ir prevencijos priemonė

Per pastaruosius 15 metų buvo atlikta daug tyrimų apie tai, kaip helmintai veikia su imunine sistema ir virškinimo traktu susijusias ligas. Galima išskirti šiuos faktus:

  • Afrikos vaikai, užsikrėtę schistosomomis (trematodo klasės kraujasiurbiai), yra mažiau linkę į alergiją nei vaikai be schistosomozės. Be to, anksčiau užsikrėtusiems ir antihelmintinį gydymą gavusiems vaikams atliekant odos tyrimus buvo pastebėtas teigiamas rezultatas dėl kai kurių vietinių antigenų. Panaši situacija buvo užfiksuota ir Pietų Amerikoje.
  • Argentinoje atlikti tyrimai parodė, kad išsėtine skleroze sergantiems pacientams gali pasireikšti remisija, kai jie užsikrėtę tam tikrais helmintais. Ir ligos recidyvas po dehelminizacijos.
  • Dramblialigės išgydydamas (sukėlėjas – nematodas Wuchereria bancrofti) nėščių moterų grupėje privedė prie to, kad jų vaikams buvo didesnė rizika susirgti atopine egzema, lyginant su infekuotomis moterimis, kurios nebuvo gydomos.
  • Keletas tyrimų taip pat parodė, kad kai kuriais helmintais užsikrėtusiems vaikams sumažėja Krono ligos vystymosi ir opinio kolito rizika.

Taip pat yra dokumentuotų ne profilaktikos, o tikro gydymo kirminais atvejų:

  • 2010 m. buvo aprašytas opiniu kolitu sergančio paciento gydymas. Jis sąmoningai užkrėtė save žmoginiu plaukagalviu (Trichuris trichiura), dėl kurio padidėjo interleukino kiekis T limfocituose ir sumažėjo ligos apraiškos.
  • 2015 m. aprašytas teigiamas poveikis celiakija sergantiems pacientams, užkrėstiems amerikiniu nektatoriumi (Necator americanus), dėl kurių poveikio buvo slopinama uždegiminių citokinų gamyba ir netgi leido toleruoti maisto glitimą.

Tokių faktų galima surasti pakankamai daug. Apskritai, mokslininkai teigia, kad tokios būklės kaip alergijos ir uždegiminės žarnyno ligos yra mažiau paplitusios tarp helmintais užsikrėtusių gyventojų. Pavyzdžiui, Krono liga yra mažiau paplitusi kai kurių parazitų endeminėse šalyse.

Tai ar galima gydytis kirminais?

Ar tikrai galima save užkrėsti kirminais ir tokiu būdu susidoroti su tokiomis nemaloniomis ir pavojingomis ligomis kaip Krono liga, celiakija, išsėtinė sklerozė ir t.t.?

Šiuo metu viskas nėra taip paprasta. Įrodyta, kad kai kurie helmintai iš tikrųjų pasižymi savybe nenužudyti žmogaus ir ilgą laiką egzistuoti kartu su juo. Tuo pačiu metu kirminai sukelia organizmo imuninės sistemos reakciją ir, reaguodami į ją, gali gaminti įvairias mums svarbias medžiagas. Kai kurios iš šių medžiagų gali turėti terapinį poveikį tam tikroms ligoms.

Tačiau ši kryptis vis dar tebėra mokslinių tyrimų etape. Mokslininkai kalba apie gana specifinį žmogaus kūno atsaką į užsikrėtimą kirminais. Tai reiškia, kad skirtingų žmonių reakcija gali skirtis nuo laukiamos. Be to, parazitų infekcijos turi neigiamų pasekmių ir į šias rizikas reikia atsižvelgti.

Kyla logiškas klausimas: jei kalbama apie gyvybiškai svarbius kirminų veiklos metabolitus, ar galima paimti atskiras jų pagamintas medžiagas ir naudoti jas kaip vaistus? Atsakymas – galima. Ir tai yra dar viena mokslinių tyrimų sritis: vaistų kūrimas naudojant junginius, kuriuos gamina žmogaus organizme esantys helmintai. Šis metodas mums atrodo modernesnis ir saugesnis, be jokių galimų komplikacijų, atsiradusių dėl šalutinio šalto poveikio.

Visa tai rodo, kad šiuo metu mokslininkai nėra sukūrę priemonių, skirtų masiniam gydymui kirminais. Nė viena pasaulio šalis dar nepatvirtino preparatų su parazitų kiaušinėliais. Šias priemones siūlantys žmonės yra sukčiai, o jų metodai gali sukelti sunkių pasekmių. Kadangi helmintų poveikis imuninei sistemai nebuvo atšauktas, niekas negarantuoja, kad jis bus teigiamas ir nepablogins paciento būklės.

IT naujienos

Search

+