Kokie būna maisto papildai sportui ir kam jų reikia?

Trumpas vadovas, padėsiantis suprasti sportinę mitybą.


Subalansuota ir pilnavertė mityba yra geros sveikatos ir gerovės raktas. Tiesa, šiuolaikinėmis miesto sąlygomis retas pavyksta išlaikyti pusiausvyrą: dauguma mūsų kenčia nuo maistinių medžiagų, vitaminų ar mineralų trūkumo, negauname pakankamai baltymų ir riebalų rūgščių. Specialūs papildai gali padėti užpildyti trūkumą ir atkurti pusiausvyrą.

Daugelis papildų į rinką atėjo iš sporto mitybos. Anksčiau jų prireikdavo tik tiems, kurie sporto salėje aktyviai dirba su svarmenimis. Situacija pasikeitė: dabar paprasti žmonės, vedantys aktyvų gyvenimo būdą, į savo racioną įtraukia įvairių papildų.

Papasakosime, kokie papildai egzistuoja, kaip jie veikia ir kam tinka.

Svarbu. Prieš vartojant sporto papildus, rekomenduojame pasitarti su gydytoju.

Baltymai (Proteinas)


Baltymų papildai skirti organizmo atstatymui ir subalansuotai mitybai.

Proteinas yra vienas iš pagrindinių maisto papildų, reikalingas visų kūno ląstelių augimui ir atstatymui. Baltymų trūkumas maiste yra gana dažna problema.

Daugelis žmonių mano, kad proteinas yra dirbtinis papildas, tačiau tai netiesa. Baltymai yra visiškai natūralūs. Tai gali būti pienas, kiaušinis, mėsa, soja, kviečiai.

Baltymų suvartojimas apskaičiuojamas atsižvelgiant į kūno svorį ir fizinio aktyvumo lygį. Svarbu pažymėti, kad baltymus geriausia vartoti iš skirtingų šaltinių: pieno, mėsos, kiaušinių. Tai užtikrins pačios įvairiausios aminorūgščių sudėties tiekimą. Pirmenybė turėtų būti teikiama gyvūninės kilmės baltymams, nes jų biologinė vertė yra daug didesnė nei augalinio proteino.

Nesijaudinkite dėl svorio padidėjimo vartojant baltymų papildus. Antsvoris dažniausiai atsiranda dėl kalorijų pertekliaus – dažniausiai dėl per didelio angliavandenių vartojimo.

Kam jų reikia? Naudoti baltymus papildo pavidalu būtina tiems, kurie su maistu jų negauna pakankamai. Tai gali būti dietos besilaikantys žmonės ir sportininkai, kuriems reikia daugiau baltymų efektyvioms treniruotėms ir raumenų atsigavimui. Proteinas vartojami visą dieną tarp pagrindinių valgymų. Miltelius praskieskite pienu arba vandeniu. Kai kuriais atvejais mišinys gali pakeisti valgį – popietinį užkandį ar vėlyvą vakarienę.

Gaineriai


Masės padidinimui. Geineris yra baltymai, kuriame pridėta daug angliavandenių. Tai kaloringiausias produktas iš visų sporto maisto papildų. Jis aktualus tiems, kurie kenčia nuo kūno svorio trūkumo ir nori greitai jį padidinti.

Gaineriai aktyviai naudojami daugelyje sporto šakų, norint atsigauti po treniruotės. Šis papildas leidžia greitai užpildyti baltymų ir angliavandenių trūkumą.

Kam reikia? Tie, kurie nori greitai padidinti kūno svorį. Dažniausiai tai yra profesionalūs sportininkai. Reikėtų nepamiršti, kad geinerio vartojimas turėtų būti derinamas su fizine veikla, o dozę turėtų apskaičiuoti treneris arba gydytojas.

Amino rūgštys ir BCAA


Tiems, kurie aktyviai treniruojasi

Amino rūgščių yra baltymuose. Reikėtų nepamiršti, kad baltymų skaidymas iki aminorūgščių yra gana ilgas ir daug energijos reikalaujantis procesas: tam sunaudojama iki 20-25% baltymų. Dėl šios priežasties mes pasisaviname mažiau maistinių medžiagų nei suvalgėme. Aminorūgščių papildų privalumas tas, kad jų nereikia gauti iš baltymų – jie jau paruošti pasisavinimui.

BCAA yra šakotos grandinės aminorūgštys. Tarp jų yra trys nepakeičiamos aminorūgštys – leucinas, izoleucinas ir valinas. Jie reikalingi atsistatymui ir raumenų auginimui. Štai kodėl BCAA yra tokie svarbūs treniruočių procese – jie suteikia raumenims energijos ir pagreitina jų atsigavimą.

Kam reikia? Aktyviai besitreniruojantiems būtina gauti aminorūgščių. Tai vienas populiariausių papildų tarp kultūristų ir kitų sportininkų. Jei neužsiimate rimta fizine veikla, greičiausiai šio papildo jums nereikia. Geriau tiesiog patobulinkite mitybą ir į ją įtraukite daugiau baltymų arba proteino papildų. BCAA reikalingi tiems, kuriems rūpi raumenų augimas ir išsaugojimas, jų kokybė ir jėga.



Vitaminai ir mineralai


Aktyviam ilgaamžiškumui

Sporto vitaminai skiriasi nuo farmacijos analogų. Pagrindinis skirtumas: visos medžiagos, esančios sporto papilduose, yra didesnės koncentracijos. Mažos vitaminų ir mineralų koncentracijos aktyviai sportuojantiems žmonėms yra neveiksmingos.

Pagrindinis vitaminų vaidmuo organizme yra medžiagų apykaitos reguliavimas. Vitaminų dėka visi procesai mūsų organizme vyksta laiku ir be gedimų.

Kam reikia? Tie, kurie laikosi dietos, gyvena aktyvų gyvenimo būdą ir patiria rimtą fizinį krūvį.

Kreatinas


Tiems, kuriems reikia padidinti jėgą

Kreatinas yra medžiaga, kuri suteikia raumenims energijos intensyvaus apkrovimo metu.

Dažniausiai kreatiną vartoja žmonės, dirbantys sunkų fizinį darbą, nes tai leidžia padidinti raumenų darbo produktyvumą ir atitolinti nuovargį.

Kam reikia? Tie, kurie užsiima jėgos ir greičio bei jėgos sportu, įskaitant profesionalius sportininkus.

Kokius maisto papildus sportui rinktis?


Proteinas yra pagrindinis papildas. Tinka, jei reikia koreguoti mitybą esant baltymų trūkumui. Taip pat rekomenduojama žmonėms, kurie laikosi dietos, ir tiems, kurie aktyviai užsiima sportu ar kūno rengyba. Baltymų papildas gali pakeisti užkandį, popietę ar vėlyvą vakarienę.

Gaineris padės, jei reikia priaugti masės. Leidžia padengti dienos kalorijų deficitą. Didesnis suvartojimas turėtų būti derinamas su fiziniu aktyvumu, kad sudeginamų kalorijų kiekis atitiktų suvartojimą.
Amino rūgštys ir BCAA – tiems, kuriems reikia daugiau energijos raumenims. Tai yra baltymų papildo rūšis. Ypač tinka tiems, kurie treniruojasi profesionaliame arba pusiau profesionaliame lygyje.

Vitaminai ir mineralai – tiems, kurie laikosi griežtos dietos ir kenčia nuo maistinių medžiagų trūkumo.

Kreatinas – tiems, kurie užsiima jėgos ir greičio sportu. Papildas leis treniruotis intensyviau, atstatys energijos atsargas po sunkaus fizinio darbo ar treniruotės.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *

Search

+